قم در تولید برنامه های موبایلی رتبه پنجم را داراست

قم در تولید برنامه های موبایلی رتبه پنجم را داراست

انجمن پارسیان: قم- مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات قم اظهار داشت: بر مبنای گزارشی كه از فعالیت استان ها در برنامه نویسی موبایلی در طول سال 96 انتشار یافته است، قم رتبه پنجم كشوری را در این خصوص به خود مختص كرده است.


سید حسن هانی طبائی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اضافه كرد: اگر رتبه بندی انجام شده نسبت به جمعیت استان بررسی شود، قم دارای رتبه نخست در این زمینه می باشد كه نشان داده است جوانان قمی در این حوزه پیشرو هستند.
وی افزود: هم افزایی بین ظرفیت زیرساختی ارتباطات اینترنت و بستر محتوایی كه وجود مراكز حوزوی و طیف فرهیخته در استان بوجود آورده است، سبب فعالیت گسترده در زمینه نرم افزارهای موبایلی در قم شده است.
وی بیان كرد: استان قم در زمینه علوم انسانی ظرفیت بسیار خوبی برای تولید محتوا دارد و تعداد زیادی از شركت های بخش خصوصی و مراكز حوزوی در گسترش و نشر آثار این حوزه فعالیت دارند.
هانی طبائی ادامه داد: آماری از فعالیت خیلی از شركت های بخش خصوصی كه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا صنعت، معدن و تجارت مجوز می گیرند، نداریم.
وی اظهار داشت: بر مبنای آمار، 45 هزار تن در صنعت نرم افزارهای موبایل در كشور مشغول به كار هستند كه حدود 700 تن معادل 1.5 درصد متعلق به استان قم می باشد.
به گفته وی، این نرم افزارها در زمینه های متفاوت همچون فرهنگی، عمومی، كتابخوان، حوزه فروشگاهی، خدمات عمومی، سوال و پرسش های مذهبی عرضه شده است.
مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات قم اظهار داشت: با عنایت به آمار اشتغالی كه در كشور اعلام شده، حدود یك هزار و 700 تا یك هزار و 800 تن سال قبل در حوزه آی تی در استان قم مشغول به كار شده اند.
وی تصریح كرد: مراكز رسمی، آمار مستقلی در زمینه اشتغال در اختیار ما نگذاشته اند كه به صورت دقیق اعلام نماییم.
وی بیان كرد: یكی از پیام رسان های مورد تایید مركز فضای مجازی به نام پیام رسان ایتا هم متعلق به جوانان قمی است و شركتی كه قبلا در كار پیامك فعال بود، این نرم افزار را تولید كرده است.
هانی طبائی اضافه كرد: هم اكنون پیام رسان ایتا در تعداد مخاطب رتبه دوم را در كشور داراست.
/2085/ 1175


1397/03/14
23:34:57
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum