معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت تشریح كرد

فعالیت 40 هزار پزشك در شغل غیرپزشكی، پس گرفتن شكایات وزارت بهداشت از رسانه ها

فعالیت 40 هزار پزشك در شغل غیرپزشكی، پس گرفتن شكایات وزارت بهداشت از رسانه ها

انجمن پارسیان: معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت از اقدام برای پس گرفتن شكایات این وزارتخانه از رسانه ها آگاهی داد و در عین حال درباره مسائل حقوقی این وزارتخانه در زمینه افزایش ظرفیت دانشجویان پزشكی، مالیات پزشكان، ضرورت نصب كارتخوان در مطب پزشكان و... توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر كریم همتی در نشست خبری كه به مناسبت هفته دولت در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اینكه معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت یكی از حوزه های گسترده است كه از یكسو با مجلس سروكار دارد و بخش سیاسی وزارت بهداشت هم در این عرصه رقم می خورد، اظهار داشت: در این دوره تمركز وزیر بهداشت در حوزه بهداشت است بر همین مبنا اقدامات خوبی مانند برگزاری بسیج ملی فشار خون و تمركز بر مسائل بهداشتی انجام شد و در این میان طرح تحول سلامت را نیز مانند گذشته دنبال می كنند.

لزوم الزامی شدن آموزش كمك های اولیه برای ستاندن گواهی نامه ها
وی ادامه داد: در عین حال ما در معاونت حقوقی تلاش می نماییم تا قانون آموزش الزامی كمك های اولیه در سطح مدارس كل كشور اجرا شود چونكه با این اقدام می توانیم از خیلی از مشكلات در حوزه سلامت پیشگیری نماییم كه این كار با همراهی آموزش و پرورش و هلال احمر محقق خواهد شد. همین طور تدوین قانون آموزش الزامی كمك های اولیه برای ستاندن گواهی نامه ها نیز از موضوعات مهمی است كه همراهی وزارت بهداشت و نیروی انتظامی را می طلبد.
همتی با اشاره به سوژه افزایش مالیات بر مصرف دخانیات اظهار داشت: هم اكنون مالیات در دخانیات ۱۰ درصد است كه امیدواریم بتوانیم آنرا افزایش دهیم.

با افزایش ظرفیت دانشجو نباید سلامت مردم را در معرض خطر قرار دهیم
وی درباره سرانجام طرح پذیرش دوبرابری دانشجو در رشته های مختلف پزشكی نیز اظهار داشت: خوشبختانه با درایت آقای وزیر و صحبت هایی كه انجام شد ارائه این طرح در صحن علنی مجلس به تعویق افتاد. باید توجه كرد كه طرح دو فوریتی این مساله در شرایط فعلی اصلا به صلاح نیست چونكه در بعضی موارد دانشجویان ما حتی به حداقل های آموزشی هم دسترسی ندارند و امكان دارد حتی نتوانند عمل جراحی را ببینند. در عین حال هم اكنون ۲۰۰۰ استاد كمبود داریم و فضاهای آموزشی ما اصلا كافی نیستند.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه بعضی می گویند مطب ها شلوغ است و نوبت دهی ها طولانی است، اظهار داشت: در عین حال می توان مواردی را مثال زد كه یك فوق تخصص در روز دو یا سه بیمار هم ندارد. بدین سبب ما نباید سلامت مردم را در معرض خطر قرار دهیم. با افزایش كمیت بدون كار كارشناسی، كیفیت هم كاسته می شود. در عین حال ما ۴۰۰ خوابگاه دانشجویی در سال قبل كمبود داشتیم كه قرار بود امسال آنها را بسازیم اما تأمین اعتبار نشد. این مسائل موجب دغدغه های وزارت بهداشت در حوزه پذیرش دانشجو است.

فعالیت ۴۰ هزار پزشك در كارغیرپزشكی در كشور
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشكی در حال تحصیل در كشور داریم، افزود: همین طور ۱۰ هزار نفر هم در خارج از كشور در حال تحصیل هستند كه اگر فارغ التحصیل شوند و بازگردند مشكلات مان هم حل می شود و به ۱۷۰ هزار پزشك موجود كشور اضافه خواهند شد.
همتی با اشاره به اینكه مشكل ما توزیع نامناسب نیروی انسانی است، اظهار داشت: باید توجه كرد كه برای هر دانشجوی پزشكی در طول هفت سال تحصیلش بین ۴۰۰ میلیون تومان تا یك میلیارد تومان هزینه می شود. در عین حال هم اكنون ۴۰ هزار پزشك داریم كه از آنها هیچ نسخه ای در هیچ جایی ثبت نشده و كار پزشكی انجام نمی دهند. از طرفی تعداد تخت های بیمارستانی كه در طرح تحول نظام سلامت به سیستم بهداشت و درمان اضافه شدند هنوز مشكلاتمان را حل نكرده است. البته روزگاری با ۴۰۰ میلیون می شد یك تخت بیمارستانی راه اندازی نمود اما هم اكنون برای ایجاد یك تخت باید یك میلیارد تومان هزینه پرداخت كرد.
وی درباره سوژه نصب كارتخوان در مطب پزشكان اظهار داشت: بحث كارتخوان برای پزشكان در جامعه بسیار برجسته شده است. البته ما به همه همكاران اعلام می نماییم كه از كارتخوان استفاده كنند. در عین حال قرار نیست به هیچ كس هم از بابت این كارتخوان مالیات بیشتری ستاندن شود. بدین سبب از آنجایی كه رفاه حال مردم بر هر چیز مقدم است سفارش می نماییم كه همكاران مان كارتخوان داشته باشند. در عین حال اجبار كردن بیماران به پرداخت نقدی دستمزد پزشك و یا دریافت وجهی خارج از تعرفه تخلف است و اگر در این زمینه گزارشی دریافت نماییم با آن برخورد خواهیم كرد.
همتی در پاسخ به سوالی درباره پوشش بیمه ای بیماران نادر نیز اظهار داشت: پوشش كامل بیماری های نادر، بار مالی بالایی دارد. البته در طرح تحول برای برخی بیماری های صعب العلاج پوشش هایی داده شد كه به علت مشكلات مقداری از این پوشش ها كم شد. البته به صورت موردی هم به این بیماران كمك می شود.

مختومه شدن ۱۰ هزار شكایت مقابل وزارت بهداشت
وی با اشاره به تعهداتی كه افراد موظف می شوند برای وزارت بهداشت انجام دهند، اظهار داشت: این تعهدات از كاردانی تا فوق تخصص جزء متعهدان وزارت بهداشت هستند و بین نصف تا سه برابر دوران تحصیل تعهد خدمت به افراد تعلق می گیرد. حال یكسری افراد تعهداتشان را انجام نمی دهند كه وزارت بهداشت از آنها مطالباتش را دریافت می كند بطوریكه در سال قبل ۲۸ میلیارد تومان از كسانی كه تعهداتشان را انجام نداده بودند، ستاندن شد.
وی با اشاره به شكایاتی كه مقابل وزارت بهداشت در دیوان عدالت اداری مطرح می شود، اظهار داشت: در سال قبل حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ شكایت در دیوان مقابل وزارت بهداشت عنوان شد كه از این تعداد ۱۰ هزار موردش مختومه شدند.
بگفته معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت، بیشترین شكایات مقابل وزارت بهداشت درباره نوع تعهدی است كه از افراد متخصص و یا فوق تخصص ستاندن می شود. این افراد پیش از آغاز تحصیل تعهدات را امضا می كنند اما بعد امكان دارد آنرا قبول نكنند. در عین حال از سال ۹۳ مجلس شورای اسلامی اعلام نمود كه ۳۰ درصد ظرفیت مازاد بعنوان سهمیه مناطق محروم جذب شود كه نزدیك به ۲۰۰۰ نفر آنها در سال ۹۹ فارغ التحصیل خواهند شد و باید ۱۲ سال در مناطق محروم خدمت كنند.
وی درباره وضعیت سربازی و ادامه تحصیل این افراد و حق شان برای تأسیس مطب و یا داروخانه نیز اظهار داشت: اگر فردی بیشتر از ۵۰ درصد تعهداتش را بگذراند می تواند برای ادامه تحصیل اقدام نماید. درباره سربازی نیز افراد پس از اتمام تحصیل شان در مناطق پزشكی به سربازی می روند و سپس تعهداتشان را آغاز می كنند. درباره تأسیس مطب و یا داروخانه نیز در محیط تصمیم گیری می شود به این صورت كه اگر فردی ۵۰ درصد از مدت تعهدش را بگذراند به صلاحدید روسای دانشگاه ها به او اجازه تأسیس مطب و یا داروخانه داده می شود.
همتی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت دارای ۳۰ هزار ملك است كه ۱۵ هزار ملك آن در سامانه ثبت املاك ثبت شده است، درباره تخلفات طب سنتی نیز اظهار داشت: طب سنتی یا طب مكمل یكی از علوم كاملا پذیرفته شده است اما به هیچ عنوان جایگزین فعالیت های فعلی پزشكی نیست و اگر موارد تخلفی در آن صورت گیرد وزارت بهداشت و دستگاه قضایی ورود كرده و برخورد می كنند. بتازگی نیز به برخی موارد تخلف ورود كردیم و مراكز و تجهیزات افراد متخلف پلمپ شد.
وی درباره بروز برخی پرخاشگری ها در بیمارستان ها و مراكز درمانی اظهار داشت: لطمه زدن به پرسنل و اموال دولتی جرم است و برخورد قانونی خاص خودرا دارد. سفارش ما این است كه مردم در مراجعه به اورژانس ها آرامش داشته باشند تا كادر پزشكی هم بتواند كارش را انجام دهد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت با اشاره به استخدام ۱۰ هزار نیرو امسال برای وزارت بهداشت نیز اظهار داشت: بودجه استخدامی ها دیده شده است و آزمون ها به صورت رقابتی و با بیان قبلی صورت خواهد گرفت.

پس گرفتن شكایات وزارت بهداشت از رسانه ها
وی در پاسخ به سوالی درباره قول وزیر بهداشت در خصوص پس گرفتن شكایات وزارت بهداشت از رسانه ها اظهار داشت: به دنبال اعلام وزیر بهداشت در روز خبرنگار به كل روسای دانشگاه ها نامه زدیم و اعلام كردیم كه تمام شكایاتی كه از جایگاه حقوقی از خبرگزاری ها و افراد شاغل در آنها انجام شده را پس بگیرند. حتی سفارش ما این بود كه اگر از جایگاه حقیقی هم شكایتی در این زمینه وجود دارد پس گرفته شود.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت بازداشتی های در رابطه با تخلفات اخیر ارزی و دارویی اظهار داشت: آمار دقیقی از بازداشتی ها ندارم و قسمتی از این مساله در حوزه امنیتی در حال بررسی است. وزیر هم به این حوزه ورود كرده و سوژه را پیگیری می كنند. افرادی در داخل و خارج از وزارت بهداشت در بروز مشكلات دخیل بودند كه این مساله در دستگاه های قضایی و امنیتی در حال پیگیری است و هر كس در هر سطحی تخلف كرده باشد با او برخورد می شود.
منبع:

1398/06/05
13:06:02
5.0 / 5
4072
تگهای خبر: آموزش , تخصص , حقوق , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum