سه خبر برای معلولان

سه خبر برای معلولان

به گزارش انجمن پارسیان، هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت درحالی به پایان رسید که با سه خبر تازه برای معلولان همچون افزایش ۵۰ درصدی «حق پرستاری» معلولان شدید و ضایعه نخاعی ها، برخورداری خانواده معلولان شدید و خیلی شدید از امتیاز «پلاک ویژه معلولان» و افزایش «یارانه» مراکز نگهداری بهزیستی همراه بود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، افزایش «یارانه» مراکز نگهداری بهزیستی نخستین خبر مهم برای معلولان در این هفته بود. پیش نویس افزایش کمک هزینه نگهداری، توانبخشی و آموزش در مراکز غیردولتی و خانواده از تابستان برای تصویب به هیات وزیران عرضه شد، با این وجود میزان افزایش کمک هزینه سالجاری، هفته گذشته در کمیسیون هیات دولت به تصویب رسید و بدین سان کمک هزینه مراکز شبانه روزی به میزان ۵۰ درصد، مراکز روزانه به میزان ۳۵ درصد، مراکز عرضه خدمات تخصصی توانبخشی در منزل به میزان ۴۶ درصد و مراکز مراقبت در منزل به میزان ۵۰ درصد برای سالجاری افزوده شد.
براین اساس کمک هزینه مراکز شبانه روزی از دو میلیون تومان برای هر نفر در ماه به ۳ میلیون تومان و کمک هزینه مراکز روزانه با رشد ۳۵ درصدی از یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان برای هر نفر در ماه به یک میلیون و ۸۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. همینطور مراکز عرضه خدمات تخصصی توانبخشی در منزل با رشد ۴۶ درصدی از ۵۰۰ هزارتومان به ۷۳۰ هزار تومان و کمک هزینه مراکز مراقبت در منزل از یک میلیون تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه افزوده شد.
مطابق ماده ۷ قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت هم «سازمان مکلف است با هدف پشتیبانی از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد گرفتار معلولیت های چندگانه نیازمند در خانواده بعد از عرضه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نماید یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از راه مراکز وابسته به خود یا پشتیبانی از مراکز غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل های مردم نهاد) عرضه کند». به دنبال همین ماده قانونی افزایش ۵۰ درصدی «حق پرستاری» معلولان شدید و ضایعه نخاعی ها خبر دیگری بود که از جانب معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور به ایسنا اعلام گردید. بگونه ای که به قول انجلاسی، هیئت وزیران به استناد ماده ۷ قانون، با افزایش ۵۰ درصدی میزان کمک هزینه حق پرستاری افراد دارای صدمه نخاعی و افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید موافقت نمود.
بر این اساس حق پرستاری افراد دارای صدمه نخاعی و افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید از یک میلیون تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ بیشتر می شود.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، «پلاک خودرو ویژه معلولان» یکی از خدماتی است که با همکاری مشترک سازمان بهزیستی و پلیس راهور ناجا به افراد معلول حائز شرایط عرضه می شود و بهره مندی از پلاک ویژه برای افراد دارای معلولیت مزایای خاصی دارد. به دنبال همین خدمت هم سازمان بهزیستی کشور به ایسنا اعلام نمود که از این پس خانواده افراد دارای معلولیت ذهنی شدید و خیلی شدید و همینطور خانواده افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی متوسط، شدید و خیلی شدیدی که قادر به رانندگی نیستند می توانند از امتیاز پلاک ویژه خودروی افراد دارای معلولیت بهره مند شوند.
انجلاسی دراین زمینه اینطور توضیح داد: تا کنون تنها افرادی که دارای معلولیت جسمی حرکتی متوسط، شدید و خیلی شدید که قادر به رانندگی و دارای گواهی نامه رانندگی بودند می توانستند از این امتیاز برخوردار شوند و افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که قادر به رانندگی نیستند و مشکلات زیادی برای تردد در سطح شهر دارند از این امتیاز بی بهره بودند که بر مبنای توافق به عمل آمده با پلیس راهور امکان بهره مندی خانواده افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید از پلاک ویژه فراهم آمده است.
بر مبنای توافق به عمل آمده با پلیس راهور، با اعطای این امتیاز به یکی از اعضای خانواده این افراد شامل پدر یا مادر یا خواهر یا برادر یا همسر و یا فرزند این مشکل برطرف خواهد شد.1401/09/18
12:59:59
5.0 / 5
333
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توسعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum