كفپوش های مقاوم نانویی در كشور تولید شد

كفپوش های مقاوم نانویی در كشور تولید شد

انجمن پارسیان: تهران– یك شركت تحقیقاتی تولیدی در كشور موفق به تولید كفپوش های نانویی جهت استفاده بخش های مختلف همچون سازمان بنادر و كشتیرانی و فرودگاه های كشور شد، كفپوش هایی كه پیش از این با صرف هزینه گزاف وارد می شد.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا، نیاز و كشش بازار همواره ابداع و نوآوری را بدنبال خواهد داشت، خیلی از ابداعات و نوآوری ها در بزنگاه هایی اتفاق افتاده كه شركت ها نیازمند تغییر بوده اند.
سخت شدن شرایط یا مواجه شدن با الزامات سخت گیرانه و استاندارد همیشه تلخ و گزنده نیست و گاهی همین دشواری ها بارقه های خلاقیت و نوآوری را در ذهن بوجود می آورد و در آخر تكنولوژی جدید خلق می گردد. این بزنگاه برای یك شركت تحقیقاتی-تولیدی در كشور در مواجهه با اجبار سخت گیرانه در یك مناقصه صورت گرفت.
یكی از محصولات این شركت كفپوش های ویژه بنادر و فرودگاه هاست.
كفپوش هایی كه در خیابان به كار می روند، از نظر مقاومت در برابر فشار تفاوت بارزی با كفپوش های فرودگاهی و بندرگاهی دارند؛ چون كه در كفپوش های خیابان فشار وارده كمتر از كفپوش های بندرگاهی و فرودگاهی است.
در بنادر و فرودگاه ها به علت استفاده از خودروهای باركش و جرثقیل ها، میزان فشار بر هر سانتی متر مربع بسیار بیشتر از كوچه ها و خیابان های شهری است. از این رو الزامات استاندارد برای این كفپوش ها متفاوت با كفپوش های دیگر است.
دكتر سعید بزرگمهر، مدیر تحقیق و توسعه شركت یاد شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوصه چگونگی وارد شدن فناوری نانو به محصولات این شركت می گوید: در یكی از مناقصه های سازمان بنادر و كشتیرانی، الزامات خیلی سخت گیرانه ای برای كفپوش های ترافیكی مورد استفاده در بندرگاه ها قرار داده شده بود، به صورتی كه مقاومت فشاری كه برای كفپوش ها معمولاً 30 مگاپاسكال است، در این مناقصه 60 مگاپاسكال خواسته شده بود كه دوبرابر حالت رایج بود.
وی اضافه كرد: رسیدن به این سطح از مقاومت با فناوری های رایج ما امكان پذیر نبود. همینطور مقاومت خمشی كه به صورت رایج 6 مگاپاسكال باید باشد، در این مناقصه 10 مگاپاسكال خواسته شده بود. میزان جذب آب كفپوش های معمولی حدود 6 درصد وزنی است اما الزامات این مناقصه جذب آب كمتر از 2 درصد را تعیین كرده بود.
بزرگمهر در مورد رویكرد شركت متبوعش در مواجه شدن با این الزامات جدید كه خارج از توانمندی و فناوری های آنها بوده است، اظهار داشت: «رسیدن به این الزامات با فناوری های موجود در شركت ما امكان پذیر نبود؛ از این رو در بخش تحقیق و توسعه اقدام به انجام تحقیقات برای بهره گیری از فناوری های جدید كردیم.»
وی اظهار داشت: یكی از گزینه ها، استفاده از نانوموادی نظیر SiO2 یا همان نانو سیلیس بود كه برای وارد شدن به این حوزه، از ستاد توسعه فناوری نانو كمك گرفتیم. با استفاده از ستاد، با تولیدكنندگان نانوسیلیس ارتباط گرفتیم و با تأمین ماده ی اولیه وارد فاز توسعه ی فناوری شدیم. پس از تحقیقات آزمایشگاهی، به فرمولاسیونی رسیدیم كه باعث افزایش مقاومت در برابر فشار، خمش و كشش می گردد.
وی با تاكید بر این كه مقاومت محصولات این شركت كه با استفاده از تكنولوژی نانوسیلیس تولید شده از نوع اروپایی و آمریكایی آن بیشتر است، اظهار داشت: این دستاوردهای اولیه در مقیاس آزمایشگاهی شركت را امیدوار به عرضه محصول جدیدی كرد. نمونه اولیه این محصول تولید و برای مسئولان در رابطه با مناقصه ارسال شد. از آنجائیكه داده ها و نتایج بسیار شگفت انگیز بود، آزمون ها دوباره توسط كارفرما با استفاده از یك آزمایشگاه معتمد و بی طرف تكرار شد.
بزرگمهر با بیان اینكه، مقاومت فشاری بر قطعات بتونی در بخش های مختلف همچون خیابان ها و تردد وسائل نقلیه یا محوطه های كانتینری كه بارها به مدت زیادی روی آنها انباشته می گردد اندازه گیری می گردد و معمولا این فشارها 20 مگاپاسكال یا 200 كیلوگرم است اظهار داشت: این درحالی است كه بتون های تولیدی ما 60 مگاپاسكال یعنی 600 كیلوگرم بر سانتیمتر مربع مقاومت دارد.
وی اظهار داشت: دوام محصول بتن ما از جانب مركز تحقیقات مسكن و شهرسازی و پژوهشگاه مكانیك خاك استان تهران و هرمزگان تایید شده است و این محصول در دسته بندی محصولات پر مقاومت قرار گرفت و نخستین كفپوش پرمقاومت نانویی را به سازمان بنادر و كشتیرانی فروختیم و پس از آن سازمان فرودگاه های كشور برای ترمینال فرودگاه درخواست محصول داشتند چراكه نانو سیلیس ها از سایش كف بتنی جلوگیری می كند.
مدیر تحقیق و توسعه این شركت نانویی با تاكید براینكه این شركت قادر به تولید كفپوش های بتنی رنگی و حتی دو لایه می باشد در مورد قیمت كفپوش بتنی هم اظهار داشت: قیمت صادراتی این محصول حدودا متری 7 دلار است و با تولید این محصول سالانه چیزی حدود دو میلیون دلار از خروج ارز از كشور جلوگیری می گردد.
وی با اشاره به درخواست كشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان و پاكستان برای خرید محصولات بتنی این شركت، در عین حال یكی از اشكالات را صادرات به كشورهای دورتر به علت خصوصیت خاص محصول كه حجیم و سنگین است، دانست و اظهار داشت: خیلی از كشورهای آفریقایی خواستار محصولات بتنی و كفپوش ما هستند اما متاسفانه قادر به ارسال محصولات مان به این كشورها نیستیم.
علمی ** 1836 **2017


1397/04/05
12:51:24
5.0 / 5
4623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum