در كمیسیون نخبگان تاكید شد؛

ارتباط میان مركز ثبت مالكیت معنوی و شركت های دانش بنیان

ارتباط میان مركز ثبت مالكیت معنوی و شركت های دانش بنیان

انجمن پارسیان: ارتباط میان مركز ثبت مالكیت معنوی و شركت های دانش بنیان در كمیسیون نخبگان مورد تاكید اعضاء قرار گرفت.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۶ كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید.
در این جلسه كه مهرداد الیاسی، رئیس اداره ثبت اختراع مركز مالكیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاك كشور هم در آن حضور داشت؛ فرآیند ثبت اختراع در كشورمان در مقایسه با فرآیند رایج ثبت اختراع در اروپا و آمریكا مورد بررسی قرار گرفت.
در ابتدای جلسه، الیاسی، مقدمه ای راجع به تاریخچه مالكیت و همینطور قوانین حمایتی در حوزه ثبت دارایی ها توسط سازمان ثبت اسناد و املاك كشور عرضه كرد و همینطور فرآیند ثبت اختراع در ایران طی گزارشی مورد بررسی قرار گرفت و با فرآیند رایج ثبت اختراع در اروپا و آمریكا مقایسه شد.
در این گزارش ساختار سازمانی مركز مالكیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاك كشورمورد بررسی قرار گرفت همینطور به قوانین و آئین نامه های موجود در كشور در زمینه مالكیت معنوی و ثبت اختراع، سابقه معاهدات بین المللی كه ایران عضو آن است، اشاره شد.
همچنین فرآیند ثبت اختراع، تعریف اختراع، مدارك و مستندات مورد نیاز، ساخت حساب كاربری و ثبت اظهارنامه، مراحل كارشناسی، ارجاع تخصصی، طبقه بندی بین المللی اختراعات (IPC)، بررسی شكلی اختراعات توسط كارشناس ثبت، بررسی ماهوی اختراع در یكی از مراجع تخصصی ذیصلاح و دریافت پاسخ استعلام و ابلاغ نتیجه به متقاضی هم عنوان شد.
بعد از عرضه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ كه اهم آن می توان به، نیاز به احصاء نتایج درونی و بیرونی عملكرد سازمانی، تقویت تفكر خلاقیت محور در مدارس، فعال سازی ممیزهای قانونی حامی مالكیت معنوی، سیاستگذاری در مورد حضور مخترعان ایرانی در نمایشگاه های اختراعات خارج از كشور، و حمایت سرزمینی از اختراعات در كشور و تقویت و تولید كارگزاران ارزیابی اختراع توسط مركز مالكیت معنوی اشاره نمود.
برگزاری جلسات مشترك مركز مالكیت معنوی با كارگروه شركت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران به منظور بهره گیری از سایر ظرفیت های كشور برای افزایش كمی و كیفی سطح اختراعات در داخل كشور و فراهم شدن بسترهای تجاری سازی اختراعات هم از دیگر مواردی بود كه به آن تاكید شد.

1397/07/15
19:45:12
5.0 / 5
4809
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum