اینترنت اشیا ابزاری برای حفاظت آثار تاریخی

اینترنت اشیا ابزاری برای حفاظت آثار تاریخی

انجمن پارسیان: تهران- اینترنت اشیا می تواند مشكلاتی مانند نیاز به نیروی انسانی غیرمتخصص و صرف هزینه های گزاف برای حفاظت از مكان های تاریخی و باستانی كشور را برطرف كند و با فراهم سازی زمینه های تازه اشتغالزایی و درآمدزایی رونقی دوچندان به صنعت گردشگری بخشد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ایران یكی از غنی ترین كشورهای جهان از نظر شمار مكان های تاریخی است كه هرچه پایداری این بناهای بی نظیر بیشتر حفظ شود ضمن حفظ تاریخ این سرزمین كهن می تواند مشتاقان زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جلب كرده و به افزایش اشتغالزایی و درآمدزایی بینجامد.
نگهداری این مكان ها همواره یكی از مهمترین دغدغه نهادهای متولی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است.
حراست از آثار باستانی در برابر انواع بلاها و صدمه های طبیعی و غیر طبیعی و رفع صدمه های احتمالی به افرادی متخصص با دانش ویژه نیاز دارد.
با این همه، كمبود اینگونه نیروها مشكلی است كه كار حفاظت از بناهای تاریخی را با اما و اگر روبرو ساخته است.
مدیر مركز آموزش عالی میراث فرهنگی دهم مهرماه سال گذشته به ایرنا اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با كمبود كارشناس روبروست و خیلی از نیروهای جذب شده هیچ تخصصی در این زمینه ندارند.
گرچه كمبود نیروی متخصص این روزها كار حفاظت از بناهای تاریخی را با مشكل روبرو ساخته است اما توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات افق هایی روشن را برای حافظان بناها می گشاید.
اكنون توسعه زیرساخت های ارتباطی و فناوری های نوین اطلاعات امكانی فراهم نموده است كه بتوان بدون نیاز به نیروی انسانی، كار حفاظت را به بهترین شكل ممكن به فناوری سپرد و مطمئن بود میزان صدمه ها كاسته می شود.
وجود سیستم های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (آی.اُ.تی) راهكار موثری در حفاظت از میراث تاریخی كشور در برابر انواع ناملایمات و صدمه ها به حساب می آید.

** اینترنت اشیا چیست؟
اینترنت اشیا، جهانی فراروی انسان ها قرار داده است كه در آن نه فقط انسان ها با یكدیگر در ارتباطند بلكه اشیا هم به هم مرتبط می گردد و می توان وضع آنها را در هر زمان رصد كرد.
اینترنت اشیا طبق تعریفی كه درمنابع علمی شده، فناوری جدیدی است كه در آن برای هر موجودی ( اعم از انسان، حیوان یا اشیا) قابلیت ارسال داده با استفاده از شبكه های ارتباطی، اعم از اینترنت یا انواع دیگر فراهم می گردد.
در واقع اینترنت اشیا به خیلی از اشیا و وسایل محیط اطراف كه به شبكه اینترنت متصل بوده و با استفاده از كاربری های موجود در تلفن های هوشمند و تبلت كنترل و مدیریت می شود، اشاره دارد.
«كوین اشتون» برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ از عبارت اینترنت اشیا بهره برد.
وی معتقد بود همه وسایل حتی اشیای بی جان می توانند برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به كامپیوتر ها باید اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت كنند.
اینترنت اكنون وسیله ارتباطی مردم به یكدیگر است اما با اینترنت اشیا، هر موجودی (انسان، حیوان یا اشیا) به هم متصل و قابلیت فرستادن داده با استفاده از شبكه های ارتباطی مانند اینترنت یا اینترانت فراهم می گردد.
بستر اینترنت اشیا بر امواج رادیویی بی سیم قرار دارد و به دستگاه های مختلف این امكان را می دهد كه با استفاده از اینترنت به برقراری ارتباط با یكدیگر بپردازند.
به زبان ساده در اینترنت اشیا می توان برای هرچیزی حسگری در نظر گرفت و با انطباق آن با اینترنت كنترل را به دست اینترنت سپرد و با خیالی آسوده به زندگی پرداخت.
ماهنامه «گزارش كامپیوتر» انجمن انفورماتیك ایران در شماره 224 خود پیش بینی موسسه گارتنر را آورده است كه تا آخر سال 2016 چهار میلیارد شیء به اینترنت متصل شدند كه این میزان تا سال 2020 به 13.5 میلیارد شیء می رسد و شمار دستگاه های هوشمند از مرز 50 میلیارد عبور می كند.
برخی پیش بینی های جهانی دیگر مبین آن است كه تا سال 2020 میلادی نزدیك به 30 میلیارد شیء در سراسر جهان به یكدیگر متصل شود و جهانی متفاوت رقم می خورد.
با این فناوری، اشیا وضعیت های گوناگون خویش را به هم اطلاع داده و انسان ها را در جریان تحول های خود قرار می دهند.

**حفاظت از بناهای تاریخی و اینترنت اشیا
استفاده گسترده از اینترنت اشیا و هوشمند سازی ابنیه تاریخی بهترین و تخصصی ترین حفاظت از آنها را رقم می زند.
نصب حسگرهای مختلف روی این بناها و هر وسیله ای كه در مكان ها وجود دارد و سپس اتصال آنها به اینترنت برای متمركزسازی همه آنها در یك نقطه مركزی این امكان را به دست می دهد كه با بهره گیری از كمترین نیروی انسانی بیشترین حفاظت را از ابنیه تاریخی به عمل آورد. ضمن آنكه لحظه به لحظه وضعیت هر بنا گزارش و نیازهای آن اعلام می گردد.
اینترنت اشیا می تواند امكانی برای متولیان میراث های فرهنگی تولید كند تا هوشمندانه بدون نیاز به حضور فیزیكی از نزدیك شدن افرادی كه قصد صدمه رساندن به این بناها و اشیای آنها را دارند، جلوگیری كند.
این فناوری به متولیان این امكان را می دهد كه بتوانند بهترین شرایط نگهداری هر بنا و شیء تاریخی را دانسته و بر مبنای آن اقدام نمایند.
اینترنت اشیا این امكان را بوجود می آورد كه متولیان نگهداری مكان های تاریخی بدانند چه شرایط آب و هوایی برای نگهداری بناها مناسب تر است و وجود چه نوع آلودگی هایی تخریب این بناها را سرعت می دهد.
یك كارشناس فناوری اطلاعات در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استفاده از اینترنت اشیا در نگهداری از بناهای تاریخی عمر این بناها دوچندان می سازد.
«حامد قاسمی نراقی» اضافه كرد: هوشمندسازی بناهای تاریخی آنها را از آلودگی های گوناگون در امان می دارد؛ زیرا هوشمندانه شرایط نامطلوب را اطلاع داده و متولیان را برای تولید شرایط بهتر ترغیب می سازد.
استفاده از اینترنت اشیا در حفاظت از مكان های تاریخی فصل نوینی در این بخش بوجود می آورد كه تا پیش از این در تصور نمی گنجید.
توجه به كاربردهای اینترنت اشیا از دولت یازدهم شروع شد و وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیست و هفتم تیرماه سال گذشته ابزار تغییرات سریع فناوری در جهان و انقلاب چهارم صنعتی را «اینترنت، داده های بزرگ و اینترنت اشیا» دانست و اظهار داشت: همه این ابزارهای در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد كه باید از آن بهره گرفت.
«محمود واعظی» تصریح كرد آینده ایران به سمت استفاده از اینترنت اشیا می رود و برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این بخش از اكنون لزوم دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم هم استفاده از اینترنت اشیا و داده های عظیم را یكی از اجتناب ناپذیرترین فناوری های كنونی اعلام نمود كه اگر در بهره وری از آنها كوتاهی شود، بر ما مسلط می شوند.
«محمدجواد آذری جهرمی» بیست و ششم بهمن سال گذشته اعلام نمود: شتاب وابستگی به فناوری اطلاعات در سال های آینده به علت سه ضلعی داده های بزرگ، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی بیشتر می گردد تا تحولات بزرگی در دنیا رخ دهد.
وی افزود: در پنج سال قبل برای توسعه فناوری اطلاعات بیش از 200 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شد و الان از نظر شمار كاربران اینترنت همراه در منطقه بی نظیریم و ضریب نفوذ تلفن همراه توسعه چشمگیری یافته است.
با این توصیف، اكنون متولیان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید عزم خود جهت استفاده از این فناوری در حفاظت از مكان های تاریخی جزم و زمینه را برای حضور اپراتورهای فعال در این بخش فراهم نمایند.
این ابزار می تواند با هزینه های كمتر، حفاظت بهتری را از این آثار گرانبها داشته باشد و اشتغال نیروی انسانی متخصص در این زمینه را افزایش دهد.
این امر بر اشتغالزایی و درآمدزایی در صنعت گردشگری، به جهت صرفه جویی در هزینه های جانبی موثر است تا این میراث گرانبها هم برای ما و هم برای آیندگان پایدار و پا برجا بماند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2078*9189*1961*


1397/01/13
16:47:58
5.0 / 5
4867
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum