ارائه تكنولوژی جدید برای نمایشگرهای ال سی دی

ارائه تكنولوژی جدید برای نمایشگرهای ال سی دی

انجمن پارسیان: تهران - یك گروه بین المللی از محققان برای نخستین بار به مطالعه ساختار و مكانیزم جهت گیری كریستال مایع پرداختند و راهكار جدیدی را برای تعیین جهت كریستال مایع ابداع كردند كه امكان ساخت نمایشگرهایی LCD با زاویه بازتر را فراهم می كند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان روسی برای بهبود زاویه نمایش از پلیمرهای كریستال مایع استفاده كردند كه متشكل از مولكول های بلند پلیمری با قابلیت تغییر جهت هستند.
پلیمر مورد استفاده در این تحقیقات پلی دی ان آلكیلسیلوسان نام دارد. هرمولكول این پلیمر یك زنجیره بلند است كه در آن اتم های سیلیكون و اكسیژن جایگزین شده اند و اتم های سیلیكون دو زنجیره متقارن هیدروكربنی را به آن متصل كرده است.
محققان دریافتند با اضافه كردن یك گروه متیلن به این زنجیره های جانبی می توانند جهت كریستال مایع را تغییر دهند. این خصوصیت می تواند منجر به بهود زاویه دید در نمایشگرهای مبتنی بر فناوری LCD شود. برای این منظور از یك فناوری پیشرفته استفاده می گردد تا جهت پیكسل های یكی از رنگ های نمایشگر در راستاهای مختلف تغییر كند. در نتیجه وقتی كاربر نمایشگر را از زاویه حاد مشاهده می كند، پیكسل ها رنگ یكدیگر ا تقویت كرده و تصویری با وضوح بیشتر و رنگ شفاف تر به نمایش می گذارند.
محققان امیدوارند در آینده نزدیك بتوانند این فناوری را با هزینه ای كم تر و فرآیندی ساده تر وارد خط تولید نمایشگرهای مبتنی بر كریستال مایع كنند. گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Macro Letters انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/02/23
14:59:32
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: تحقیقات , علم , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum