رییس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح كرد

ضرورت استفاده از توان دانشگاه ها جهت احیای تالاب هامون

ضرورت استفاده از توان دانشگاه ها جهت احیای تالاب هامون

انجمن پارسیان: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: باید از نیروهای جوان و دانشگاه های سیستان و بلوچستان به منظور نمایش راهكارهای علمی و برنامه ریزی منسجم برای احیاء و حفظ تالاب بین المللی هامون چه در زمان خشكسالی و چه در زمان ترسالی در كنار متخصصان و مسئولان بهره جست.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در كارگروه احیای تالاب بین المللی هامون در زاهدان اضافه كرد: مردم صبور سیستان با عنایت به خشكسالی های پی درپی منطقه شرایط بسیار سختی را از نظر معیشتی و امكانات تحمل كرده اند؛ به طوریكه آلودگی هوا، طوفان های شن و ماسه، بیكاری كشاورزان، صیادان و دامداران منطقه سبب مهاجرت ساكنان منطقه به سایر مناطق كشور شده بود.
وی بیان كرد: همانطور كه برنامه احیا دریاچه ارومیه به شكل هدفمند در حال اجراست، برای سیستان و تالاب بین المللی هامون باز نیازمند برنامه ای منسجم و هدفمند هستیم.
معاون رئیس جمهوری در ادامه اشاره كرد: برنامه راهبردی توسعه سیستان و بلوچستان بدون برنامه ریزی منسجم امكان پذیر نیست.
وی ادامه داد: طرح توسعه سیستان، مساله هامون، مردم و گرد و غبار همه یك پكیج هستند كه باید برنامه ریزی صحیح و اصولی شود؛ برای اینكه در غیر این صورت هر گونه هزینه كرد در این زمینه، پول هدر دادن است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: لازم است مسئولان سیستان و بلوچستان در این زمینه جدی تر تصمیم بگیرند و منسجم تر عمل كنند.
كلانتری با اشاره به اینكه اولویت نخست در منطقه سیستان، مهار گرد و غبار است، اظهار داشت: در همین زمینه باید در قدم نخست تكلیف یكپارچگی حوزه استان مشخص و بعد با برنامه ریزی صحیح و استفاده از همسویی دستگاه های اجرایی و دانشگاهیان به یكپارچگی مدنظر برسیم.
معاون رئیس جمهوری اشاره كرد: امروز باز دلخوش شدن به برداشت مقدار كمی نی از تالاب حق این مردم نیست و باید كارهای اصولی و اساسی برای این خطه كه خوشبختانه مورد توجه رئیس جمهوری هم است، صورت گیرد.
وی از فرهیختگان، دانشگاهیان و مسئولان درخواست نمود تا طرح های مطالعات پراكنده ای را كه در منطقه انجام شده را جمع آوری و یك طرح جامع و كاربردی برای اجرا در منطقه و كاهش مشكلات زیست محیطی و معیشتی مردم ارائه نمایند.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چهارشنبه شب به منظور شركت در كارگروه احیای تالاب بین المللی هامون، بازدید از پروژه های اجرایی محیط زیست در این منطقه، بررسی روند آبگیری تالاب بین المللی هامون سپس ورود سیلاب و بررسی معضلات و مشكلات زیست محیطی ناشی از گرد و غبار وارد زاهدان مركز سیستان و بلوچستان شد.
منبع:

1398/02/19
11:37:15
5.0 / 5
4268
تگهای خبر: تخصص , توسعه , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum