هنگام مطالعه روی سلولها؛

كشف شكل سه بعدی جدید در بدن

كشف شكل سه بعدی جدید در بدن

به گزارش انجمن پارسیان محققان هنگام مطالعه روی سلول های داخل بدن متوجه یك شكل سه بعدی جدید شدند كه هنگام انحنا و سازماندهی سلول ها به وجود می آید. این شكل انرژی سلول ها را حفظ می نماید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از دیلی میل، محققان یك شكل هندسی جدید كشف كرده اند كه از نظرها مخفی مانده بود.
گروهی از محققان هنگام مطالعه روی سلول هایی كه به افزایش نطفه ها منجر می گردد و در رگ های خونی و لایه های اعضای بدن وجود دارد، متوجه یك شكل سه بعدی شدند كه هنگام انحنا و سازماندهی سلول ها به وجود می آید.
شكل جدید scutoid نام گرفته و به سلول های اپیتلیال اجازه می دهد به روشی كارآمد خویش را سازماندهی كنند. سلول های اپیتلیال بلوك های اولیه رشد نطفه هستند و باید بتوانند در برابر فرایند پیچش و فشردگی مقاومت كنند كه هنگام تشكل عضو تولید می گردد.
در تحقیق جدید دانشمندان متوجه شدند فرایند رشد نطفه متكی به شكلی تعریف نشده است. این شكل سبب می گردد سلول ها بیشترین ثبات را داشته باشند. همزمان انرژی سلول ها هم حفظ می گردد.
محققان با استفاده از مدلهای كامپیوتر در نمودار Voronoi ماهیت اصلی این شكل را بررسی كردند. خاویر بوكتا از دانشگاه Lehigh می گوید: نتایج فرایند مدلسازی بسیار عجیب بود.
مدل ما پیش بینی نمود همزمان با افزایش انحنای بافت، علاوه بر اشكال شبیه ستون و بطری، نمونه های دیگری هم به وجود می آید. ما با تعجب متوجه شكل هندسی نوینی شدیم كه حتی نام ندارد.
به هرحال محققان سازماندهی سه بعدی بافت را در حیوانات مختلف بررسی كردند و متوجه شدند سلول ها شكل پیش بینی شده در مدل كامپیوتری را به خود می گیرند.
آنها شكل هندسی تازه كشف شده را scutoid نامیدند. قبل از این تصور می شد، انبوه سلول ها هنگام كنار هم قرار گرفتن، شكلی شبیه ستون یا بطری دارند.
مولفان این تحقیق نوشته اند؛ توانایی مهندسی بافت و اعضای بدن در آینده متكی به قدرت درك، كنترل و سازماندهی سه بعدی سلول هاست.
 

1397/05/07
13:55:19
5.0 / 5
5107
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum