دبیر كل شورای عتف تاكید كرد:

روند ادامه فعالیت پروژه های كلان ملی بررسی می گردد

روند ادامه فعالیت پروژه های كلان ملی بررسی می گردد

انجمن پارسیان: دبیر كل شورای علوم، تحقیقات اظهار داشت: دستگاههای متقاضی پروژه های كلان ملی بودجه این پروژه ها را تامین نكرده ازاین رو روند ادامه فعالیت پروژه ها بررسی می گردد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، مسعود برومند در حاشیه یكصد و شصت و پنجمین كمیسیون دائمی شورای عتف در جمع خبرنگاران در وزارت علوم اظهار داشت: در جلسه گذشته این كمیسیون مبحث چالش های مربوط به شورای عتف و چالش های روبرو كشور بررسی گردید و این چالش ها در كنار هم قرار داده شد.
وی اظهار داشت: بر این اساس شاید نیاز است دبیرخانه شورای عتف و كمیسیون های آن برای برخورد با چالش هایی كه امروز وجود دارد در سازماندهی خود بازنگری انجام دهند.
دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: به صورت مثال یكی از چالش ها این است كه سیستم پژوهشی ما باید برای حل مشكلات دستگاهها، حوزه های اجتماعی و اقتصادی بكار گرفته شود.
برومند خاطرنشان كرد: مبحث دیگری كه عنوان شد این بود كه آیا پروژه های كلان كه تعریف و بیان شده اند، جزء پروژه های كلان به شمار می روند و یا اینكه یك دستگاه می توانست آن پروژه را با یك مجری منعقد كند. ازاین رو سئوال اصلی این است كه چالش ملی كدام است و چه پروژه ای، پروژه كلان به حساب می آید.
دبیر كل شورای عتف تصریح كرد: در جلسه امروز اعضا به این جمع بندی رسیدند كه پروژه كلان پروژه ای است كه عدم توجه به آنها نتایج زیان باری برای كشور داشته باشد و از جانب دیگر حل آنها نیازمند حضور دستگاهها در كنار یكدیگر باشد به این مفهوم كه تیم هایی از دستگاهها فعالیت كنند.
وی عنوان كرد: چالش های ملی به شدت نیازمند فناوری در حوزه های مختلف هستند. ازاین رو دبیرخانه شورای عتف باید در مورد روش اجرا و روش گردهمایی كمیسیون ها و كمیسیون های دائمی بازنگری درستی انجام دهد.
دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تصریح كرد: دانشگاهها باید به نیازهای تحقیقاتی كشور توجه نمایند ازاین رو اگر كمیسیون های شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به خوبی بتوانند دستگاهها را نمایندگی كند می تواند نیازها را از دل دستگاهها بیرون آورده و نیازهای درست و واقعی را به دانشگاهها ارائه نماید.
برومند اظهار داشت: در آن زمان وظیفه وزارت علوم و دانشگاهها است كه در درون خودشان سازماندهی انجام دهند كه بتوانند به نیازهای جامعه پاسخ دهند.
وی در مورد پروژه های كلان ملی هم اضافه كرد: پروژه های كلان كه از گذشته باقی مانده اند طبیعتا ماهیت تعریفی كه اكنون عرضه كرده ام را ندارد.
دبیر كل شورای عتف اظهار داشت: در واقع پروژه هایی كه اكنون بعنوان پروژه های ملی به شمار می روند پروژه هایی است كه یك دستگاه می توانست با یك دانشگاه قرارداد آن را منعقد كند اما چون در آن زمان فكر می كردند این پروژه ها خیلی سخت و پیچیده است چند دانشگاه درگیر آن شده اند.
وی اضافه كرد: تعدادی از پروژه های كلان در جلسات كارشناسی كه در گذشته انجام شد، كنار گذاشته شد و تعدادی از پروژه ها هم باقی مانده اند.
دبیركل شورای عتف تصریح كرد: پروژه های باقی مانده در موقعیتی است كه در سال 97 هیچ بودجه ای به آنها اختصاص داده نشده ازاین رو ما در موقعیت تصمیم گیری برای این پروژه ها قرار گرفته ایم.
وی تصریح كرد: پروژه هایی كه بعنوان پروژه های ملی باقی مانده اند، دارای دستگاه سفارش دهنده هستند اما باید تعیین تكلیف شود كه آیا دستگاه بهره بردار می خواهد بودجه ای را به آنها اختصاص دهد یا خیر.
برومند اظهار داشت: مبحث اختصاص بودجه از جانب دستگاههای سفارش دهنده مطرح بوده اما این مورد همچنان بدون تصمیم باقی مانده است. ازاین رو باید در مورد این پروژه ها و بودجه آنها تصمیم گیری صورت گیرد.
دبیر كل شورای عتف اضافه كرد: اگر دستگاه متقاضی نخواهد به هر دلیلی بودجه طرح های كلان را تامین كند به این مفهوم است كه آن طرح مشتری ندارد و نمی تواند ادامه یابد.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه ممكن است در آینده مجددا تعدادی از طرح های كلان ملی متوقف و یا تعطیل شوند اظهار داشت: بله، اصولا هر پروژه ای و هر فعالیتی باید دارای مشتری و كارفرمای خود باشد و اگر این گونه نباشد عملا صحیح نیست كه پروژه ای را تولید نماییم چون كه با نفس تقاضا محور بودن در تضاد است.
دبیر كل شورای عتف تصریح كرد: در تعریف ما پروژه هایی در حوزه های آب، انرژی، سلامت، آلودگی و محیط زیست مطرح می گردد چون كه این پروژه ها بسیار بزرگ هستند و نیازمند هماهنگی میان دستگاههای مختلف را دارد.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه اگر بعد از بررسی های صورت گرفته در نهایت طرح های كلان دیگری تعطیل شوند تكلیف بودجه های كشور كه تابحال صرف این پروژه ها شده است چه خواهد شد اظهار داشت: در دنیا هم این گونه رسم است كه اگر پروژه ای در میانه راه به مشكل فناوری برخورد و نتوانست راه حل آن را پیدا كند در چنین مواقعی پروژه متوقف می گردد اما تمام یافته های قبلی مستند شده و نگهداری خواهد شد تا اگر در زمانی مجددا پروژه ادامه یافت از آن مستندات استفاده گردد.
وی اظهار داشت: اگر به جایی برسیم كه پروژه های كلان ملی تا حدی جلو رفته باشند و دستگاه اجرایی بگوید نمی تواند بودجه آن را تامین كند ازاین رو پروژه مشتری نداشته باشد ما باید فرایند مستندسازی را انجام دهیم و آنچه حاصل شده را به خوبی ثبت نماییم چون كه ممكن است روزی مجددا پروژه بخواهد ادامه یابد.
دبیر كل شورای عتف افزود: ممكن است در آینده در حوزه های اولویت دار مانند آب، انرژی و محیط زیست پروژه های كلان تعریف نماییم.
برومند افزود: برای تعریف پروژه های بزرگ باید ظرافت كامل صورت گیرد به این نحو كه توسط تیم های متخصص پروژه به بخش های كاری كوچك تبدیل گردد و بعد از آن به دانشگاهها، مراكز پژوهشی و شركت های دانش بنیان داده شوند. در این شرایط است كه چالش تبدیل به فرصت خواهد شد.

1397/02/02
13:01:10
5.0 / 5
4593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum