خانواده محوری پایه تحول در شهر

خانواده محوری پایه تحول در شهر

انجمن پارسیان: به گزارش انجمن پارسیان، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران اظهار داشت: امیدواریم مدلهای میانی جدید مانند تشکل های دانشجویی را در فاز دوم ریحان شهر وارد نماییم و در این راه راه گشا و ریل گذار باشیم و قدم خیری را در امتداد بهبود وضعیت شهرمان برداریم.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، مریم اردبیلی مشاور شهردار و مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در افتتاحیه دومین رویداد ریحان شهر- دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱- اظهار نمود: قرن حاضر بیشتر از هر زمانی، قرن مشارکت است و هر بهبودی در هر جای دنیا بدون در نظر گرفتن اقتضائات مشارکت مردم اتفاق نمی افتد و ما باید زمینه ساز این مسأله باشیم.
وی ادامه داد: بدون شک ما نمی توانیم از عهده اداره کشور و شهر بر بیاییم، مگر این که کار خوب را تعریف و انگیزه و ایمان برای انجام آن داشته باشیم؛ دوران این که یک عده مدیر، کلان پروژه هایی را طراحی نمایند و از مردم بخواهند با آنها همراهی کنند گذشته است؛ در برنامه های توسعه هر چند باید یک نظام مسائلی، طراحی و کلان پروژه و کلان اقدام هایی تعریف شود و به سمت حل آن برویم اما در این موضوع، مسأله روز مردم، خیلی از خرده مسائلی است که کنار گذاشته می شود و اصلا دیده نمی شود؛ ازاین رو باید به این مسائل که مردم با آن درگیر هستند، توجه کرد، حتی شاید خیلی از این کلان پروژه ها، اثرگذاری این خرده مسائل را نداشته باشند.
اردبیلی افزود: باید مدلهای مشارکت مردمی را برای خودمان بومی نماییم و با فرصت ها، پیشران ها و نقاط قوتی که در فضای فرهنگی خود داریم آنها را غنا ببخشیم که خانواده محوری یکی از این موارد است؛ در پیچ و تاب جوامع مدرن، قدرت زنان تا حدودی گم شده و امروز جوامع به دنبال این گمشده هستند؛ ما در ریحان شهر به این فکر می نماییم که زنان احیا شوند و به دنبال ایفای نقش اصلی خود در جامعه باشند.
مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران افزود: نقاط قوتی داریم که می توانیم به آنها تکیه نماییم اما فرصت نکردیم که به آنها توجه کنیم؛ ازاین رو باید به خانواده رسمیت دهیم و نهادهای خانواده محور باید عملکرد داشته باشند و لازم است فرصت هایی را برای رسمیت بخشی به آن فراهم نماییم، البته در کنار خانواده محوری باید مدلهای دیگری هم برای مشارکت مردمی تعریف نماییم.
وی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم شهر ما شهر خانواده باشد و خانواده محوری پایه تحول در شهر باشد و اگر بخواهیم مدلهای مشارکت را بومی سازی نماییم، خانواده محوری می تواند بسیار به ما کمک نماید، خاطرنشان کرد: خرده روایت هایی که زنان در دل کوچه پس کوچه های ما خلق می کنند اگر زیبا باشد، آینده شهر و محله های ما زیبا خواهد شد و ما به دنبال دیده شدن این تنوع و تکثر آن هستیم؛ به هیچ وجه دنبال این نیستیم ایده ای را به شما و خانواده تحمیل نماییم چون که باید ایده ها سبب انگیزه کنش محله ای شود.
به قول اردبیلی؛ امیدواریم مدل های میانی جدید مانند تشکل های دانشجویی را در فاز دوم ریحان شهر وارد نماییم و در این راه راهگشا، زمینه ساز و ریل گذار باشیم و قدم خیری را در جهت بهبود وضعیت شهرمان برداریم.
همینطور زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران هم در افتتاحیه دومین رویداد ریحان شهر- دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱- اظهار نمود: در شورای شهر به صورت عملیاتی یک سری اهداف و چشم اندازهایی که مد نظر است داریم که امروز آنرا با شما به اشتراک می گذارم. به یمن انقلاب اسلامی کنش گری زنان روح تازه ای پیدا کرده که به حضور فعال زنان و نقش پذیری اجتماعی آنها در جامعه منجر شده است؛ خانمهایی که به صورت خستگی ناپذیر در خانواده و جامعه بانی تغییرات بزرگی شده اند.
وی ادامه داد: کنش گری زنان می تواند سبب شود حساسیت ها و روحیه مراقبتی که خداوند بعنوان موهبت به ما زنان داده را به شهر تهران هدیه کند. زنان باید در عرصه شهری مشارکت فعال داشته باشند؛ شهر تهران پر از ظرفیت است و امروز گستره فعالیت بزرگی در شهر تهران داریم. از کنش گری فعال شما برای بهبود فضاهای شهری تا ایده پردازی برای ارتقاء و بهبود زیست پذیری ساخت شهر.
شمس احسان افزود: از دل این مجامع زنانه ایده های زیادی بیرون می آید، این ایده ها باید معطوف به نیازهای واقعی با محوریت موضوعات شهری باشد؛ یکی از رویکردهایی که در شورا دنبال کردیم شهر خانواده محور بود، شهری که به لحاظ کالبدی و اجتماعی و فرهنگی برای حضور خانواده مناسب باشد. می توانیم مولفه ها و شاخصه های این شهر خانواده محور را به کمک شما تبیین نماییم.
این عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به این که باید ضعف های گذشته را برطرف و اقتضائات روز در عرصه مدیریت شهری را استخراج نماییم تا مدلی از حرکت های مردمی را برای ما احصا کند، بیان نمود: در طول سنوات قبل کارهای ما عمدتا به صورت مدلسازی بوده است اما مدل ریحان شهر باید به یک دستور العمل و گام تبدیل گردد تا در دوره های دیگر مدیریت شهری هم ادامه پیدا کند. باید بر مبنای نیازها مسیر را چیدمان نماییم که ریحان شهر تبدیل به مطالبه مردم شود.
طبق گزارش سایت شهر، وی با اشاره به اینکه نیازمند توجه به مردم محله و محله محوری هستیم، تصریح کرد: باید طوری عمل نماییم که مردم محله احساس کنند که می توانند در بهبود وضعیت محله خودشان اثربخش هستند، باید در طرح ریحان شهر از ساکنان بومی محله استفاده و به ساکنان محله ها نحوه بسیج محلی را آموزش دهیم و کنش گری را با آنها تمرین نماییم. ریحان شهر باید مدلی باشد برای نقش حرکت های مردمی و در این راه می توانیم قشری از زنان فعال و اثر گذار را به این مدل اضافه نماییم. خلق مشارکت و ارتقای مشارکت پذیری در این موضوعات خیلی مهم است و اگر نگاههای سیاستی با نگاههای اجرایی هم فاز نشود در سطح محلات تشتت عملیاتی خواهیم داشت؛ امیدواریم این رویداد بحث مشارکت اجتماعی زنان را در سطح محلات تقویت کند.1401/05/24
21:11:12
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آموزش , توسعه , سایت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum