تصویب بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری

تصویب بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری

انجمن پارسیان: تهران- دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور از بررسی و تصویب بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری كشور در آخرین نشست این ستاد در سال 96 اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، منصور كبگانیان در انتها جلسه صدوچهارم شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران در مورد موضوعات این جلسه توضیح داد: در ادامه بررسی اهداف بخشی سند ملی توسعه زیست فناوری یك بند تحت عنوان زیست فناوری منابع آبی و دریا افزوده شد.
وی اضافه كرد: این مورد مهم انواع جلبك ها، ریزجلبك ها و محصولات دانش بنیان در حوزه زیست فناوری منابع آبی و دریایی را برای توسعه، تجاری سازی و شناسایی آنها در برمی گیرد و این هدف به تصویب رسید.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر ادامه داد: در بخش راهبردها اقدامات ملی مربوط به راهبردهای 3 تا راهبرد 7 را با كیفیت خوبی تصویب كردیم.
وی تصریح كرد: راهبرد شماره 3 در مورد تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری و راهبرد شماره 4 رویكرد صادراتی برای تجاری سازی ها با اصلاحاتی تعدادی اقدام ملی در این زمینه به تصویب رسید.
كبگانیان توضیح داد: استانداردسازی در حوزه زیست فناوری با 5 اقدام پیش بینی شده بود كه برخی از این اقدامات ادغام شدند؛ ازمایشگاه های مرجع ملی، شبكه های آزمایشگاهی، تدوین ضوابط و راهنماهای این حوزه و توسعه همكاری با سازمان ملی استاندارد در آن قید شده بود؛ زیرا بحث همكاری با سازمان مهم و مطرح است.
وی خاطرنشان كرد: راهبرد شماره 6 توسعه همكاری و هم افزایی در سطح بین الملل است كه مباحث مهمی از آن را پس از اصلاحاتی تصویب كردیم؛ همچون استفاده از فرصت های بین المللی با حفظ مصالح ملی، عرضه حمایت های لازم در حوزه دعاوی این موضوع، رعایت حوزه زیست فناوری و ذخایر ژنتیك مسایل بین المللی، پشتیبانی از ثبت شركت های دانش بنیان مشترك و ثبت انجمن های تخصصی در این حوزه، همینطور فراهم كردن زمینه های لازم برای جذب و بكارگیری متخصصان ایرانی خارج از كشور در حوزه زیست فناوری.
كبگانیان اظهار داشت: راهبرد شماره 7 حفاظت و بهره برداری از منابع و ذخایر ژنتیكی بود كه در این حوزه هم استفاده از سیستم های فناوری های مدرن در مرزبانی زیستی كشور، تجاری سازی و نظام مند كردن تجاری سازی ذخایر ژنتیكی و زیستی بحث شد و با اصلاحاتی به تصویب رسید؛ دو راهبرد بعدی كه الزامات تحقق سند است برای جلسه بعدی در سال 97 بررسی می گردد.
علمی**9157**1440


1396/12/24
17:43:03
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: دانش بنیان , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum