رئیس مركز فن بازار ملی ایران:

دولت از بازار فناوری و بورس ایده ها حمایت می كند

دولت از بازار فناوری و بورس ایده ها حمایت می كند

انجمن پارسیان: كرمان - رئیس مركز فن بازار ملی ایران اظهار داشت: دولت از طریق اندازی بازار فناوری و بورس ایده ها حمایت می كند از این رو برای پشتیبانی از اختراعات، مخترعان به سرمایه گذاران وصل می شوند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایرنا، اكبر قنبرپور روز چهارشنبه در جشنواره نوآوری های حوزه سلامت در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان كرمان اضافه كرد: از سال 1389 با تعامل دستگاه های مربوطه، بازار تخصصی، قانونی و قابل اعتمادی بوجود آمد و از خردادماه سال 93 بازار فنآوری و بورس ایده ها بصورت رسمی فعالیت خویش را شروع كرده است.
وی با اشاره به اینكه بازار فناوری و بورس ایده ها یك بازار تخصصی، قانونی و قابل اعتماد برای 2طرف سرمایه گذار و مخترع است اظهار نمود: مزایای این بازار همچون فروش قطعی، واگذاری موقت به خریدار، مجوز بهره برداری به مدت معین و مجوز برای تعدادی مشخصی از تولیدات است.
رئیس مركز فن بازار ملی ایران با اشاره به اینكه این بازار اختراعات را ارزیابی فنی می كند اظهار داشت: ارزش گذاری، قیمت گذاری و رسیدن به رقم مورد توافق و بازاریابی آن از كارایی بازار دارایی فكری است و در نهایت محصولات بر روی تابلوی این بازار قرار می گیرند و پنج هزار و 250 مورد اختراع و آی پی در این بازار موجود است.
قنبرپور اضافه كرد: طبق سیاست دولت، مخترعان و نوآوران كشور به سمت تولید كننده، سرمایه گذار و شركت ها هدایت می شوند و مخترعان برای فعالیت تجاری باید تیمی را تشكیل داده و محصول خویش را به عرصه ظهور گذاشته و به جامعه ارائه نمایند.
وی با اشاره به قانون تجارت شركت های دانش بنیان ادامه داد: این شركت ها باید تفكر هدایت مخترعان و نوآوران به سمت تولید كننده و سرمایه گذار را بالا برند.
رئیس مركز فن بازار ملی ایران اظهار داشت: طبق قانون پشتیبانی از شركت دانش بنیان باید این شركت را ثبت داده و از مزیت های قانون بهره برد و همینطور فرهنگ حاكم بر جامعه هم مخترع را به سمت تولید كننده سوق دهد.
قنبرپور با اشاره به راههای پیش روی مخترع برای توسعه نوآوری اضافه كرد: مخترعان و نوآوران باید خودشان كسب و كار را آغاز كنند و برای كسب تسهیلات به سمت منابع مالی بروند.
وی بیان كرد: مسیر برای توسعه و پشتیبانی از اختراع این است كه مخترع باید سرمایه گذار را جذب و قرارداد مشاركت منعقد كند و از منافع آن بهرمند شود و مسیر دیگر هم باید مخترع، اختراع خویش را به صنعت واگذار تا بازار بتواند اختراع را تجاری كند و ضمن انعقاد قرارداد، مخترع هم منفعت ببرد اما این 2 مسیر در كشور هموار نیست بنابراین باید به آن پرداخته شود.
رئیس مركز فن بازار ملی ایران اظهار داشت: زبان مشترك بین صاحب صنعت و مخترع با آگاهی ناكافی صنعت از اهمیت اختراع و بی اعتمادی به مخترعان و نوآوران تولید نمی گردد و همینطور افشای اطلاعات، ترس و روحیه تیمی باعث اعتماد نكردن مخترع به صنعت می گردد.
وی اضافه كرد: جشنواره های عرضه نوآوری متفاوتی در كشور برگزار شده است و برای برپایی آنها ابتدا فراخوان به مخترعان داده می گردد.
قنبرپور عنوان كرد: در سیزدهمین جشنواره نوآوری در كرمان 140 رویداد در حوزه سلامت اعلام آمادگی شده و هشت اختراع انتخاب و عرضه می گردد.
وی ادامه داد: در این جشنواره با تعامل بین سرمایه گذار و مخترعان، عرضه و تقاضا به هم متصل می شوند و امروز این جلسه مذاكره بین نوآوران و سرمایه گذاران برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: برپایی اولین جشنواره نوآوران از سال 93 شروع شده و از دیماه 94 هم بصورت رسمی فعالیت می كند و امروز آخرین جشنواره در سال 96 به میزبانی كرمان برگزار شده است.
رئیس مركز فن بازار ملی ایران اضافه كرد: نتایج برپایی این جشنواره تا به امروز 29 معامله بین مخترع و سرمایه گذار در 10 رویداد انجام گرفته است و میانگین ارزش معامله ها در آن به ارزش 900 میلیون تومان است و همینطور از ابتدا تابحال 257 میلیارد ریال معاملات انجام شده است كه رقم قابل قبولی است بنابراین باید در سالهای آینده افزایش یابد.
وی اظهار نمود: برپایی جشنواره نوآوران دستاورد خوبی برای دولت می باشد و مهمانان خارجی از وجود چنین بازاری ابراز تعجب می كنند زیرا بازار خوبی در كشور بوجود آمده است كه در خیلی از كشورها وجود ندارد.
قنبرپور اظهار داشت: برپایی جشنواره نوآوران با همكاری مخترعان و سرمایه گذاران در كشور اجرایی می گردد و شخص واسط نوآوری ارتباط بین طرف ها را تنظیم می كند كه منجر به انعقاد قرارداد می گردد.
وی اضافه كرد: باید زبان مشترك بین سرمایه گذار و مخترعان باید تقویت شود كه وظیفه مركز فن بازار ملی ایران است.
11 جشنواره عرضه نوآوری در تهران، یك جشنواره در كرمانشاه و سیزدهمین آن هم در كرمان برگزار شده است.
140 رویداد به دبیرخانه سیزهمین جشنواره نوآوری ارسال شده و بوسیله داوری هشت مورد جهت عرضه انتخاب شده است.
در این جشنواره 50 نماینده از 120 شركت حضور داشتند و اقدامات اجرایی آن از سال قبل شروع شده است.
3029/7420


1396/12/12
23:23:06
5.0 / 5
5013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum