نواختن پیانو توسط دست رباتیك

نواختن پیانو توسط دست رباتیك

به گزارش انجمن پارسیان محققان دانشگاه كمبریج با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی یك دست رباتیك ساختند كه می تواند قطعات ساده موسیقی را با استفاده از پیانو بنوازد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این دست رباتیك با استفاده از مواد اولیه نرم و سختی تولید شده است كه تمام استخوان ها و غضروف های دست را شبیه سازی می كنند، اما فاقد بافت های عضلات و تاندون ها است.
این دست رباتیك با بهره گیری از شیوه حركت منفعل كه در آن انگشتان فاقد حركت مستقل هستند، می تواند سبك های مختلف نواختن پیانو را اجرا نماید.
هدف محققان از طراحی این دست رباتیك بررسی قابلیت های ساختار مكانیكی دست بدون بهره گیری از بافت های عضلانی و تاندون ها است. چونكه طراحی هوشمندانه ساختار مكانیكی می تواند منجر به دستیابی به حداكثر توانایی حركتی با صرف حداقل هزینه برای كنترل شود.
محققان این دست رباتیك را به گونه ای برنامه ریزی كردند كه صرفا با حركات مچ بتواند قطعات كوتاه موسیقی را بنوازد. به اعتقاد محققان این حركت ابتدایی مچ تنها آغاز كار است، اما با استفاده از همین حركت می توان رفتارهای پیچیده و منحصربه فردی را تولید كرد.
صرف نظر از محدودیت های این شیوه طراحی، محققان براین باورند كه رویكرد جدید آنها باعث توجه و تمركز بیشتر محققان بر اصول اساسی دینامیك اسكلت به منظور دستیابی به حركات پیچیده تر و شناسایی بهتر محدودیت های سیستم حركتی منفعل خواهد شد. همینطور محققان معتقدند این رویكرد می تواند نحوه طراحی، ساخت و به كارگیری ربات ها را متحول خواهد نمود.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/02
15:18:14
5.0 / 5
4866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum