ریزپلاستیک ها تا عمق مغز نفوذ می کنند

ریزپلاستیک ها تا عمق مغز نفوذ می کنند

به گزارش انجمن پارسیان ریزپلاستیک هایی که انسان ها در طبیعت رها می کنند، خطرات زیادی برای سلامت بشر دارد و آنها می توانند تا عمق مغز نفوذ کرده و خطرآفرین شوند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، هر سال میلیونها تن پلاستیک در طبیعت رها می شود که خیلی از آنها در دریاها به قطعات بسیار ریزتر تقسیم شده و در نهایت به اشکال مختلف وارد بدن انسان می شوند. بررسی های محققان در کره جنوبی نشان داده است که ورود این ریز پلاستیک ها به چرخه غذایی انسان ها بسیار خطرناک بوده و این قطعات کوچک می توانند به مغز انسان ها وارد شده و مانند ذرات سمی عمل کرده و حیات افراد را به مخاطره بیندازند.
مطالعات گوناگونی در سالهای اخیر تهدیدات ریز پلاستیک ها برای انواع موجودات دریایی را ثابت کرده که همچون آنها میتوان به تضعیف توانایی چسبندگی ماهیچه ها، اختلال در توانایی شناختی خرچنگ ها و ایجاد تغییرات تولیدمثلی در ماهی ها اشاره نمود. تحقیقات همینطور نشان داده که ریز پلاستیک ها می توانند شکل سلول های ریه انسان را تغییر دهند.
پژوهش تازه ای که در این حوزه بر روی موش ها انجام شده، حاکیست ریز پلاستیک ها در صورت ورود به زنجیره غذایی این حیوانات حتی می توانند از سد طبیعی که در مغز بر سر راه ورود اشیای بیگانه به خون وجود دارد، عبور کرده و خون موش ها را هم آلوده کنند که نتیجه این امر بسیار خطرناک می باشد.
ورود ریز پلاستیک ها به خون در مغز سبب می شود سلامت سیستم عصبی به خطر بیفتد و این مسئله می تواند سبب ازکارافتادن مغز و حتی مرگ شود.
محققان معتقدند در صورت ورود ریز پلاستیک ها به بدن انسان روند مشابهی طی شده و میکروپلاستیک ها، بخصوص میکروپلاستیک های با اندازه ۲ میکرومتر یا کمتر، در عرض ۷ روز در مغز رسوب می کنند که منجر به التهاب در مغز، اختلال در سیستم ایمنی و حتی مرگ می شود. بنابراین باید در این حوزه دقت کافی به عمل آید.

1400/09/05
13:46:36
5.0 / 5
239
تگهای خبر: تحقیقات , سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum