۶ محور مشکلات کشور در قرن ۲۱

۶ محور مشکلات کشور در قرن ۲۱

به گزارش انجمن پارسیان، قائم مقام و معاون پژوهشی فرهنگستان علوم، آب، تغییر اقلیم،  کوانتوم، اقتصاد،  مسائل اجتماعی و در نهایت هوش مصنوعی را 6 محور مشکلات کشور خواند و اظهار داشت: اگر کشور مبادرت به حل آنها نکند، در قرن بیست و یکم با چالش های زیادی مواجه می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی امروز در دومین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات و مراکز آپا که در دانشگاه الزهرا برگزار گردید، اشاره کرد: اگر کشور ما به سمت و جهت الکترونیکی کردن حرکت می کرد، جلوی خیلی از مفاسد در ادارات گرفته می شد.
وی با اشاره به تجربیات سایر کشورها، اظهار داشت: کشوری مانند مالزی رشد و پیشرفت شایان توجهی در به کارگیری فناوری و علوم دیجیتال در امور و کارهای مربوط به مردم داشته و کارهای بزرگی انجام داده است، ولی ما هنوز در این بعد عقب هستیم.
صالحی با تأکید بر این که اگر دولت الکترونیکی و هوش مصنوعی وسیع بود، شاهد بروز بسیاری از مفاسد در ادارات نبودیم، افزود: کارهایی که در کشور در این زمینه به انجام می رسد، بیشتر جمع آوری داده است؛ یعنی اقدامی که از ساخت کامپیوترها انجام می شد و جمع آوری داده ها، کار عجیبی نیست؛ ولی ما می خواهیم یک گام جلو برویم که با نام «هوش مصنوعی» شناخته می شود.
قائم مقام فرهنگستان علوم اشاره کرد: در ۲.۵ سال قبل که در فرهنگستان علوم مشغول بکار شدم، تلاش کردم مشکلات ایران در قرن ۲۱ را استخراج کنم که در نهایت این مشکلات را در ۶ محور آب، تغییر اقلیم، کوانتوم، اقتصاد، مسائل اجتماعی و در نهایت هوش مصنوعی تقسیم بندی کردیم.
وی با اعلان اینکه در آن زمان هوش مصنوعی در جهان مطرح بود، اما در افکار عمومی ایران به شکل امروزی مطرح نبود، افزود: اگر کشور بر روی این ۶ محور چالشی تا قرن ۲۱ متمرکز نشود، با مشکلات جدی مواجهه خواهد شد؛ بدین جهت اتاق فکری در فرهنگستان علوم به وجود آمد و بصورت جدی روی آن کار کردیم و نتایج بررسی ها را در قالب کتابچه ای به رییس جمهور شهید ارائه دادیم و ایشان آنرا به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ کردند.
صالحی افزود: این اقدام سبب شد که از یک سال و نیم قبل، هوش مصنوعی در رسانه های اجتماعی اهمیت یابد و مطرح شود، ضمن آنکه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته خاصی برای موضوع هوش مصنوعی تشکیل داده است و نهایتاً منجر گردید تا سازمانی تحت عنوان «سازمان هوش مصنوعی» تشکیل گردد. این اقدامات نشان میدهد که فرهنگستان علوم توانست یک قدم در جا انداختن هوش مصنوعی در کشور بردارد و اکنون هوش مصنوعی مورد توجه عموم قرار گرفته است.
قائم مقام فرهنگستان علوم، هوش مصنوعی را شاخه ای از علوم کامپیوتر دانست که هدف آن ساخت ماشین های هوشمندی چون خودرو های هوشمند و ربات های هوشمند است و تصریح کرد: کارایی هوش مصنوعی در شبیه سازی ماشین به انسان است که هدف بزرگی است، هم اکنون از هوش مصنوعی خوب استفاده می شود و در جنبه های بهداشتی، امور مالی و حمل و نقل از آن بهره برداری می شود.
وی با اشاره به تاریخچه هوش مصنوعی با اعلان اینکه این مساله نخستین بار در سال ۱۹۵۰ از طرف آلن تورینگ عنوان شد، اضافه کرد: وی در سال ۲۰۰۰ با خلق اینترنت، فضایی را برای به اشتراک گذاری دیتا فراهم آورد و هوش مصنوعی با توانمندی بالا نیاز به حجم دیتاهای زیادی دارد و در کنار آن به عرضه شبکه های عصبی به توسعه هوش مصنوعی کمک کرد.1403/04/13
02:25:14
5.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum