كاوشگر پاركر عازم خورشید شد

كاوشگر پاركر عازم خورشید شد

انجمن پارسیان: تهران- نخستین فضاپیمای جهان برای كشف اسرار خورشید و اتمسفر آن كه قرار بود ظهر روز گذشته پرتاب شود و سفر آن به دلایل فنی به تعویق افتاد، امروز مستقیما راهی این ستاره شد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از سی ان ان، پاركر كه دارای موتور قوی است و با هزینه ای حدود 1.5 میلیارد دلار توسط ناسا تولید شده است، قرار بود روز گذشته توسط یك موشك Delta IV Heavy از پایگاه فضایی كیپ كاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شود، اما بعد از تاخیر در انجام آن، در نهایت اعلام گردید كه این سفر 24 ساعت عقب می افتد و در صورت تداوم مشكلات فنی، به روز دوشنبه موكول می گردد.
براساس برنامه ریزی صورت گرفته، این كاوشگر بدون سرنشین بیش از هر فضاپیمای دیگری به خورشید نزدیك خواهد شد و هدف اصلی آن كشف اسرار كرونا، اتمسفر غیرمعمول این ستاره است. كرونا 300 برابر گرم تر از سطح خورشید است و ذرات پرانرژی و پلاسما را به فضا پرتاب می كند كه قادرند توفان های فضایی ژئومغناطیسی تولید كنند و صدمه های جدی به شبكه توزیع نیرو در زمین وارد كنند.
این كاوشگر در مامموریت آن به محققان در پیش بینی زمان برخورد بادهای خورشیدی به زمین كمك می نماید و اطلاعاتی را درباره بادها و توفان های خورشیدی به دست می دهد كه امكان محافظت بهتر از فضانوردان را در ماموریت های مختلف در ماه و مریخ فراهم می آورد.
كاوشگر پاركر توسط یك سپر حرارتی بسیار توانمند محافظت می گردد كه 11.43 سانتیمتر ضخامت دارد. این سپر حرارتی به گونه ای طراحی شده كه در برابر تشعشعاتی تا 500 برابر آنچه به سطح زمین می رسد مقاوم است و از كاوشگر كه مقرر است در فاصله 6.16 میلیون كیلومتری خورشید حركت نماید، در برابر گرمای فوق العاده زیاد این ستاره محافظت می كند.
در مناطقی كه گرمای محیط بیش از یك میلیون درجه است، انتظار می رود نورخورشید، سپر حرارتی را تنها تا 1371 درجه سانتیگراد گرم كند. حتی در این شرایط هم دمای داخل كاوشگر 30 درجه سانتیگراد خواهد بود.
قرار است پاركر در دوره 7 ساله ماموریت خود 24 بار در مدار خورشید گردش كند و تجهیزات نصب شده در آن، تغییرات مغناطیسی خورشید، ذرات آبستن مربوط به شعله های خورشیدی و پدیده موسوم به خروج جرم از تاج خورشیدی را ارزیابی كنند.
همچنین مقرر است این كاوشگر صدای امواج پلاسما را كه در اثر حركت ذرات تولید می شود، شنود كند. علاوه بر این مقرر است با استفاده از یك ابزار تصویربرداری نور سفید، تصاویری از اتمسفر خورشید گرفته شود.
زمانی كه كاوشگر پاركر به قدر كافی به خورشید نزدیك شود می تواند با سرعتی معادل 692018 كیلومتر بر ساعت حركت نماید و به سریع ترین شی ساخته دست بشر تبدیل گردد.
علمی (6)**9259*2017


1397/05/21
13:06:50
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum