رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام كرد

عرضه 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به سیل زدگان، توزیع 20 هزار مسواك و خمیردندان

عرضه 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به سیل زدگان، توزیع 20 هزار مسواك و خمیردندان

انجمن پارسیان: رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت از عرضه 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان و توزیع 20 هزار مسواك و خمیردندان در مناطق صدمه دیده از سیل و سیل زدگان اطلاع داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر حمید صمدزاده اظهار داشت: با وجود اینكه هنوز به بعضی از مناطق سیل زده استان های صدمه دیده از سیل، بخصوص لرستان دسترسی سختی داریم تابحال بالغ بر 10 هزار خدمت بهداشت دهان و دندان به مردم صدمه دیده از سیل ارئه شده است.
وی ادامه داد: همینطور توزیع اقلام بهداشتی در این مناطق در دستور كار بوده است كه تابحال 20 هزار قلم خمیردندان و مسواك بین صدمه دیدگان از سیل در كمپ ها توزیع شده است.
وی هزینه خدمات بهداشت دهان و دندان عرضه شده به مردم سیل زده در چهار استان خوزستان، گلستان، لرستان و ایلام را 10 میلیارد ریال اعلام نمود و اضافه كرد: رفع گل و لای از مراكز، بازسازی و تجهیز بعضی از مراكزی كه در سیل اخیر گرفتار صدمه شده اند یكی از مهم ترین كارهای ما بعد از سیل است كه در حال انجام آن هستیم.
صمدزاده اظهار داشت: معمولاً در هنگام وقوع سیل همه مشغول اقدامات اولیه همچون نجات صدمه دیدگان هستند، اما بعد از آن مسائلی همچون بهداشت دهان و دندان افراد تبدیل به نیاز مبرم سیل زدگان می شود كه به علت از بین رفتن وسایل زندگی آنان طبعاً مسواك و خمیردندان ندارند و توزیع این اقلام بهداشتی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت اظهار داشت: دو مركز بهداشت دهان و دندان و تجهیزات آنان در سیل آق قلا از بین رفت كه با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشكی خراسان شمالی و گلستان سه یونیت سیار دندانپزشكی و نیروهای مربوطه به منطقه اعزام شدند.
وی ادامه داد: همینطور با كمك خیرین منطقه پك های بهداشتی همچون مسواك و خمیر دندان بین سیل زدگان توزیع شد. در استان لرستان حجم خرابی ها و دسترسی به مناطق از استان گلستان متفاوت تر است و از آنجائیكه موبایل كلینیك ها باید جاده دسترسی داشته باشند، خدمت رسانی كمی با مشكل مواجه گردید.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، صمدزاده بیان كرد: با دانشگاه های علوم پزشكی استان های مركزی و قم مكاتبه در مورد امدادرسانی از راه موبایل كلینیك های بهداشت دهان و دندان به استان لرستان انجام شده است.
وی افزود: همینطور تعدادی آمبولانس دندانپزشكی و یونیت سیار هم در اختیار دانشگاه ها از قبل قرار داشت كه حالا در مناطق سیل زده مورد بهره برداری قرار می گیرند. یونیت های سیار به صورت چمدانی است و می توانند با خود به مناطق حمل كنند. همینطور در استان لرستان توزیع اقلام بهداشتی در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: خوشبختانه دانشگاه های علوم پزشكی دزفول و آبادان در استان خوزستان از آمبولانس های دندانپزشكی به خوبی بهره برده و سرویس های خیلی خوبی به جمعیت تحت پوشش خود داده اند.
وی خاطرنشان كرد: در كل نزدیك به 8 دستگاه موبایل كلینیك و آمبولانس دندانپزشكی به همراه مراكزی كه صدمه ندیده اند در مناطق سیل زده مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به این كه تمام خدمات در استان های سیل زده مجانی بوده است، اظهار داشت: خدمات دهان و دندان گران هستند و تهیه مواد مصرفی آن دشوار می باشد ولی این خدمات با قوت در حال عرضه است. در استان ایلام بخشی از استان صدمه دیده ولی خوشبختانه خدمات دهان و دندان ادامه دارد.
وی حوزه بهداشت را تنها ارگانی دانست كه خدمات بهداشت دهان و دندان عرضه می دهد و اظهار داشت: برخی نهادها همچون سپاه و ارتش هم با استقرار بیمارستان های صحرایی مبادرت به عرضه این خدمات می كنند كه جا دارد از زحمات این عزیزان هم قدردانی نماییم.
صمد زاده در انتها اعلام نمود: چهار مركز بهداشت دهان و دندان در استان های سیل زده صدمه دیده و بقیه مراكز سالم هستند، مراكز صدمه دیده هم پس از پاكسازی از گل و لای و برآورد تخریب، ساماندهی خواهند شد.1398/01/27
16:35:35
5.0 / 5
4478
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum