آلزایمر بلای قرن

آلزایمر بلای قرن

به گزارش انجمن پارسیان، یک متخصص حوزه سالمندی ضمن اشاره به این که زنان بیشتر از مردان گرفتار آلزایمر می شوند، اظهار نمود: انتظار می رود حدود ۲۰ درصد از سالمندان گرفتار بیماری آلزایمر و حدود پنج درصد از آنها هم گرفتار آلزایمرهای شدید باشند.


حسین نحوی نژاد در آستانه روز جهانی آلزایمر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه آلزایمر در راس دسته ای از بیماری ها قرار دارد که باعث ایجاد اختلالات شناختی، اختلالات رفتاری، مشکلات حافظه و... می شوند، اظهار نمود: این اختلالات شناختی بلای قرن به حساب می آید و باتوجه به سبک زندگی بعید نیست که آلزایمر روز به روز در افراد افزایش یابد.


۲۰ درصد سالمند گرفتار آلزایمر می شوند

زنان بیشتر از مردان گرفتار آلزایمر می شوند

وی ادامه داد: آلزایمر بیشتر به سن وابسته است و با افزایش سن، بیماری های شناختی در افراد هم افزایش خواهد یافت، البته بیماری های شناختی در سنین کم هم امکان دارد بر اثر تصادف و ضربه و مشکلات عروقی هم ایجاد شوند، اما درصد این بیماری های شناختی در افراد با سن کم، پایین است. به طوریکه انتظار می رود حدود ۲۰ درصد از سالمندان گرفتار بیماری آلزایمر و حدود پنج درصد از آنها هم گرفتار آلزایمرهای شدید باشند.
این متخصص حوزه سالمندی ضمن اشاره به این که زنان نسبت به مردان بیشتر به آلزایمر گرفتار می شوند، خاطرنشان کرد: باآنکه آلزایمر بیماری ناشناخته ای است اما علت بروز این بیماری وراثت، سبک زندگی، عدم تحرک، چاقی و فشارخون و کلسترول بالاست؛ این درحالیست که کار کردن ذهن مانند صحبت کردن، جدول و پازل حل کردن، غذای مناسب، کتاب خواندن، شعر خواندن و... باعث جلوگیری از آلزایمر خواهد شد.


تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر ابتلای افراد به آلزایمر

نحوی نژاد در پاسخ به سوالی درمورد تأثیر پاندمی ویروس کرونا بر ابتلای افراد به آلزایمر بیان نمود: زیاد در خانه ماندن سالمندان باعث انزوا و در نتیجه مبتلا شدن به آلزایمر خواهد شد و هم اکنون هم یکی از اشکالات در این حوزه، در خانه ماندن و تماشای تلویزیون است، چونکه تماشای بیش از اندازه تلویزیون کاری انفعالی است که به خودی خود سبب می شود مغز فعالیت و تکاپوی لازم را نداشته باشد. قاعدتا با مسائل پیش آمده به دنبال شیوع کرونا مثل محدودیت رفت و آمد سالمندان و ترس ناشی از مبتلا شدن به کرونا، ابتلای سالمندان به آلزایمر هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.


ایران مانند کشورهای دیگر برنامه جامعی برای جلوگیری از آلزایمر ندارد

وی با اشاره به اینکه آلزایمر در انجمن ها و نهادهایی مانند سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و همینطور بخش هایی که در زمینه پایش سلامت فعالیت می نمایند بعنوان موضوعی مهم شناخته شده است، تصریح کرد: البته ایران مانند کشورهای دیگر برنامه جامعی برای جلوگیری از آلزایمر یا آمار به روز و مداخله به هنگام ندارد و در این خصوص باید در زمینه غربالگری بیماری یابی سالمندان توجه ویژه ای شود. به صورت مثال باید افسردگی (حتی با شدت کم)، اختلالات حافظه و اختلالات رفتاری در سالمندان مورد پایش قرار گیرد.


وضعیت پوشش بیمه ای داروهای در رابطه با بیماری آلزایمر

این متخصص حوزه سالمندی درمورد وضعیت پوشش بیمه ای داروهای در رابطه با بیماری آلزایمر هم توضیح داد: برای پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر داروهایی وجود دارد که اگر متخصصان نورولوژی یا متخصصان طب سالمندی این داروها را بموقع تجویز کنند، به صورت مناسب پیشرفت بیماری کنترل خواهد شد.
نحوی نژاد اضافه کرد: مساله داروی سالمندان همچون شمشیر دو لبه ای است که از یک سو با پدیده ای تحت عنوان مصرف بیش از اندازه دارو مواجه هستیم به طوریکه تمایل به مصرف داروهای غیرضروری در سالمندان بسیار زیاد است که البته بخشی از این مورد به جامعه پزشکی بازمی گردد. در این حوزه لازم است در تجویز داروها علمی تر برخورد شود؛ اما از طرفی هم می بینیم داروهای موردنیاز سالمندان که به سلامت آنها کمک می نماید از داروهایی هستند که در کشور به میزان کم تولید می شوند، وارداتی هستند یا تعرفه ها و پوشش بیمه ای آنها کم است.1401/06/30
09:43:37
5.0 / 5
32
تگهای خبر: تخصص , دانشگاه , علم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum