در مراسم افتتاحیه مدرسه تابستانی فناوری های كوانتومی به زبان ساده؛

صالحی: فناوری كوانتومی پر از آیات الهی كشف نشده است

صالحی: فناوری كوانتومی پر از آیات الهی كشف نشده است

به گزارش انجمن پارسیان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم افتتاحیه مدرسه تابستانی فناوری های كوانتومی به زبان ساده، اظهار داشت: فناوری كوانتومی پر از آیات الهی كشف نشده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، مراسم افتتاحیه نخستین مدرسه تابستانی علوم و فناوری های كوانتومی به زبان ساده بامداد روز شنبه ۲۳ شهریورماه با حضور و سخنرانی علی اكبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وحید احمدی، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور و حضور بهروز كمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و تعدادی از مدیران این سازمان اجرا شد.
همچنین در این دوره كه به اهتمام سازمان و همكاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و انجمن ترویج علم ایران برگزار می شود، مدیران و دست اندركاران مدیریت و برنامه ریزی علم و فناوری از سازمان ها، نهادها و انجمن های علمی مرتبط و نیز ۵۰ تن از دانش آموزان برتر در سطح شهر تهران بعنوان پایلوت این طرح جدید، حضور دارند.
این دوره با هدف آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در سطح جامعه علمی و عام در زمینه فناوری های كوانتومی، تا روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ادامه دارد و مبانی فیزیك كلاسیك، تاریخچه فیزیك كوانتومی، مبانی و كاربردهای مكانیك كوانتومی و معرفی فناوری های كوانتومی از مباحث این دوره ۵ روزه هستند.
معاون رئیس جمهور طی سخنانی با اشاره به دانش كم بشر درباب مفاهیم فیزیك همچون ماده و انرژی، نور، مدلهای فیزیكی و ریاضی در این زمینه ها و سوالات عدیده ای كه هنوز ذهن انسان را به خود مشغول می دارد، به ورود سازمان انرژی اتمی ایران به حوزه تكنولوژی های جدید پرداخت و گفت: سازمان انرژی اتمی یكی از سازمان های پیشتاز در امر تكنولوژی های جدید و مرزهای دانش و یكی از افتخارآمیز ترین سازمان ها و نهادهای دولتی است كه توانسته قدم های بلندی در عرصه علم و فناوری بردارد. فعالیت های دانشمندان باارزش این سازمان قدرت و ظرفیتی بالقوه از نظر علم و فناوری در كشور ایجاد نموده است. این ظرفیت توان زیادی از حیث اقتدار بخشی به نظام جمهوری اسلامی بخشید.
وی با بیان اهمیت فوق العاده انرژی هسته ای از منظر مقام معظم رهبری به منظور تضمین تامین انرژی آینده كشورمان و اقتدار آفرینی این فناوری برای ملت ایران اضافه كرد: صنعت هسته ای پیشران و پیش برنده دیگر صنایع كشور با استانداردهای بالا است. كشورهای دارنده صنعت هسته ای پیشرفته، لاجرم در دیگر صنایع هم پیشرفته هستند. این صنعت به سبب استاندارد بالا، دیگر صنایع را با خود به جلو می كشد. ضمن اینكه صنعت هسته ای میعاد گاه بسیاری از صنایع است.
صالحی افزود: سازمانی كه در این راه حركت می كند و در این بستر قرار دارد، یقیناً نسبت به فناوری های نو ظهور باید به مثابه یك رصدكننده عمل كند. اگر بخواهد چنین سازمانی در پوسته تعریف شده بماند، ماموریت و مسئولیت خودش را انجام نداده است.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به رصد سازمان در سال ۱۳۹۵ و توجه به فناوری نوظهور كوانتومی، به تاریخچه ای از این فنآوری پرداخت و اظهار داشت: دو مفهوم برهم نهی و درهم تنیدگی دو عنصر اساسی فناوری كوانتومی هستند. با این مفاهیم كوانتوم مكانیك بعنوان یك فناوری شكل می گیرد. كوانتوم مكانیك یك پدیده علمی و فنی است كه به دنبال خلق فناوری های جدید است. یكی از این فنآوری ها در حوزه محاسبات است. اگر فناوری كوانتومی در حوزه محاسبات بكار گرفته شود، شاهد ساخت كامپیوترهایی خواهیم بود كه از حیث پردازش قابل مقایسه با كامپیوترهای موجود نخواهد بود. حالت كامپیوتر كوانتومی نسبت به یك سوپر كامپیوتر در بعضی محاسبات همانند سوپركامپیوتر نسبت به چرتكه است. در این كامپیوترها هم از برهم نهی و درهم تنیدگی استفاده می شود.
وی افزود: مورد دیگر سنسورهای كوانتومی است كه بسیار حساس و با ظرافت هستند. فناوری به این مفهوم است كه تا آنجا كه امكان دارد در اندازه گیری ها ریزتر و ریزتر بشوید. این مساله در اندازه گیری پدیده هایی نظیر زمان، نور و سرعت مصداق دارد. بعنوان مثال اگر بتوانیم در حسگرها اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین را با دقت بسیار بالا انجام دهیم، در آن صورت میدان مغناطیسی هر نقطه نزدیك به هم با یكدیگر متفاوت می باشد. اگر روزی برسد بتوانیم میدان مغناطیسی را در فواصل سانتیمتر و تفاوت آنها را اندازه بگیربم، قدم بزرگی برای بشر خواهد بود.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش به ارتباطات كوانتومی پرداخت و اظهار داشت: یك بحث مهم در ارتباطات این است كه مصون از دسترسی شخص ثالث باشد و كسی نتواند وارد ارتباطات دو نفر بشود. هم اكنون چنین مصونیتی وجود ندارد. در ارتباطات كوانتومی بحث رمزنگاری خیلی مهم می باشد كه می تواند این مصونیت را به همراه بیاورد. چینی ها در این زمینه از همه پیشتاز ترند و سال قبل نخستین ماهواره كوانتومی را در فضا قرار دادند. بحث دیگر شبیه سازی كوانتومی است كه با استفاده از آن می توانید تقریباً ۱۰۰ درصد كاری كه می خواهید در آزمایشگاه انجام دهید را با این فناوری انجام دهید. زمینه های دیگر سنجش و اندازه گیری كوانتومی و نیز تصویربرداری كوانتومی است كه همكاران ما در قسمتی از این زمینه ها ورود جدی پیدا كرده اند.
معاون رئیس جمهور با تقدیر از مدیران و متخصصانی كه تلاش نمودند و نخستین گام های اساسی در ایجاد زمینه های دستیابی به فناوری های كوانتومی را برداشته اند، اظهار داشت: با انجام موفقیت آمیز آزمایش درهم تنیدگی، اعتماد بنفس لازم به وجود آمد و وارد این عرصه شدیم. مركز فناوری های كوانتومی را در سازمان ایجاد كردیم و با همكاری تعدادی از متخصصین در رده های ا، كارشناسی ارشد و كارشناسی كه در زمینه های مختلف اشراف، علم و تجربه دارند، فعالیت ها را به جلو می بریم. در صدد هستیم آزمایشگاهی نسبتاً كامل را ویژه این فناوری برپا نماییم كه امیدواریم ظرف یكسال آینده تكمیل شود. علاوه بر این به سبب سرمایه گذاری عظیمی كه مورد نیاز است و از عهده این سازمان خارج است، استفاده از امكانات كشور به صورت هم افزا مد نظر است. بهمین منظور شبكه ای از آزمایشگاه ها را در بعضی دانشگاه ها كه ظرفیت فعالیت در حوزه ای از این فنآوری باارزش را دارند، ایجاد كردیم و امكانات آنرا فراهم نمودیم تا یك آزمایشگاه ملی به صورت مجازی ایجاد شود. آزمایشگاه فناوری كوانتومی سازمان نیز به صورت مكمل این آزمایشگاه مجازی خواهد بود. مدیران و متخصصین مربوطه به سرعت و شبانه روز كار می كنند تا هر چه زودتر این امر به انجام برسد.
وی با اشاره به اشتیاق و استقبال نهادها و دستگاه هایی كه در رابطه با این فناوری هستند، اظهار داشت: نقشه راه فناوری های كوانتومی تنظیم شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارسال شده است كه انشاء الله هر چه زودتر به تصویب برسد و ابلاغ شود.
صالحی با بیان دستیابی سریع دانشمندان كشورمان به سوخت ۲۰ درصد و حیرت دنیا از این امر اظهار داشت: نظریه ای دارم در خصوص اینكه در بعضی امور نمی توانیم در طول حركت نماییم. بلكه باید در عرض حركت نماییم. زمانی كه سوخت راكتور تهران رو به اتمام بود و زمان زیادی نداشتیم، از همكارانم خواستم روی سوخت ۲۰ درصد كار كنند. منتها معتقد بودم اگر بخواهیم ابتدا طراحی مفهومی و بعد طراحی واقعی و نمونه سازی و ساخت واقعی سوخت را دنبال نماییم شاید سال ها طول می كشید. این حركت در طول بود. به آنها گفتم همه را با هم انجام بدهید. یعنی عده ای طراحی مفهومی، عده ای ساخت كارخانه و دیگران امور دیگر را همزمان انجام بدهند. نهایتاً در كمتر از دو سال به موفقیت رسیدیم. حضرت آقا فرمودند سوخت ۲۰ درصد نمونه مصداقی از ما می توانیم است.
وی اشاره كرد: در فناوری كوانتومی هم باید در عرض حركت نماییم. اگر بخواهیم در طول گام برداریم، شاید هفتاد، هشتاد سال طول بكشد به نتیجه برسیم. هم اكنون همزمان گروه های مختلفی را ایجاد كردیم كه در ۷-۶ زمینه همچون حسگرها، كامپیوتر، ارتباطات و تصویربرداری كوانتومی كار می كنند. گام های بلندی برداشته ایم. حتی آغاز به نوشتن متن كرده ایم. كتاب درسی برای دبیرستان ها و دانشگاه ها می نویسیم. سایت دایر كردیم و درصدد افزایش آگاهی عمومی هستیم.
صالحی ابراز امیدواری كرد نسبت به این فناوری توجه ویژه ای بشود و اظهار داشت: فناوری كوانتومی آنچنان به سرعت در حال پیشرفت است كه اگر كوتاهی نماییم، افسوس خواهیم خورد.
وی با اشاره به اینكه یقین دارم اساس حركت های علمی در دبیرستان ها خواهد بود، اظهار داشت: پژوهش سرایی را برای دبیرستان انرژی اتمی در دست اقدام داریم كه مساحتی بالغ بر ۳۰۰۰-۲۰۰۰ متر دارد و مباحث فناوری كوانتومی و سلول های بنیادی در آن دیده شده است. در این راستا سازمان انرژی اتمی ایران آمادگی هر نوع سرمایه گذاری جهت ترویج این علم و فناوری را در جامعه دارد. البته همكاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در این زمینه لزوم دارد كه امیدواریم به نتیجه برسد.
صالحی اشاره كرد: كسانی كه در روند دستیابی و توسعه این فناوری قرار می گیرند، اگر آگاهانه باشد، یقیناً شبانه روزی برای تحقق مفاهیم علمی و فنی آن كار می كنند. اگر به دنبال جایزه نوبل و یا كشف آیات الهی باشید و یا بخواهید برای كشورتان افتخار آفرینی كنید، در این عرصه بدست می آورید. می توانیم اهمیت فناوری كوانتومی را به اهمیت برق تشبیه نماییم. آنوقت اگر دنیای بدون برق را با دنیای با برق مقایسه نماییم به همان نسبت، دنیای با فناوری كوانتومی در مقابل دنیای بدون این فناوری اهمیت دارد. با این تصور زمانی می رسد كه مردم فكر می كنند كه قبلاً چگونه مردم بدون فناوری كوانتومی زندگی می كردند.
وی اشاره كرد: اگر این فناوری به آنجا كه مد نظر است برسد، هر انسانی به یك اندیشمند بالقوه با امكانات محاسباتی و تجهیزات اندازه گیری كه در اختیار دارد، تبدیل می شود و می تواند كارهای بزرگی انجام دهد. در بعد عرفانی می گویند رسد آدمی به جایی كه به جز خدا نبیند. در بعد مادی هم باید تا جایی كه می توانیم علم الهی را تسخیر نماییم. فناوری كوانتومی پر از آیات الهی كشف نشده است.
صالحی با ابراز امیدواری نسبت به راه اندازی دوره های فوق لیسانس و ای این علم و فناوری در دانشگاه های درجه یك و فنی كشور اظهار داشت: امیدواریم با این ذهن های فعال در مدارس و دانشگاه هایمان شاهد تربیت نسل های غنی برای آینده كشور باشیم.
در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه وحید احمدی، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور از تلاش های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه فناوری های كوانتومی كه از فناوری های سطح بالا است، قدردانی نموده و گفت: در گذشته نخبگان علمی با مردم زبان مشتركی داشتند. به این مفهوم كه مردم نیز دركی از مفاهیم علمی داشته اند. اما هم اكنون فاصله میان مردم و نخبگان از نظر فهم و درك علمی رو به افزایش است. گویی عده ای باید به دنبال علوم و فناوری های جدید باشند و ضرورتی ندارد كه مردم از جزئیات باخبر شوند.
رییس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور در ادامه اشاره كرد: اشكال این فاصله نخبگان و مردم در این است كه هم مردم قدر و منزلت علم را نمی دانند و هم خود نخبگان از فعالیت های علمی و موفقیت هایشان در این زمینه لذت نمی برند. به این علت كه دیده و حس نمی شوند و اهمیت آنها به فراموشی سپرده می شود.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تلاش ملل پیشرفته در این زمینه، اظهار داشت: بعضی از كشورهای پیشرفته نظیر ژاپن تلاش زیادی كردند تا مردم را در جریان پیشرفت های علمی كشورشان قرار دهند و همزمان با نخبگان جامعه آنها را باخبر نگهدارند.
احمدی با اشاره به اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران درباب ایجاد پژوهش سرای دبیرستان انرژی اتمی كه به موضوعاتی از قبیل فناوری كوانتومی و سلول های بنیادی خواهد پرداخت، اظهار داشت: اینها اقدامات بسیار خوبی هستند و لزوم دارد مردم در سطح گسترده با علوم و فناوری هایی كه بسرعت در حال رشد هستند، آشنا گردند.


منبع:

1398/06/24
20:36:38
5.0 / 5
4319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum