پرتاب آغازین ماهواره حامل جی پی اس نسل سوم

پرتاب آغازین ماهواره حامل جی پی اس نسل سوم

انجمن پارسیان: یك موشك فالكون 9 شركت اسپیس ایكس روز گذشته آغازین ماهواره از نسل سوم سامانه جی پی اس را با خود به فضا برد.


وبه گزارش روز دوشنبه خبرنگار علمی ایرنا از وب سایت شركت اسپیس ایكس، این شركت در این پرتاب فضایی سپس مدت ها از نسخه بازگشت پذیر فالكن 9 استفاده نكرد و هیچ تلاشی هم برای بازیابی مرحله اول موشك پرتاب شده صورت نداد.
علت استفاده از موشك ساده در این پرتاب ظاهرا به درخواست مشتری (نیروی هوایی آمریكا) بود چونكه موشك قرار بود محموله خودرا در مداری با انحراف بالای 55 درجه قرار دهد.
موفقیت این پرتاب از جهات زیادی برای شركت اسپیس ایكس اهمیت قابل توجهی داشت. خصوصا كه این شركت تا مدت ها برای گرفتن سهمی از بازار محدود پرتاب محموله های امنیتی و نظامی آمریكایی با دیگر رقبا در جدال بود. این بازار تا قبل از این بیشتر در كنترل لاكهید مارتین و بویینگ قرار داشت. موضوعی كه در سال 2014 به دعوایی قضایی میان نیروی هوایی آمریكا و اسپیس ایكس منجر گردید كه سپس اعطای بدون مناقصه قرارداد پرتاب 36محموله فضایی به شركت یونایتد لانچش الاینس كه یكی از شركای بویینگ و لاكهید مارتین شمرده میگردد آغاز شد. این دعوا سال بعد با عقب نشینی و موافقت نیروی هوایی آمریكا برای برقراری یك مناقصه رسمی به اختتام رسید.
یك سال بعد اسپیس ایكس برنده این مناقصه 83 میلیون دلاری بود و بدین سان پرتاب ماهواره های نسل سوم جی پی اس از آنِ این شركت شد.
محموله ای كه روز گذشته به همراه این موشك به فضا حمل می شد آغازین ماهواره ناوبری از سری 32 ماهواره تشكیل دهنده سیستم جی پی اس نسل سوم خواهد بود. ماهواره هایی كه همگی توسط شركت لاكهید مارتین تولید شده و خواهند شد. پروژه ای كه مقرر است نهایتا تا سال 2023 به اتمام برسد.
نسخه اصلی و اولیه سامانه جی پی اس در سال 1995 عملیاتی شد با این وجود توسعه نسل های بعدی آن با امكانات و دقت بیشتر همچنان ادامه یافت. نسل سوم این سامانه یا به صورت دقیق تر سری بلاك 3آ كه تا همین جای كار هم با چهار سال تاخیر پرتاب ماهواره های آن شروع شده، مقرر است نسبت به سامانه قدیمی تا 3 برابر دقت مكان یابی بیشتری داشته باشد.
گفته میگردد این سامانه جدید در عین حال تا هشت برابر باز بیشتر از نمونه های گذشته در مقابل پارازیت و تداخل امواج مقاوم است. عمر عملیاتی این ماهواره های جدید مقرر است با 25 درصد افزایش نسبت به نمونه های قدیمی به 15 سال برسد.
در بعد كاربرد غیر نظامی جی پی اس جدید مقرر است سیگنال های خودرا علاوه بر فركانس ال1 قدیمی روی فركانس غیرنظامی دیگری هم ارسال نماید. مزیت این كار باز كاهش تاخیر دریافت سیگنال از ماهواره و خطای احتمالی خواهد بود. در بعد نظامی باز همان گونه كه اشاره شد بیشترین به روز رسانی سیستم جدید روی مقابله با پارازیت و جنگ الكترونیك متمركز است.
عللمی*م.ج*


1397/10/03
18:01:40
5.0 / 5
4450
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum