ذخیره انرژی در بدنه خودرو با استفاده از فیبر كربن

ذخیره انرژی در بدنه خودرو با استفاده از فیبر كربن

انجمن پارسیان: تهران - محققان دانشگاه فنی چالمرز سوئد، تحقیقات جدیدی را آغاز كردند كه در آن از فیبرهای كربن بعنوان وسیله ای برای بهبود قابلیت های وسایل نقلیه همچون ذخیره مستقیم انرژی در بدنه خودرو استفاده می گردد.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات كه برای نخستین بار انجام گرفته است محققان ارتباط بین میكرو ساختار فیبر كربن و خواص الكتروشیمیایی آنرا بررسی كردند. منظور از خواص الكتروشیمیایی فیبر كربن قابلیت استفاده از آن بعنوان الكترودهای باتری یون لیتیوم است.
محققان با بررسی میكروساختار انواع فیبرهای كربن تجاری موجود در بازار دریافتند فیبرهای كربن دارای كریستال های كوچك با نظم كم دارای خواص الكتروشیمیایی مطلوب هستند؛ اما سختی نسبتا كم تری دارند. سختی این نوع فیبرهای كربن اندكی بیشتر از فولاد است، درحالی كه سختی فیبرهای كربن دارای كریستال های بزرگ و منظم به دو برابر فولاد می رسد.
بر اساس این تحقیقات فیبرهای كربن دارای خواص الكتروشیمیایی مطلوب كه سختی آن ها با فولاد برابری می كند، گزینه مناسبی برای ساخت بدنه خودروها هستند. با استفاده از این فیبرهای كربن علاوه بر كاهش وزن خودرو می توان از بدنه آن بعنوان ابزاری برای ذخیره انرژی هم استفاده نمود. همینطور می توان از این فیبرها بعنوان ابزاری برای جذب انرژی جنبشی یا ساخت حسگرها بهره گرفت. بدین ترتیب می توان علاوه بر بهره مندی از مزایای تمام این ابزارها در بدنه یك خودرو، وزن آنرا تا 50 درصد هم كاهش داد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Multifunctional Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/07/26
16:46:58
5.0 / 5
4386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum