تولید رگ های خونی با استفاده از نانوذرات سیلیكاتی

تولید رگ های خونی با استفاده از نانوذرات سیلیكاتی

انجمن پارسیان: تهران- پژوهشگران از نانو ذرات سیلیكاتی برای رشد رگ ها استفاده كردند كه قادرند فاكتورهای رشد را حمل و در طول زمان، رهاسازی كنند.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یكی از اقدامات مهم برای ترمیم زخم ها، تولید رگ های خونی است، برای رسیدن به این هدف، یك گروه تحقیقاتی از دانشگاه تگزاس از ساختار كِلِی دو بعدی موسوم به نانو سیلیكات استفاده كردند و رگ های خونی را با این روش رشد دادند.
محققان در این پروژه از كپسول هایی استفاده كردند كه در طول زمان محتویات خویش را رهاسازی می كنند، كلی به گونه ای طراحی شده كه پروتئین های تولید و رشد رگ ها را در طول زمان رها كند. این راهبرد توسط محققان این پروژه برای تولید رگ های خونی استفاده شده است.
آخیلش گاهاروار از محققان این پروژه می گوید: «نانو ذرات كلی همانند ذرات مغناطیسی ضعیف و كوچك عمل می كنند تا فاكتورهای رشد كه در هیدروژل پلی مریك است را نگه داشته و به آهستگی رهاسازی كنند. رهاسازی آرام این فاكتورها اهمیت زیادی دارد و مانع از اختلال در فرآیند رشد رگ ها و بافت می گردد.»
نتایج یافته های این گروه تحقیقاتی یك گام رو به جلو در راه همگرایی فناوری نانو و مهندسی زیست پزشكی است تا با استفاده از نانوسیلیكات ها بتوان رگ های خونی تولید كرد. یكی از حوزه هایی كه می توان در آن وارد شد، استفاده از نانو سیلیكات ها برای جهت دهی به رشد سلول های بنیادی و تحریك آن ها به منظور رشد استخوان و غضروف است.
گاهاروار می گوید: «زمانی كه این سلول های بنیادی با نانو سیلیكات ها برهم كنش داده می شوند، رفتار سلول های بنیادی تغییر می كند و این رفتار مشابه حالتی می گردد كه تولید استخوان و غضروف شروع شده است. این نشان داده است كه فناوری نانوسیلیكات ها را می توان برای مقاصد درمانی به خصوص درمان بیماری های استخوانی به كار برد.»
یكی از دلایل به نتیجه رسیدن این پروژه، رشد و توسعه فناوری نانو طی یك دهه گذشته است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان 2D NanosilicatesLoaded with Proangiogenic Factors Stimulate Endothelial Sprouting در نشریه Advanced Biosystems به چاپ رسیده است.
علمی 9014**1055


1397/06/10
15:33:51
5.0 / 5
4383
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum