معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد

بعضی پروژه های مسکن مهر هنوز روی خاک است

بعضی پروژه های مسکن مهر هنوز روی خاک است

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلان اینکه تکمیل مسکن مهر شهر جدید پردیس 8000 میلیارد و دیگر شهرها 7000 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد اظهار داشت: بعضی پروژه های مسکن مهر هنوز روی خاک است که برای پیشبرد کارها تعیین تکلیف قرارداد پیمانکاران و سه راه حل برای تامین بودجه مدنظر را در دستور کار قرار داده ایم تا بدون تحمیل هزینه به متقاضیان، واحدهای مسکن مهر را تکمیل نماییم.


علیرضا جعفری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به افزایش قیمت هایی که طی سال های اخیر صورت گرفته هم اکنون مساله اصلی برای تکمیل واحدهای مسکن مهر تامین اعتبار است. عمده واحدهای تحویل نشده مسکن مهر در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد قرار دارد.
وی ادامه داد: طبق برآوردها بودجه و اعتبار مورد نظر برای شهر جدید پردیس ۸۰۰۰ میلیارد تومان است. حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای دیگر شهرها نیاز داریم که بخش اصلی آن در ارتباط با پرند و هشتگرد است، مقداری از این رقم هم برای دیگر شهرهای جدید تامین گردد. تعداد ۸۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره در شهرهای جدید قرار دارد که حدود ۴۰ هزار واحد آن تکمیل شده اما به علت نبود خدمات و انشعابات، قابل بهره برداری نیست. ۴۰ هزار واحد نیز تکمیل نشده است. عمده این پروژه ها در شهرهای جدید پردیس، پرند و هشتگرد است.
جعفری ضمن اشاره به تاکید آیت الله رئیسی بر اتمام مسکن مهر اظهار داشت: در پی دستور رییس جمهوری در خصوص تکمیل واحدهای مسکن مهر، جلساتی را به منظور چگونگی تامین منابع و تعیین تکلیف مسکن مهر باقی مانده با معاونت اجرایی رییس جمهوری برگزار کردیم.

هزینه ای به متقاضیان تحمیل نمی کنیم
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: برخی از پروژه های مسکن مهر هنوز روی خاک هستند و پیمانکاران آغاز به ساخت آنها نکرده اند. بعضی هم که شروع شده با مشکل افزایش قابل توجه در قیمت قراردادهای مسکن مهر مواجه گشتند. در بدو عقد قرارداد با پیمانکاران، قراردادها به صورت قیمت مقطوع منعقد شده است و هم اکنون با افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی هیچ کدام از پیمانکاران راضی به اجرای پروژه نیستند چون مشمول ضرر قابل توجهی در ساخت مسکن مهر می شوند.
وی افزود: بر این اساس دو مانع اساسی داشتیم که یکی تعیین تکلیف قرارداد پیمانکاران و دیگری بحث تامین اعتبار مورد نیاز بود تا بتوانیم صورت وضعیت پیمانکاران را انجام دهیم. با عنایت به این که بودجه و اعتبارات و حتی آورده متقاضیان هزینه شده بود در واقع هیچ پولی برای تکمیل واحدها نداشتیم و هزینه جدید به متقاضیان تحمیل نخواهیم کرد.
جعفری با اشاره به اینکه قرارداد پیمانکاران را در مراجع مربوطه دنبال کردیم اظهار داشت: ضرایب در ارتباط با قرارداد پیمانکاران مسکن مهر اعمال و این مورد گرفتن شد. در واقع گره اولیه امروز باز شد که بتازگی توانستیم با تنظیم یک لایحه برای قرارداد، پیمانکاران را مطمئن نماییم در تکمیل پروژه مشمول ضرر نمی شوند و بتوانند عملیات اجرایی را ادامه دهند.

حمایت نقدی، مولدسازی و تهاتر به منظور تکمیل واحدها
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: برای تامین منابع مسکن مهر سه راهکار پیشبینی شد. یکی بحث حمایت نقدی برای تکمیل پروژه ها بود که یک نقدینگی اولیه در اجرای پروژه ها ایجاد شود. دوم مولدسازی است که ظرفیت بودجه های مورد نیاز در اراضی داخل محیط های شهری یا الحاقات را بتوانیم استفاده نماییم.
وی سومین راهکار را تامین منابع از راه تهاتر دانست و اظهار داشت: از محل زمین یا پروژه های مشارکتی ارزش افزوده ای در شهرهای جدید بوجود آمده که این منابع می تواند پشتوانه بحث تکمیل مسکن مهر باشد. از این منابع تهاتر به پیمانکاران اختصاص می دهیم.
به قول جعفری، عمده واحدها گرفتار نواقصی همچون نبود انشعابات، مشکلات محوطه سازی یا نبود آسانسور است. این تعداد از دولت قبل باقی مانده اما فرقی نمی کند که متعلق به کدام دولت می باشد و ما خویش را متعهد به اتمام آن می دانیم.1401/04/03
17:33:53
5.0 / 5
166
تگهای خبر: خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum