رئیس كنگره ژنتیك خبر داد

قدردانی از ۴ محقق ژنتیک در دانشگاه شهید بهشتی

قدردانی از ۴ محقق ژنتیک در دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش انجمن پارسیان، رئیس کنگره ژنتیک اظهار داشت: کنگره ملی و بین المللی ژنتیک از ۱۷ تیر برگزار می گردد و طی آن از ۴ محقق این حوزه تقدیر می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر مختار جلالی، رئیس ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در نشست خبری امروز که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: علم ژنتیک به صورت رسمی از زمان تحقیقات مندل بر روی نخود فرنگی شروع شد و بشر متوجه شد که صفات از جانب والدین به نسل بعدی منتقل می شود.
وی با اشاره به اینکه اجداد ما از ۵ هزار سال قبل با این علم آشنا بوده است، افزود: لوحی که در ایلام کشف شد، نشان داده است از آن زمان ایرانی ها با این علم آشنا بودند و برای اصلاح نژاد اسب از آن بهره می بردند.
جلالی، انجمن ژنتیک با نیم قرن سابقه را از دیگر زمینه های توسعه علم ژنتیک در کشور دانست و اظهار نمود: علاوه بر اینها از ۱۳ اقلیم ۱۱ اقلیم آنرا در کشور داریم. این تنوع ژنتیکی زیستی، گیاهی و جانوری سبب شده که ارزش تنوع ژنتیک از نفت و گاز کشور اهمیت بیشتری داشته باشد.
به قول وی هم اکنون ایران دومین کشور جهان در حوزه نفت و گاز است، ولی هیچ وقت ارزش تنوع ذخایر ژنتیکی کشور عنوان نمی شود.
رئیس کنگره ژنتیک ضمن اشاره به برگزاری ششمین کنگره بین المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در ایام ۱۷ تا ۱۹ تیر ماه جاری در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: این کنگره قرار بود در ۲ خرداد برگزار شود، ولی به علت شهادت رئیس جمهورمان، برگزاری این رویداد به تعویق افتاد.
وی هدف از برگزاری این کنگره را انتقال اطلاعات حوزه ژنتیک عنوان نمود که هر دو سال یک مرتبه برگزار می گردد.
وی قدردانی از محققان حوزه ژنتیک را از دیگر برنامه های این رویداد عنوان نمود و اظهار داشت: در افتتاحیه این مراسم از ۴ نفر شامل دو پیشکسوت و دو جوان فعال در این عرصه تقدیر خواهد شد.
منبع:

1403/04/14
21:11:29
5.0 / 5
100
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum