افزایش قدرت وزش بادهای مرگبار؛

گرمایش زمین موج های اقیانوس ها را مخرب می كند

گرمایش زمین موج های اقیانوس ها را مخرب می كند

انجمن پارسیان: یافته های محققان دانشگاه كالیفرنیا نشان داده است گرمایش كره زمین نه تنها موجب ذوب شدن یخ ها و بالا آمدن آب اقیانوس ها می شود، بلكه بر توان تخریبی موج ها باز می افزاید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از یوروكلارت، بررسی هایی كه در این زمینه به عمل آمده حاكیست كه انرژی امواج اقیانوس ها روز به روز در كل جهان در حال افزایش می باشد و رابطه ای مستقیم میان گرم شدن اقیانوس ها و بیشتر شدن انرژی موج ها وجود دارد.
دانشمندان تداوم این روند را نگران كننده توصیف كرده و می گویند مخرب شدن موج ها می تواند پیامدهایی مرگبار داشته باشد و به نابودی سازه های ساحلی و دریایی، كشتی ها و قایق ها و حتی لطمه دیدن جدی انسان ها منجر شود.
چند بررسی موردی كه در این زمینه انجام شده حاكیست گرمایش زمین و بالا آمدن آب اقیانوس ها هم موجب افزایش ارتفاع و هم سبب بیشتر شدن سرعت موج ها شده است. این امر به خصوص در زمستان ها و در هوای سرد بیشتر شایع است. هنوز معین نمی باشد دقیقا چه عاملی سبب این تغییرات می شود، اما وقوع آن از نظر دانشمندان قطعی است.
دانشمندان حدس می زنند كه بخش از این انرژی مرگبار از راه باد به موج ها منتقل میگردد. باید توجه داشت كه گرمایش زمین، سرعت و قدرت وزش بادهای مرگبار را هم افزایش خواهد داد و تركیب این دو پدیده می تواند برای تداوم حیات انسان نتایج مرگباری داشته باشد. محققان میزان افزایش قدرت موج های اقیانوس ها را از سال ۱۹۴۸ بدین سو، سالانه ۰.۴ درصد تخمین زده اند كه تسریع روند گرمایش زمین می تواند این رقم را بیشتر كند.

1397/10/27
22:09:38
5.0 / 5
4848
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum