کاهش کیفیت هوای تهران در مناطق پرتردد

کاهش کیفیت هوای تهران در مناطق پرتردد

به گزارش انجمن پارسیان، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (۱۹ دی ماه) با افزایش ترافیک صبحگاهی کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، بنا بر پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل قبول قرار خواهد گرفت، هرچند همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

شکل گیری ناپایداری جوی، رشد ابرناکی و گاهی وزش باد در طول روز از تجمع آلاینده ها جلوگیری خواهد نمود. کاهش نسبی تندی باد همراه با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت دوشنبه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بعضی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

عدم وزش باد مؤثر تا بامداد فردا (۲۰ دی ماه) همراه با آغاز تردد خودرو ها سبب افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بعضی مناطق پرتردد خواهد شد.

تداوم این شرایط جوی در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود. با عنایت به عدم وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی سه شنبه همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران الان شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۹۲ یعنی شرایط قابل قبول قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۹۵ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول بود.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1401/10/19
10:48:25
5.0 / 5
285
تگهای خبر: شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum