آخرین وضعیت محله های سیل زده شیراز، پاكسازی و امداد ادامه دارد

آخرین وضعیت محله های سیل زده شیراز، پاكسازی و امداد ادامه دارد

به گزارش انجمن پارسیان علیرغم گذشت چهارروز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از جانب مردم، شهرداری، ارتش، بسیج و سپاه، هنوز وضعیت شهرك سعدی و برخی بخش های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته است.


بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا، شهروندان در بخشی از محله دلگشا، خیابان نیستان، خیابان شهید وفایی و به خصوص گود گل كنان در محدوده سعدی و بعضی از ساكنان محدوده بلوار نصر، اطراف بوستان نماز و مسیر منتهی به چهارراه دلگشا، فضیلت و.... شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.
این درحالیست كه مجموعه عوامل شهرداری شیراز با بسیج امكانات خود از مناطق مختلف شهر، در حال كوشش برای پاكسازی كامل این منطقه و منازل شهروندان هستند.
فعالیت گروه های مردم نهاد و مجموعه های مختلف مردمی كه طی سه روز گذشته در بخش های پاكسازی منازل و معابر، تخلیه آب و گل و لای منازل، اسكان شهروندان سیل زده، تأمین غذا، آب و سایر مایحتاج شهروندان ساكن این مناطق، تداوم داشته و كاسته نشده است.
در این بین حضور گروه هایی از محیط بانان، تشكل های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست، كسبه و ورزشكاران و سازمان های مردم نهاد جوانان بسیار چشم گیر و تأثیرگذار بوده است.
گزارش ایسنا حاكی از تبدیل گروه های فعال در فضای مجازی شامل واتس آپ و اینستاگرام به محلی برای اعلام وضعیت، طرح درخواست ها، اعلام همكاری و اطلاع رسانی پیرامون مسائل و نیازها و مشكلات شده است.


شهروندان شیرازی كه در ایام اول جاری شدن سیل با بسیج تمام امكانات مردمی، شامل مالی و جانی، نقدی و غیرنقدی، به كمك مهمانان نوروزی شتافته و در زمینه تأمین نیازهای غذایی، پوشاك و حتی تعمیر تلفن های همراه و خودروها و اسكان مسافران، از هیچ كمكی مضایقه نكردند، طی دو روز اخیر، عزم جزم كرده و به كمك صدمه دیدگان سیل در سعدی و سایر محله ها شتافتند.
عصر روز گذشته شهردار شیراز ضمن بازدید از محله سعدی و سایر محله های از حادثه سیل اظهار داشت: با همكاری ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری در حال پاكسازی كوچه ها و خیابان های مناطق ۷ و ۱۱ و ۳ هستیم و تلاش داریم بعد از اتمام پاكسازی مبادرت به گلكاری و زیباسازی این بلوارها و خیابان ها نماییم.
حیدر اسكندرپور با اشاره به حادثه سیل دروازه قرآن و خسارت های جانی و مالی این حادثه اظهار داشت: در روز سه شنبه ۶ فروردین ماه هم سیلی سنگین در محله سعدی داشتیم كه این سیل از راه تونل فضیلت به قسمت شرقی شیراز و بلوارهای نصر، سرداران و … منتقل شد اما به علت هماهنگی با راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به این بلوارها را مسدود كردیم و این سیلاب را توانستیم مدیریت نماییم تا صدمه جانی به دنبال نداشته باشد.
شهردار شیراز با اشاره به آب گرفتگی منازل بعضی از شهروندان این منطقه اضافه كرد: الان بخشی از نیروهای شهرداری مشغول تخلیه آب منازل شهروندان هستند.
وی تصریح كرد: تلاش داریم طی روزهای آینده شرایط در بخش شرقی شهر شیراز به حالت عادی بازگردد و شهروندان و مسافران شاهد زیبایی و تمیزی این قسمت از شهر باشند.


اسكندرپور خطاب به شهروندان و مسافران اعلام نمود: تلاش داریم شیراز را برای ادامه تعطیلات آماده نماییم و این شهر را مثل گذشته تمیز و زیبا خواهیم كرد.
همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز هم با اشاره به وجود مشكلات ناشی از سیلاب در سطح مناطق ۳ و ۱۱ شهر شیراز، تصریح كرد كه علاوه بر نیروهای پاكبان آن مناطق، تعداد هشت گروه ویژه در ۸ محور هم تعیین شده و مشغول به فعالیت هستند.
خوشبخت اضافه كرد: با عنایت به شدت بارندگی، پاكسازی معابر از سیلاب از همان لحظات ابتدایی و بصورت ۲۴ ساعته شروع شد كه به صورت شبانه روزی در مناطق یازده گانه شیراز به جز مناطق ۳ و ۱۱ كه به صورت ویژه این فعالیت در حال انجام می باشد، پاكبانان در حال پاكسازی و شستشوی بقایای حاصل از بارندگی هستند.


این مقام مسئول تصریح كرد كه دروازه قرآن، خیابان قرآن قدیم، خیابان نفت، خیابان های معزی، شهریار و قانعی، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان، رفوژ وسط منطقه سه و یازده، تونل سعدی، پل بلوار وفایی، چهارراه حافظیه، بلوار سرداران، خیابان نارنجستان و پشت آرامگاه سعدی، خیابان گلستان و سفر و انشعابات براثر جاری شدن سیلاب طی روزهای پنجم و ششم فروردین با مشكلاتی خصوصاً انباشت گل و لای مواجه بوده است.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، همكاری مجموعه شهرداری و نواحی مختلف بسیج و سپاه برای اسكان شهروندان سیل زده و تأمین تجهیزات و امكانات و ماشین آلات و همینطور تأمین نیروی انسانی برای كمك به پاكسازی محله های صدمه دیده از سیل، بسیار گسترده بوده است.
فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز هم از توزیع 30 هزار پرس غذای گرم توسط این سپاه به سیل زدگان اطلاع داد.


سرهنگ مرتضی خسروانی پنجشنبه در حاشیه بازدید از محله های صدمه دیده از سیل در شرق شیراز اظهار داشت: تاكنون 3500 مسافر و ساكنین محله های سیل زده در سوله های ورزشی و حسینیه ها و مساجد شهر شیراز اسكان داده شده اند.
فرمانده سپاه احمد بن موسی(ع) شیراز با اشاره به اینكه 850 واحد منزل مسكونی در شرق شیراز توسط بسیجیان این سپاه تخلیه شده است، اظهار داشت: 30 تن آب معدنی، 3800 دست البسه زنانه و وسایل بهداشتی توزیع و آب و گل و لای 80 درصد منازل توسط بسیجیان تخلیه شده است.
خسروانی تصریح كرد كه با شناسایی منازل صدمه دیده، بسیج در كوشش برای شست و شوی فرش و سایر لوازم قابل شست و شوی سیلزدگان است.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر شاهد اطلاعیه و اعلامیه هایی از جانب مردم و كسبه و فعالان اقتصادی در مورد انجام خدمات مختلف نظیر شست و شوی فرش، تعمیر وسایل و... سیلزدگان به صورت رایگان، در فضای مجازی و گروه های شناخته شده اجتماعی هستیم.
اتاق اصناف شیراز هم از اعلام آمادگی صنف قالیشویی برای شست و شوی فرش شهروندان سیل زده به شكل مجانی اطلاع داده است.
همچنین اتاق بازرگانی فارس با راه اندازی كمپینی، مبادرت به جمع آوری كمك های نقدی و غیرنقدی مردم و نیك اندیشان به سیل زدگان سعدی كرده است.

1398/01/08
14:24:47
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum