ظرفیت ترانزیت اینترنت در كشور بیش از 5 برابر شده است

ظرفیت ترانزیت اینترنت در كشور بیش از 5 برابر شده است

انجمن پارسیان: ارومیه- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ظرفیت ترانزیت اینترنت در دولت دوازدهم از 580 گیگابیت بر ثانیه به سه ترابیت بر ثانیه رسیده و بیش از پنج برابر شده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایرنا محمدجواد آذری جهرمی سه شنبه شب در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی اضافه كرد: البته با هدفگذاری های این بخش در برنامه ششم توسعه كشور كه 30 ترابیت بر ثانیه است، هنوز فاصله بسیاری وجود دارد.
وی افزود: آذربایجان غربی یكی از استان های موثر در ترانزیت اینترنت در كشور به حساب می آید و بخش اعظمی از ترانزیت اینترنت كشور به عراق از پیرانشهر انجام می گردد.
وی توسعه زیرساخت های ارتباطی را زیربنای توسعه دیگر بخش ها عنوان نمود و افزود: بانكداری، انرژی، كشاورزی، سلامت و حتی امنیت كشور با پیشرفت های فناوری اطلاعات عجین شده و نیازمند توسعه این بخش است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از 2 برابر شدن شهرهای دارای اینترنت پهن باند در كشور طی مدت فعالیت دولت دوازدهم اطلاع داد و بیان كرد: طبق برنامه ششم توسعه باید 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار كشور دارای شاخص های ارتباطی مناسب باشد و برای رسیدن به این هدف راه زیادی باقی مانده است.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه آذربایجان غربی همچون استان های مورد توجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال های فعالیت دولت تدبیر و امید بوده، اظهار داشت: تجهیز 42 شهر این استان به نسل 3 و 4 اینترنت همراه، ارتقای جایگاه این استان در بهره بری از فضای توسعه اطلاعات به رتبه پنجم، احداث 380 سایت نسل سوم و 270 سایت نسل چهارم در یك سال قبل همچون اقدامات حوزه فناوری اطلاعات در این استان بوده است.
وی رتبه بیست و هشتم آذربایجان غربی در شاخص های فناوری اطلاعات را نامناسب دانست و اضافه كرد: بخش اعظمی از این توسعه نیافتگی به نامناسب بودن شاخص سوادآموزی بخصوص در روستاهای این استان مربوط است.
وی از سهم 28 درصدی روستاهای آذربایجان غربی در بهره مندی كامل از خدمات ارتباطی شامل اینترنت، تلفن ثابت و تلفن همراه اطلاع داد و افزود: این سهم در كشور 44 درصد و در روستاهای بالای 20 خانوار كشور 54 درصد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان كرد: چهار درصد روستاهای آذربایجان غربی فاقد هرگونه زیرساخت ارتباطی است كه بیشتر این روستاها كمتر از 20 خانوار جمعیت داشته و بخش مهمی از آنها در شهرستان چالدران قرار دارد.
وی اجرای سه طرح ارتباطی تا آخر سال در آذربایجان غربی را یكی از مهمترین برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت توسعه بخش ICT این استان عنوان نمود و افزود: این طرح ها شامل احداث 80 سایت جدید برای تكمیل پوشش 200 كیلومتر از جاده های استان، اتصال 600 روستا به نسب 3 و 4 اینترنت همراه با احداث 149 سایت جدید و اتصال 170 روستای این استان به شبكه تلفن خانگی است.
آذری جهرمی بر استفاده از فناوری اطلاعات در جهت توسعه گردشگری بعنوان ظرفیت مهم آذربایجان غربی تصریح كرد و اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مشاركت در ارتقای شاخص های سواد در آذربایجان غربی با استفاده از وسایل ارتباطی آمادگی دارد.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایرنا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه روز گذشته با حضور در جلسه شورای اداری خوی سفر خود به آذربایجان غربی را شروع كرده بود، امروز هم قبل از جلسه شورای اداری آذربایجان غربی در شهرهای اشنویه، مهاباد و میاندوآب حضور یافت و وضعیت حوزه های زیرمجموعه خویش را در این شهرستان ها مورد بررسی قرار داد.
2093/3072


1397/06/22
16:53:18
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: اینترنت , توسعه , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum