در گفتگو با ایرنا، رییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

تولید 990 محصول دانش بنیان توجه دولت به خرید داخلی را ضروری كرده است

تولید 990 محصول دانش بنیان توجه دولت به خرید داخلی را ضروری كرده است

انجمن پارسیان: تهران- رییس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به عرضه محصولات بیش از 990 شركت دانش بنیان به بازار، از مجموعه دولت خواست در جهت توجه بیشتر به اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و اشتغالزایی، به جای خرید كالای خارجی از نمونه داخلی دارای تاییدیه و كیفیت مناسب استفاده نماید.


دكتر بهزاد سلطانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، در ارتباط با عملكرد صندوق نوآوری و شكوفایی در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در حوزه اشتغالزایی و تولید بستر اشتغال با استفاده از تسهیلات عرضه شده، اظهار نمود: امسال به خصوص با نامگذاری مناسب رهبر معظم انقلاب سال بسیار خوبی بود.
وی با بیان این كه در كل چهار سال قبل تابحال حدود 70 هزار شغل بوجود آورده ایم، اضافه كرد: امسال هم حدود 20 تا 30 هزار شغل بوجود آمده است ضمن این كه 512 محصول جدید از جانب شركت های دانش بنیان توسعه و 65 خط تولید به راه افتاده است كه همه اینها در جهت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است.
رییس صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری تصریح كرد: البته سال 1397 وضعیت از شرایط فعلی بسیار بهتر خواهد بود چراكه تابحال طرح های بیش از 990 شركت دانش بنیان خاتمه یافته و محصولات این شركت ها وارد بازار شده است.
وی همینطور شكل گیری فرهنگ استفاده از كالای ایرانی در جامعه و راه اندازی لیزینگ برای عرضه بهتر محصولات ساخت داخلی را در شرایط اقتصادی فعلی كشور بسیار مهم و برای بقای شركت های دانش بنیان ضروری دانست.
رییس صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری به اشاره به نقش بسیار تعیین كننده خریدهای دولتی در حفظ و پایداری شركت های دانش بنیان، از مجموعه دولت خواست در جهت توجه هرچه بیشتر به اقتصاد مقاومتی و همینطور اقتصاد دانش بنیان و اشتغالزایی، به جای تامین كالای خارجی از نمونه های جایگزین تولید داخلی به شرط داشتن تاییدیه و كیفیت مناسب خرید كنند.
وی با تاكید بر اینكه در همین سه ماه اخیر میزان اشتغالزایی دانش بنیان با استفاده از تسهیلات عرضه شده به شركت های دانش بنیان رونق بسیار مناسبی داشته است و به طورحتم در سال آینده هم به شدت افزایش خواهد یافت، اضافه كرد: خرید دولتی از شركت های دانش بنیان اثر بزرگی در رونق و حفظ آنان خواهد داشت و تقاضای ما این است كه وزرای مربوطه در هیات دولت به این بحث توجه و این مهم را پیش ببرند.
سلطانی ادامه داد: البته بحث لیزینگ هم تابحال در حجم زیادی اتفاق افتاده است اما در سال آینده هم به صورت ویژه مورد توجه قرار خواهد گرفت، چراكه اگر شركت های دانش بنیان بتوانند محصول خویش را بفروشند دیگر نیازی به وام نخواهند داشت.
وی همینطور با اشاره به راه اندازی صندوق خطرپذیر در استان هرمزگان در حاشیه سفر اخیر دكتر روحانی رییس جمهوری به این استان، تصریح كرد: تولید صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در تمام استان ها با همكاری استانداری ها، پارك های فناوری، دانشگاه ها و دانشگاه جامع پزشكی هم راهكار بسیار خوبی برای تولید اشتغالزایی جوانان فارغ التحصیل شهرستان ها به حساب می آید.
سلطانی با تاكید بر اینكه صندوق های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه گذاری در استان ها باید افزایش یابد اظهار داشت: این درحالی است كه هم اكنون 16 استان كشور فاقد این صندوق هستند.
وی ادامه داد: اگر استانداری، پارك فناوری، دانشگاه جامع و دانشگاه پزشكی استان و هر بخش خصوصی دیگری از صنعت استان سرمایه ای برای تولید صندوق های پژوهش و فناوری بیاورند ما هم به همان میزان سرمایه گذاری را در استان خواهیم داشت و توان آنها را برای تولید صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و تولید اشتغال برای جوانان تحصیلكرده دو برابر خواهیم كرد، ضمن اینكه طرح آنها در همان استان ارزیابی و نظارت می گردد و پول هم از جانب صندوق ها داده خواهد شد.
رییس صندوق نوآوری و شكوفایی همینطور اعلام آمادگی كرد كه در سال های آینده با كمك استانداران مختلف این صندوق ها برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاه ها در استان ها به تعداد زیادی تولید شود.
وی همینطور در مورد اینكه صندوق نوآوری و شكوفایی با همكاری بانك ها چه تسهیلاتی را برای استخدام دانش آموختگان دانشگاه ها فراهم نموده است، اظهار نمود: اضافه بر طرح های معمولی كه شركت های دانش بنیان از ما تسهیلات می گیرند و به صورت عادی اشتغالزایی می شود، ما تسهیلات خاص اشتغالزایی را با تعاملی كه در دوسال گذشته با بانك ها داشته ایم به شركت های دانش بنیان عرضه كرده ایم.
سلطانی اظهار داشت: هم اكنون به ازای هر یك نیروی كارشناس به بالا كه از جانب شركت های دانش بنیان استخدام شود، ما 20 میلیون تومان در یك سال و تا 100 میلیون تومان برای پنج نفر وام كم بهره چهار درصد با بازپرداخت دو ساله اعطا خواهیم كرد كه از این طرح بسیار استقبال شده است و سال آینده هم ادامه خواهد داشت.
وی اضافه كرد: تابحال از این نوع تسهیلات اشتغالزایی، 35 میلیارد ریال برای اشتغالزایی 49 شركت دانش بنیان استفاده شده و این یكی از راهكارهایی است كه صندوق نوآوری با استفاده از بانك ها برای شركت های دانش بنیان تسهیلات بوجود آورده است.
رییس صندوق نوآوری و شكوفایی همینطور به فارغ التحصیلان دانشگاهی پیشنهاد كرد كه سال آینده به سمت تولید شركت های دانش بنیان حركت كنند چراكه روز به روز تسهیلات صندوق نوآوری حتی به صورت بلاعوض برای شركت های دانش بنیان نوپا و استارتاپ بیشتر خواهد شد.
علمی ** 1836 **1834


1396/12/21
14:07:00
5.0 / 5
4694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum