رکورد ذوب شدن یخچال های قطب جنوب شکسته شد

رکورد ذوب شدن یخچال های قطب جنوب شکسته شد

انجمن پارسیان: با افزایش سرعت ذوب شدن یخچال های طبیعی قطب جنوب شاهد افزایش سطح آب دریاها در حد ۳.۴ متر در چند قرن آینده خواهیم بود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، یک مطالعه جدید در انگلیس نشان داده است یخچال های طبیعی توئیتز و پاین آیلند در قطب جنوب که یخچال های طبیعی صدمه پذیر هستند با سرعتی آغاز به ذوب شدن کرده اند که در ۵۵۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.
محققان اخطار می دهند عواقب این رویداد می تواند ویرانگر باشد. یخچال توئیتز یا Thwaites بعنوان یخچال «روز قیامت» شناخته می شود.
یخچال های طبیعی توئیتز و پاین آیلند به ترتیب با مساحتی معادل ۱۹۲۰۰۰ کیلومتر مربع (تقریباً به اندازه جزیره بریتانیای کبیر) و ۱۶۲۳۰۰ کیلومتر مربع، در صورت ذوب شدن باعث افزایش قابل توجه ارتفاع آب دریاها خواهند شد.
محققان نرخ تغییر سطح آب دریا را اندازه گیری کردند، که روشی غیرمستقیم برای اندازه گیری میزان از دست دادن یخ در اطراف یخچال های طبیعی است که در معرض خطر ذوب شدن ناشی از گرمایش جهانی هستند و بعد از آن به چنین نتایجی رسیدند.
بر اساس همین بررسی نرخ امروزی عقب نشینی و ذوب یخچال های طبیعی در ۳۰ سال قبل دو برابر شده است و این امر در طول ۵۵۰۰ سال قبل بی سابقه است.


منبع:

1401/03/25
09:20:09
5.0 / 5
202
تگهای خبر: محققان , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum