دانشگاه ها بدون درآمدزایی كارآفرین نمی شوند

دانشگاه ها بدون درآمدزایی كارآفرین نمی شوند

انجمن پارسیان: سمنان - رئیس دانشگاه سمنان اظهار داشت: كارآفرین شدن دانشگاه ها فقط از مسیر پژوهش با تولید درآمد محقق می گردد.


مسعود نصیری زرندی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: از نسل سوم دانشگاه انتظار كارآفرینی وجود دارد كه این امر بدون درآمدزا بودن و هزینه كردن از این منبع برای پژوهش های علمی میسر نمی گردد.
وی خروج دانشگاه ها از شكل اداری به كارآفرینی را نیازمند تحول بزرگ دانست و تصریح كرد: در شكل قبلی در حدود 10 درصد از اعتبارات دانشگاه ها به پژوهش اختصاص می یافت و با درآمدزا شدن دانشگاه ها، سهم پژوهش از اعتبارات باید به شكل قابل توجهی افزایش یابد تا دانشگاه در راه كارآفرینی قرار گیرد.
رئیس دانشگاه سمنان با بیان این كه بازدهی واقعی دانشگاه در پژوهش های علمی خویش را نشان می دهد، اظهارداشت: استادان دانشگاه باید به سمت پژوهش برای حل مشكلات جامعه سوق داده شوند.
وی با اشاره به این كه چاره ای نداریم جز این كه به جوانان اعتماد نماییم و مبنای حركت دانشگاه ها را بر پژوهش دانشجویان تعریف نماییم، خاطرنشان كرد: مقاله نویسی صرف دانشگاهیان دردی از جامعه درمان نمی كند.
نصیری با بیان این كه كمتر از پنج درصد مقالات علمی برای جامعه كاربرد دارد، بیان كرد: به این ترتیب، دانشگاه باید با تقویت جایگاه خود، نقش موثرتری در كمك به جامعه در راه توسعه داشته باشد.
وی تصریح كرد: دانشجو پذیری صرف، توسعه استان را به دنبال نخواهد داشت و می تواند تنها بخش كوچكی از توسعه باشد، دانشگاهیان باید برای توسعه حرف نو و راه تازه ای برای حل مشكلات داشته باشند.
رئیس دانشگاه سمنان بر نقش موثرتر دانشگاه در روند تصمیم گیری ها تاكید و افزود: هیچ توسعه ای در دنیا بدون مشاركت و نقش دهی به دانشگاه ها شكل نگرفته است.
وی بر حركت دانشگاه ها در راه دانش بنیان تاكید و تصریح كرد: كلید حل خیلی از مشكلات در حوزه های مختلف بر پایه تحقیقات دانش بنیان خواهد بود.
وی توسعه شركتهای دانش بنیان و پارك علم و فناوری دانشگاه سمنان را مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: این مجموعه می تواند بیشتر از حد كنونی انتظارات را برآورده كند.
نصیری تصریح كرد: دانشمندان جوان در شركت های دانش بنیان در جریان علمی خود بیش از حمایت مالی به حمایت معنوی مسئولان و جامعه نیاز دارند.
رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به رتبه مطلوب این دانشگاه در میان مراكز علمی كشور، خاطرنشان كرد: اعتماد جامعه و كمك خیران می تواند این رتبه را در كشور بهبود بخشد و این مشاركت در دیگر دانشگاه ها تاثیر خویش را نشان داده است.
دانشگاه سمنان از نظر علمی و پژوهشی رتبه شانزدهم كشور را دارد، حدود 12 هزار دانشجو شامل پنج هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تكمیلی، هفت هزار دانشجو در مقطع كارشناسی و بقیه در مقطع كاردانی در دانشگاه سمنان پذیرش می شوند.
6103/6026


1397/05/04
18:15:51
5.0 / 5
4378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum