مشخص شدن علت آتش سوزی بازار تبریز

مشخص شدن علت آتش سوزی بازار تبریز

به گزارش انجمن پارسیان فرماندار تبریز اظهار داشت: اتصال برق علت آتش سوزی سرای دو دری (ایكی قاپیلی) بازار تبریز است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، بهروز مهدوی در مراسم پرداخت خسارت بیمه گذاران زیان دیده حادثه آتش سوزی سرای ایكی قاپیلی بازار تاریخی تبریز، اظهار نمود: روز چهارشنبه آخرین مهلت اعلام دلیل آتش سوزی توسط آتش نشانی بود كه مقرر شد روز یكشنبه دلیل آتش سوزی را اعلام كنند. بر مبنای بررسی های انجام شده توسط آتش نشانی و نظر كارشناسان دادگستری، اتصالات برق دلیل آتش سوزی بود كه به صورت كتبی به ما اعلام شده است.
وی با اشاره به اینكه تنها نیم درصد مساحت كل بازار صدمه دیده است، افزود: ۱۲۵ مغازه از ۵۰ الی ۱۰۰ درصد در این آتش سوزی صدمه دیدند كه تنها ۹۰ مغازه بیمه كامل داشتند و چنین حوادثی ارزش بیمه را بیشتر نشان داده است.
مهدوی افزود: با بیان حریق به آتش نشانی در ساعت ۲۲: ۱۵، آتش نشانان و سایر مسئولان نظیر مدیركل مدیریت بحران استان، استاندار، نماینده ولی فقیه، نیروی انتظامی، سپاه، ارتش و … در محل حادثه حضور یافته و توانستیم در كمتر از پنج ساعت آتش سوزی را مهار نماییم.
وی در مورد جلسه با نمایندگان بیمه ها، توضیح داد: ساعت ۷: ۳۰ بامداد روز پنج شنبه جلسه ای با شورای هماهنگی بیمه های بازرگانی در فرمانداری برگزار كرده و خواهان تشكیل پرونده و رسیدگی سریع به مبحث آتش سوزی بازار شدیم.
فرماندار تبریز در ارتباط با تصمیمات گرفته شده برای كمك به اصناف خسارت دیده، اظهار داشت: قراردادن مغازه های مجانی در اختیار اصناف به مدت یك سال توسط شهرداری تبریز، آغاز مرمت بازار از فردا (شنبه)، استمهال اقساط بانكی اصناف، اعطای تسهیلات كم بهره، تعریف ساز و كار برای چك های سوخته، توقف دریافت مالیات و … تصمیمات گرفته شده برای كمك به بازاریان خسارت دیده است.
وی اشاره كرد: بعد از این، سازمان صمت در صدور و تمدید پروانه اصناف وجود بیمه را ضروری خواهد كرد، همینطور جلسه ای با نیروی انتظامی برای تعریف ساز و كار حفاظت از بازار برگزار خواهد شد؛ البته خود اصناف جهت استفاده از نگهبان در تیمچه ها باید اقدام نمایند، چون كه در صورت حضور نگهبان، چه بسا آتش سوزی سرای دو دری در همان لحظات اول با كپسول آتش نشانی اطفا می شد.
مهدوی از مسئولان بیمه ها درخواست نمود كه مدیریت ریسك و ایمنی بازار تبریز را مطالعه كرده و همینطور از آتش نشانان كه با همت خود مانع سرایت آتش به سراهای دیگر شدند، تقدیر كنند.
سید ناصر مبرقعی، عضو هیئت مدیره بیمه ایران هم در این نشست اظهار داشت: معمولاً اعلام نتایج حوادثی نظیر آتش سوزی بازار تاریخی تبریز حدود یك ماه طول می كشد كه با همت مسئولان آذربایجان شرقی این اتفاق در كمتر از یك هفته رخ داد.
وی ادامه داد: خدا را شكر با همت و جانفشانی آتش نشانان، این حادثه تلفات جانی نداشت. این حادثه بصیرت ما را در مدیریت ریسك اداره بازار تاریخی تبریز تقویت می كند.
در انتها این جلسه خسارت بیمه گذاران زیان دیده حادثه آتش سوزی سرای ایكی قاپیلار بازار تاریخی تبریز پرداخت گردید.1398/02/27
13:00:55
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum