دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات خبر داد؛

تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران

تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران

به گزارش انجمن پارسیان، دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران اظهار داشت: این طرح بزودی در دولت تصویب می شود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، پیمان صالحی دبیرکل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری که امروز در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، در رابطه با آخرین وضعیت طرح های کلان ملی توضیح داد و اظهار داشت: در یک دوره ای معاون وقت توانست بودجه ای را از صندوق توسعه ملی برای اجرایی کردن طرح های کلان بگیرد و هم اکنون در دوره جدید اولویت بندی و انتخاب طرح های اجرایی دراز مدت سرمایه گذاری کلان در بخش های آموزشی، پژوهشی و فناوری در دستور کار قرار دارد.
آخرین وضعیت طرح های کلان ملی
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در یک مقطعی از زمان بعضی از طرح های کلان بهره بردار بالفعل داشتند و قرار بود بخشی از بودجه را آنها و قسمتی دیگر را شورای عتف تخصیص دهد که تعداد این طرح ها به ۲۰ مورد رسید اما چون منابع شورا تأمین نشد طرح ها هم اجرایی نشدند.
وی اضافه کرد: نکته قابل توجه اینست تمامی ۴۷ طرح کلانی که مصوب شد و بودجه ای به آنها تخصیص داده شد فقط در فاز مطالعاتی آنها پیشرفت هایی صورت گرفت و تقریبا هیچ کدام به مرحله پایانی نرسیدند.
برای ۲۰ طرح کلان ملی منابع مالی پیشبینی نشده است
صالحی افزود: ۲۰ طرح کلانی که هم اکنون وجود دارد برای اجرایی کردن آن به منابع بزرگی نیاز داریم که برای هیچ کدام منابع مالی پیشبینی نشده است و باید متولی پیدا کنند و آنهایی که مورد نیاز کشور است پیگیری شوند هم اکنون دستگاه سفارش دهنده ای که بودجه یک طرح را به صورت کامل اختصاص دهد، نداریم. این که آیا ما در شورای عتف طرح های کلان را پیگیری می نماییم یا خیر، باید بگویم که این طرح ها در دستور کار ما قرار دارد و نمونه آن قانون جوانی جمعیت است که قانون آن هم ابلاغ گردیده است.
وی در رابطه با آخرین وضعیت و تخصیص ۴۰ درصد بودجه پژوهشی شرکتهای دولتی و بانکها اظهار داشت: بر مبنای محاسبات انجام شده کل این بودجه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می شود. آن دسته از شرکت ها و بانک هایی که سفارش دهنده پروژه ای هستند خودشان مبحث پژوهش را مشخص می کنند. این اعتبارات مستقیما به شورای عتف اعطا نمی گردد و شورای عتف بر مبنای قانون در سامانه ساتع فراخوان می دهد و تمامی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از موضوعات پژوهشی و مبلغ تخصیص یافته اطلاع می یابند.
صالحی بیان نمود: سال جاری برای اولین بار به تمامی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نامه زدیم و تمامی مبالغ و صاحبان پول (شرکت ها و بانک ها) را اعلام کردیم و باید خودشان در رابطه با موضوعات پژوهشی به توافق برسند.
برگزاری جلسه شورای عتف با حضور رئیس جمهور پس از ۱۱ سال
وی ضمن اشاره به این که با پیگیری های وزیر علوم در ۱۲ مرداد جلسه شورایعالی عتف پس از یازده سال با حضور رئیس جمهور برگزار شد، تصریح کرد: در این نشست مقرر شد جلسات شورایعالی عتف به صورت فصلی برگزار گردد و رئیس جمهور شخصاً در جلسات حضور یابند.
تاسیس صندوقی برای حمایت بلاعوض از پژوهشگران/تصویب طرح بزودی در دولت
صالحی اضافه کرد: نخستین دستور جلسه در مورد راه اندازی شورایعالی عتف بود؛ ما هم اکنون مشکلاتی در نظام تأمین مالی نظام نوآوری داریم؛ نخست نداشتن حمایت (گرنت) بلاعوض است و هم اکنون تنها صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوری کشور ذیل معاونت علمی حمایت هایی را انجام می دهد و ۲۰ میلیارد تومان بودجه دارد. ما به صورت مثال در حوزه آموزش باید صندوقی داشته باشیم که از پژوهشگران حمایت بلاعوض کند.
وی اضافه کرد: در همین راستا مقرر است صندوق علوم، تحقیقات و فناوری این کار را انجام دهد. در سال ۹۸، راه اندازی صندوق شورای علوم، تحقیقات و فناوری تصویب گردید اما به هر علتی ابلاغ نشد. اساسنامه این صندوق سه ماه گذشته به اتمام رسید و بزودی در هیأت دولت به تصویب خواهد رسید.
شبکه ملی آزمایشگاهی کشور تاسیس می شود
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری یکی دیگر از موارد مطرح شده در این نشست را بحث تأسیس شبکه ملی آزمایشگاهی کشور عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون در کشور ۳۰۰ هزار تجهیزات آزمایشگاهی خدمات لازم را به محققان سراسر کشور عرضه می کنند که از این تعداد حدود ۸۰ هزار تجهیز و دستگاه در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناورانه وابسته به وزارت علوم مستقر است.
وی یکی از چالش ها و مسائل نظام علمی و فناورانه کشور را نحوه فعالیت و عرضه خدمات توسط لابراتوار های تحقیقاتی و فناورانه کشور دانست و به مهم ترین صدمه های در رابطه با لابراتوار ها اشاره نمود و اظهار داشت: خرید تجهیزات آزمایشگاهی بدون در نظر گرفتن ملاحظات آمایش سرزمین، انجام خرید تکراری تجهیزات گران قیمت توسط نهادهای آموزشی و تحقیقاتی، عدم وجود بانک اطلاعاتی جامع از تجهیزات آزمایشگاهی و وجود لابراتوار های مختلف در سطح کشور همچون مهم ترین صدمه های در رابطه با لابراتوار ها به شمار می روند.
دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه شناسایی تجهیزات و امکانات موجود در کشور به منظور استفاده بهینه از آنها، ارتباط با نظام ایده ها و نیازها از راه سیستم جستجوی آزمایشگاهی مرجع (جام)، تأمین اعتبار مالی مشترک برای مدیریت لابراتوار های فعال در شبکه، امکان شناسایی تجهیزات موجود در شبکه و خرید تجهیزات جدید و عرضه خدمات آزمایشگاهی به صورت یکپارچه در چارچوب سکوی مشترک را همچون اهداف راه اندازی و تأسیس شبکه ملی آزمایشگاهی کشور عنوان نمود.
صالحی ضمن اشاره به بررسی طرح دوره های پسادکتری در رابطه با آن توضیح داد و اظهار داشت: دوره پسادکتری استفاده از ظرفیت دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای انجام فعالیتهای پژوهشی در مراکز آموزش عالی، پژوهشی دولتی، خصوصی و شرکتهای دانش بنیان و صنعتی است.
وی با بیان این که هم اکنون حدود ۱۶۳ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وجود دارد و سالیانه حدود ۱۵ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند، اظهار داشت: یکی از ابزارهای سیاستی اصلی که برای بهره گیری از این ظرفیت در جهت منافع ملی در سطح دنیا استفاده می شود، جذب و به کارگیری فارغ التحصیلان دوره های دکتری در چارچوب محققان پسادکتری است.

1401/05/26
21:52:46
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum