احتمال یك عصر یخی جدید؛

فعالیت خورشید كم شد، اخطار درباره پدیده كاهش عظیم

فعالیت خورشید كم شد، اخطار درباره پدیده كاهش عظیم

انجمن پارسیان: به قول دانشمندان در ۱۳۳ روز از سال جاری لكه های خورشیدی در سطح ستاره دیده نشده و این امر نشان داده است فعالیت خورشید كاهش یافته و آب و هوای زمین خنك تر خواهد شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از اكسپرس، دانشمندان گزارش كرده اند در ۱۳۳ روز از سال جاری میلادی لكه های خورشیدی در سطح این ستاره دیده نشده است.
این درحالی است كه تنها ۲۴۱ روز از ۲۰۱۸ میلادی گذشته و این بدان معناست كه خورشید بیشتر سال فعالیت چندانی نداشته است. چنین رویدادی نتایج مختلفی برای زمین دربر خواهد داشت.
كارشناسان اخطار داده اند این امر نشان داده است پدیده «كاهش عظیم» (solar minimum )در راه است. «كاهش عظیم» بازه زمانی است كه فعالیت خورشید در چرخه ۱۱ ساله این ستاره كاسته می شود. در این بازه زمانی لكه ها و اشعه های خورشید كاهش می یابند و این روند امكان دارد حتی چند روز طول بكشد.
وب سایت Space Weather در این باره می نویسد: خورشید دوباره بدون لكه است. آخرین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی خورشید هم لكه های كمتری داشت. در آن زمان خورشید دچار عمیق ترین «كاهش عظیم» قرن شد. پدیده «كاهش عظیم» دوباره بازگشته و اشعه های كیهانی، حفره هایی عمیق و طولانی در اتمسفر خورشید و شفق قطبی عجیب و صورتی رنگی را همراه خود آورده است.
به گفته محققان كاهش دما در پدیده «كاهش عظیم» به علت كاهش امواج مغناطیسی است.
این درحالی است كه دانشمندان تخمین نمی زدند خورشید تا ۲۰۲۰ میلادی وارد بازه «كاهش عظیم» شود، اما به نظر می آید زودتر از حد معمول به این سمت می رود و این خود خبر بدی است.
آخرین باری كه بازه «كاهش عظیم» طولانی شد، زمین وارد یك عصر یخی كوتاه شد كه ۷۰ سال طول كشید. این بازه كه Maunder minimum نام دارد به ایجاد آب و هوایی بسیار سرد منجر گردید كه از ۱۶۴۵تا ۱۷۱۵ میلادی طول كشید. در آن زمان فصل ها كوتاه تر و در نتیجه كمبود مواد غذایی به وجود آمد.
Vencore Weather یك وب سایت آب وهواشناسی در این باره می نویسد: كاهش فعالیت های خورشید نتایج مختلفی روی آب وهوای زمین دارد ودر نتیجه آن اشعه های كیهانی بیشتری با لایه بالایی اتمسفر زمین برخورد می كنند. همینطور دمای آب وهوای زمین كاسته می شود. كاهش انرژی تولیدی خورشید منجر به نازك شدن استراتوسفر لایه اوزون می گردد. این كاهش ضخامت لایه اوزون، درجه حرارت استراتوسفر را تغییر می دهد كه بعد از آن روی دینامیك لایه های پایین اتمسفر و بخصوص الگوهای «آب و هوایی» و «باد» تاثیر می گذارد. البته به قول دانشمندان خنك شدن آب وهوا در سراسر جهان یكسان نیست.
پدیده «كاهش عظیم» در حال نزدیك شدن است و در سال های آتی تعداد روزهای خورشید بدون لكه هم افزایش می یابد.

1397/06/13
13:52:17
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: سایت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum