در شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

سند علمی بین المللی با حضور وزرای خارجه، علوم و اطلاعات بررسی گردید

سند علمی بین المللی با حضور وزرای خارجه، علوم و اطلاعات بررسی گردید

به گزارش انجمن پارسیان دبیر ستاد نقشه جامع علمی كشور از بررسی كلیات سند جامع علمی بین المللی در جلسه ستاد نقشه جامع علمی كشور اطلاع داد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، منصور كبگانیان در حاشیه جلسه سند نقشه جامع علمی كشور با مبحث سند جامع علمی بین الملل كه عصر امروز با حضور وزرای امورخارجه، اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: رئیس جمهور شهریور ۹۶ بلافاصله به مسئولان ذیربط ابلاغ نمود كه همگی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با همكاری یكدیگر سند جامعی را تصویب كنند كه البته اسناد دیگری هم بود كه مقام معظم رهبری خواسته بودند كه همه آن جمع آوری شود.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی كشور اظهار داشت: با عنایت به همه آنها یك سند رسمی در حوزه علم و فناوری تدوین شد و در آخرین جلسه سال ۹۶ این سند تصویب و اردیبهشت ۹۷ ابلاغ گردید.
كبگانیان افزود: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی كشور این اسناد را رها نمی كنند و اسناد باید بررسی شود و تقسیم كار ملی صورت گیرد.
وی اضافه كرد: در چند قرن پیش ایران علم را صورت مجانی به دنیا عرضه می كرد و دانشمندان اروپایی به ایران آمده و دوره می دیدند. با رجوع به رصدخانه مراغه دوره نجوم دیده و تحصیل می كردند.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی كشور افزود: حالا هم جمهوری اسلامی انتظار دارد از علمی كه خود در آن نقش داشته بتواند استفاده نماید و هدف این سند این است كه دانشمندان ما با مصونیت و به راحتی تبادل علمی داشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: در بخش دوم جلسه گزارش جامعی از وزارت علوم داشتیم كه وزیر علوم و معاونش گزارش هایی در این زمینه دادند. وزارت بهداشت هم گزارش كاملی ارائه نمود. در نهایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم گزارشی عرضه داد و انتظار ما این است كه تمام دستگاه ها وسط میدان باشند.
كبگانیان اضافه كرد: وزیر امور خارجه پیشنهاد خوبی را عرضه داد در خصوص اینكه سازوكار آموزش و توجیه افراد طراحی شود چون اساتید و محققان در رفت و آمدهایی كه دارند باید آموزش های لازم را داشته و اطلاعات اولیه ای داشته باشند.
وی اظهار داشت: وزیر اطلاعات هم نكاتی را در مورد صیانت از دستاورد اساتید و تسهیل كار عرضه داد. دكتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم نكاتی را بیان نمود. در انتهای جلسه قرار شده همه اعضا روش اجرایی كردن سند را پیشنهاد دهند. ازاین رو مقرر شد معاونت علمی ریاست جمهوری ظرف سه ماه آینده تا ۲۳ اردیبهشت ۹۸ برنامه و نقشه راه اجرایی كردن سند مذكور را عرضه نماید.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی كشور تصریح كرد: روش اجرایی كردن این سند با كمك وزارت علوم، بهداشت، وزارت امورخارجه و دانشگاه آزاد صورت خواهد گرفت تا در آن جلسه بتوانیم كلیات سند را تصویب نماییم.
وی اظهار داشت: این سند مقرر است توسط وزیر علوم و بهداشت به دانشگاه ها ابلاغ شود.

1397/12/14
14:41:06
5.0 / 5
4702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum