نهضت ملی مسكن در انتظار مولدسازی

به وقت دل کندن!

به وقت دل کندن!

انجمن پارسیان: انجمن پارسیان: بررسی ها نشان میدهد اگر برنامه مولدسازی دارایی های دولت به نتیجه برسد، در گام اول بیش از 10 هزار هکتار زمین مازاد و بلااستفاده ی دستگاه های دولتی می تواند به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یابد که قابلیت ساخت حدود 500 هزار خانه در این اراضی فراهم می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، پروژه نهضت ملی مسکن در محدوده های شهری با چالش تامین زمین روبه رو شده و این در حالیست که برخی از دستگاهها و ارگان های دولتی چندین هکتار زمین مازاد در شهرهای کشور دارند.
برمبنای صحبت های مسئولان تا کنون ۲۳ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده که تصور می شد برای ساخت ۲.۴ میلیون واحد مسکونی کفاف می دهد. اما باتوجه به تغییر رویکرد این طرح از توسعه عمودی به توسعه افقی، اراضی تامین شده ممکنست برای حدود ۱.۲ میلیون واحد پاسخگو باشد.
حدود یک ماه قبل، مسئولان اعلام نمودند که تا کنون برای ۲.۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین زمین شده است. این در حالیست که از اوایل امسال رویکرد خودمالکی و ساخت خانه های یک تا سه طبقه به سیاست غالب در پروژه نهضت ملی مسکن تبدیل گشته است. بر این اساس طبیعتا نیاز به زمین بیشتری نسبت تصورات قبلی احساس می شود.
یکی از ظرفیت های مهم برای تامین اراضی طرح نهضت ملی مسکن، الحاق زمینهای در اختیار دستگاه های دولتی است که برمبنای ماده ۱۰ قانون جهش تولید و تامین مسکن پشتوانه ی قانونی دارد اما ظاهرا برخی دستگاهها دلشان نمی خواهد از زمین ها دل بکنند. این اراضی غالبا مربوط به پروژه هایی است که قرار بوده در سالهای قبل ادارات و دستگاهها اجرا کنند اما به نتیجه نرسیده است.
طبق آخرین آماری که سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن ارائه کرده تا کنون ۲۳ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در محدوده شهرها تامین شده که برمبنای طرح های تفصیلی، قابلیت ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در آن وجود دارد.
هم چنین ۱۰ هزار و ۱۷۴ هکتار زمین در امتداد ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن (اراضی مازاد سایر دستگاه های دولتی) شناسایی شده که از این مقدار ۴ هزار و ۱۶۰ هکتار زمین نیز گرفتن سند شده است. بدین معنا که این زمین ها به نام وزارت راه و شهرسازی سند خورده و برای طرح نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. اما محاسبات نشان میدهد مقدار زمینی که تا کنون توسط دستگاهها آزاد شده حدود ۲۰۰ هزار واحد را در بر می گیرد و تناسب کافی با برنامه دولت برای ساخت چهار میلیون واحد ندارد.
اگر برنامه مولدسازی دارایی های دولت که اکنون یک تیم هفت نفره متشکل از معاون اول رییس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی، رییس سازمان بودجه و برنامه، یک نماینده از جانب رییس مجلس و یک نماینده از جانب رییس قوه قضائیه مسئول آن شده اند به نتیجه برسد در گام اول بیش از ۱۰ هزار هکتار زمین مازاد دستگاه های دولتی می تواند به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص یابد که قابلیت ساخت حدود ۵۰۰ هزار خانه در این اراضی فراهم می شود.
طبق بخشنامه اجرائی مولدسازی دارایی های دولت هیأت عالی مولدســازی دارایی های دولت، دستگاه های مشمول موظفند حداکثر طی یک ماه از ابلاغ این بخشنامه اطلاعات اراضی، املاک و سایر اموال و دارایی های غیرمنقول در اختیار خودرا ثبت و تکمیل کنند.
احسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد در بیان مصادیقی از اراضی در اختیار دستگاه های دولتی می گوید: کانون پرورش فکری کودکان صاحب ۴۵ هزار متر زمین در شهرک قدس است که می تواند مولد شده و درآمد آن به کانون تزریق شود. صداوسیما در شهرک قدس زمین هایی را دارد که اگر مولد شوند بخش عمده ای از زیان دهی بنگاه ها را برطرف می کند. در منطقه یک تهران یک سازمان تحقیقاتی وابسته به یک وزارتخانه ۱۶۸ هزار متر مربع زمین دارد که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد به خیلی از پروژه های تحقیقاتی کمک می نماید. وزارتخانه دیگری ۱۶۲ هزار متر انبار در منطقه چهار تهران دارد که می تواند به منطقه پایین تر منتقل شده و زمین مذکور به محل درآمد این وزارتخانه تبدیل گردد.
درباره ی ی عملکرد هیات مولدسازی، نگرانی ها از شفافیت در اجرای برنامه و ابهامات موجود درباره ی شمول این مصوبه نیز حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی گفته است: همه امورات مولدسازی از مرحله شناسایی دارایی ها، تشخیص دارایی مازاد، ارزش افزایی دارایی ها، قیمت گذاری و روش واگذاری و مولدسازی آنها بصورت شفاف زیر ذره بین رسانه ها و مردم خواهد بود. این خیزش عمومی ثروت آفرینی و تحرک اقتصاد بطور قطع با مشارکت مردم محقق می گردد.
منبع:

1401/11/11
09:50:40
5.0 / 5
236
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum