بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه، حتی بچه ها!

بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه، حتی بچه ها!

انجمن پارسیان: اگر مسافر متروی تهران باشید این روزها با تبلیغات پر سروصدای شركت های بیمه ای برای بازنشستگی تان مواجه می شوید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، «شهروند» در ادامه نوشت: وسوسه برانگیز است اینكه بتوانید با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه بازنشسته شوید و تا آخر عمر مستمری بگیرید. این بازنشستگی ۱۰ ساله و دریافت مستمری تا آخر عمر پیشنهادی وسوسه انگیز است كه حتی وقتی با عجله قصد سوارشدن به قطارهای مترو را دارید، ذهن شما را قلقلك می دهد. پیشنهاد اغواكننده دریافت مستمری مادام العمر تنها با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه، پیشنهادی است كه شاید هر آدمی از هر قشری را وسوسه كند. تبلیغ این بیمه های بازنشستگی را این روزها همه جا می بینیم؛ از پیامك های تبلیغاتی و در فضای مجازی گرفته تا در ایستگاه های مترو وعده های وسوسه برانگیز این بازنشستگی ها را می بینیم اما همه چیز هم به این سادگی و به این خوشایندی نیست.

چطور بازنشسته تان می كنند؟

ایستگاه های شلوغ مترو پر شده اند از دكه شركت های بیمه معتبر. این شركت ها در هر دكه یكی دو نفر كارگزار دارند تا مردم را با صدای بلند بخوانند و آنها را به خرید بیمه های عمر تشویق كنند. به سراغ یكی از این دكه ها می روم تا در جریان بازنشستگی های ۱۰ ساله و حقوق های مادام العمر قرار بگیرم.

بازاریاب شركت بیمه... از سابقه بیمه و شغل و سن می پرسد و با هیجان خاصی درباره ماجرای حقوق های مادام العمر توضیح می دهد: «اگر از الان تا ۱۰ سال دیگر ماهی ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنید، می توانید پس از اختتام ۱۰ سال ماهی ۲ میلیون تومان حقوق دریافت كنید. بسته به بودجه تان و تورمی كه هر سال اتفاق می افتد اگر قسط ماهیانه تان را هر سال افزایش دهید، می توانید پس از ۱۰ سال حقوق بیشتری دریافت كنید كه البته همه چیز بستگی به اقساط ماهیانه تان دارد.»

او ادامه می دهد: «مثلا اگر ۱۰ سال ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان پرداخت كنید، حقوقی كه به شما پس از ۱۰ سال پرداخت می شود، ماهیانه ۵ میلیون تومان است و شما می توانید با این حقوق بازنشسته شوید.» از خانم بازاریاب بیمه می پرسم آیا می شود میزان بازنشستگی را طولانی كرد، پاسخ می دهد: «شما هر چقدر كه بخواهید می توانید اقساط پرداخت كنید و سال های بازنشستگی تان را طولانی كنید. درواقع هر چه بیشتر قسط پرداخت كنید، حقوقی هم كه به شما داده می شود، بیشتر است. ضمن این كه ما در كنار این مستمری مادام العمر شما را بیمه عمر می نماییم كه پس از فوت به وراث شما هم سرمایه زیادی تعلق می گیرد.»

و البته تاكید می كند: «برای بیمه عمر و بیمه سلامت از بیمه شده ها هیچ مالیاتی دریافت نمی گردد كه البته این مسأله شامل حال كسانی می شود كه بیمه عمر را با طرح مستمری مادام العمر بخواهند وگرنه برای خرید یك بیمه نامه عمر باید مالیات هم پرداخت گردد.»

جالب است كه بدانید بازنشستگی شركت های بیمه ای هم شرط سنی ندارد و این یعنی شما می توانید حتی برای نوزاد یك روزه خود هم اقساط پرداخت كنید؛ اما حداكثر سنی كه برای دریافت مستمری مادام العمر در نظر گرفته شده بین ۶۵ تا ۶۷ سال است.

وام بدون ضامن و امكان بازخرید

اگر از بازنشستگی پشیمان بشوید، می توانید پول تان را پس بگیرید؛ این مساله را شركت های بیمه ای به مشتریان شان می گویند و توضیح می دهند كه اگر بیمه گذاری نخواهد این طرح را ادامه دهد، می تواند پس از ۵ سال اصل و سود پول خودرا دریافت كند.

یكی دیگر از پیشنهادهایی كه شركت های بیمه به شما می دهند تا برای خرید بیمه مستمری وسوسه شوید، این است كه پس از ۵ سال ۹۰ درصد اندوخته شما را در چارچوب وام بدون ضامن و چك و سفته با سود ۴ درصد به شما ارائه می كنند كه اقساطش هم بین یك تا ۳ سال تسویه می شود. جالب اینجاست كه شرایط دریافت حقوق مادام العمر در شركت های بیمه حدودا مثل هم است و فقط در موارد جزیی مثل زمانی كه وام به بیمه شده تعلق می گیرد یا این كه پس از چند سال می توانید خودرا بازخرید كرده و اصل و سود پول خودرا دریافت كنید، تفاوت دارند.

سودی هم كه شركت های بیمه و سرمایه ای به ورثه تان می دهند، بین ۱۸ تا ۲۱ درصد است. بعضی از بیمه های خصوصی حتی تا ۲۱ درصد هم سود می دهند.

به جای ۳۰ سال ۱۰ ساله بازنشسته شوید

شركت های بیمه برای این كه شما را ترغیب به خرید بیمه نامه مستمری دایم العمر كنند، بازنشستگی تأمین اجتماعی را برای تان مثال می زنند. توجیه این شركت ها این است كه در تأمین اجتماعی شما پس از پرداخت ۳۰ سال حق بیمه بازنشسته می شوید و دست آخر هم حقوقی بیشتر از دومیلیون تومان دریافت نمی كنید اما شركت های بیمه پس از حداقل ۱۰ سال به شما مستمری می دهند. این شركت ها با چنین توجیهی و این كه ما در ۱۰ سال آینده به شما حقوق های بالای دو میلیون می دهیم، افراد را برای گرفتن بیمه نامه های مستمری مادام العمر وسوسه می كنند؛ اما ماجرا اینجاست كه حقوق هایی كه شركت های بیمه ادعا می كنند پس از ۱۰ سال مقرر است به شما پرداخت كنند هم چندان بالا نیست و اگر رشد تورم و افزایش قیمت ها را در نظر بگیریم، متوجه می شویم كه ارزش حقوق های بالای دو میلیون برای ۱۰ سال آینده هم چندان بالا نیست. با كمی حساب وكتاب ساده اگر افزایش حقوق كارگران در بازه ۱۰ ساله را ۵ برابر در نظر بگیریم، ارزش حقوق ۵ میلیون تومانی بازنشستگی ۱۰ ساله رقمی معادل یك میلیون تومان خواهد بود. با این حساب و كتاب می توانیم بسادگی قضاوت نماییم كه بیمه های دریافت مستمری مادام العمر به سود بیمه گذاران است یا بیمه شونده ها؟

شركت های بیمه ای مردم را فریب می دهند

امیررضا شكوهی، كارشناس بیمه، درباره بیمه نامه های مستمری مادام العمر می گوید: «طرح های بیمه های مستمری اشكالات زیادی دارند و منش و رفتار شركت های بیمه در این بیمه نامه ها عوام فریبانه است و دروغ های زیادی به مشتریان می گویند.»

او توضیح می دهد: «شركت های بیمه گذار به شما پیشنهاد می دهند حداقل برای ۱۰ سال ماهیانه به آنها ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنید تا پس از سپری شدن این مدت به شما مادام العمر دو میلیون تومان حقوق بدهند. شاید این پیشنهاد در ابتدا وسوسه كننده به نظر برسد اما واقعیت اینجاست كه شما باید هر ماه این مبلغ را پرداخت كنید تا ۱۰ سال بعد در شرایطی ماهی دو میلیون حقوق بگیرید كه ارزش دو میلیون در ۱۰ سال آینده از همین ۲۰۰ هزار تومانی كه مقرر است در این مدت پرداخت كنید، بسیار كمتر است.»

شكوهی تاكید می كند: «در این میان فقط شركت های بیمه هستند كه با این حجم قابل توجه از پول مردم سود گزافی به جیب شان واریز می شود. ای كاش شركت های بیمه بجای ارائه این طرح ها كه فقط برای خودشان سود دارد، به فكر نوآوری بودند تا مشتریان شان هم در این میان سودی برده باشند.»

در واقع اگر شما در مدت ۱۰ سال، ماهیانه مبلغ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به بیمه بدهید (یعنی چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان) پس از ۱۰ سال با احتساب سود پول تان كه شركت بیمه از آن استفاده زیادی هم برده انگار فقط ۵۰ میلیون تومان سرمایه دارید كه با افزایش تورم و كاهش قدرت خرید مردم این پول دیگر ارزش چندانی ندارد.

شكوهی معتقد است: «اجرای چنین طرح هایی در كشورهای اروپایی كه رشد نرخ تورم شان صفر یا حداكثر یكی ۲ درصد است، می تواند به سود مردم باشد اما واقعا به درد مردم كشور ما نمی خورد؛ چون تورم به صورت ماهانه رشد دارد و قدرت خرید مردم هم هر روز كمتر و كمتر می شود. درواقع اجرای چنین طرح هایی در كشور ما فقط به سود شركت های بیمه است كه از پول مردم سود می برند؛ نه به سود مردم.»

شكوهی ادامه می دهد: «این كه وام هایی هم كه شركت های بیمه ادعا می كنند در این طرح ها به مشتریان خود ارائه می دهند هم برای شان سود بالایی دارد و میزان وام و اقساط هم با یكدیگر تناسب ندارد. قدرت خرید ۵ میلیون تومانی در شرایط فعلی هیچ تناسبی با ۱۵ سال آینده ندارد اما شركت های بیمه این نكات را به مردم گوشزد نمی كنند و بیشتر به فكر اغواكردن و فریب دادن آنها هستند. درواقع شركت های بیمه پس از ۱۰ سال پول شما را به خودتان پس می دهند، اما با ادبیاتی پوپولیستی طوری القا می كنند كه در چنین بیمه نامه هایی ۱۰۰ درصد سود به مشتری اختصاص پیدا می كند؛ در صورتیكه این طور نیست. درواقع بهتر است شركت های بیمه ادعا كنند كه پس از ۱۰ سال اندوخته شما را به خودتان پس می دهند تا این كه فریب تان دهند و بگویند به شما مستمری مادام العمر می دهیم.»

منبع:

1398/05/30
21:59:12
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: حقوق , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum