زمین شناسان اعلام كردند؛

كشف چشم اندازهای عصر یخبندان در صحرای آفریقا!

كشف چشم اندازهای عصر یخبندان در صحرای آفریقا!

انجمن پارسیان: زمین شناسان موفق به شناسایی چشم اندازهای طبیعی خاصی در صحراهای كشور نامیبیا شده اند كه نشان داده است این منطقه از جهان زمانی پوشیده از یخ و برف بوده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، امروزه بخش اعظم كشور نامیبیا را صحرا تشكیل می دهد، اما ۳۰۰ میلیون سال قبل شرایط این بخش از جهان به كلی متفاوت بوده و چشم اندازهای سرد و برفی پدیده ای عادی در نامیبیا محسوب می شده است.
گروهی از زمین شناسان با بررسی صخره های آتشفشانی در این كشور جنوب قاره آفریقا از شناسایی اشكالی در آنها آگاهی داده اند كه نشان دهنده وجود یخچال های بزرگ در حال حركت در گذشته ای دور می باشد. این نوع اشكال صخره ای به ندرت در صحراها یافت می شوند.
تپه های تشكیل دهنده این صخره ها معمولا دراملینز نامیده می شوند كه عامل شكل گیری آنها یخچال های طبیعی است. تپه های مورد اشاره معمولا متشكل از لایه های سنگی مجزای به هم چسبیده بوده و قبل از این در مناطقی همچون كانادا، انگلیس، آمریكا، ایرلند، اسكاتلند، سوئد، آلمان، فنلاند و گرینلند هم شناسایی شده بودند.
شناسایی این تپه ها حاصل فعالیت های محققان دانشگاه وست ویرجینیای آمریكاست.
تپه های مذكور بین ۰.۱ تا ۱.۵ كیلومتر طول دارند و نشان می دهند كشور نامیبیا در ۳۰۰ میلیون سال قبل در نزدیكی قطب جنوب واقع بوده است. همین طور وجود تپه های مشابه در جنوب برزیل نشان داده است كه نامیبیا و برزیل احیانا در گذشته به هم متصل بوده اند.

1397/11/17
16:46:41
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: دانشگاه , كشور , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum