اندازه گیری میزان درد ممكن شد

اندازه گیری میزان درد ممكن شد

انجمن پارسیان: پژوهشگران موسسه ˮام.آی. تیˮ و ˮهارواردˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند كه می توان میزان درد بخش های مختلف بدن افراد را با روش ˮطیف نگاری كاركردی فروسرخ نزدیكˮ (Functional Near Infrared Spectroscopy) اندازه گیری نمود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، دانستن میزان درد بیمار می تواند به پزشكان كمك نماید تا یك بیماری را زودتر تشخیص دهند و روند بیماری را درك كنند و درمان دقیق و صحیحی را در پیش گیرند. حالا پژوهشگران موسسه "ام.آی. تی" و "هاروارد اظهار كرده اند كه با یك روش این كار امكان دارد.
"طیف نگاری كاركردی فروسرخ نزدیك" یكی از روش های نقشه برداری از مغز است كه در آن از امواج فروسرخ نزدیك به داخل سر تابش می شود و بعد از تضعیف، مقداری از این نورها خارج می شود. طی این مطالعه پژوهشگران از طیف نگاری كاركردی فروسرخ نزدیك استفاده كردند و امواج را به قشر جلوی مغز فرستادند تا میزان فعالیت در داخل مغز را ارزیابی كنند.


آنها توسط این فناوری توانستند میزان "هموگلوبین اكسیژنه" (oxygenated hemoglobin) را اندازه گیری كنند. میزان "هموگلوبین اكسیژنه" نشان دهنده فعالیت عصبی اساسی است.
در گام بعدی حسگرهایی برای ثبت فعالیت بر روی پیشانی قرار دادند تا فعالیت ها را ثبت كرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند چونكه درد در الگوهای فعالیت مغز تغییر بوجود می آورد. بعد از آن پژوهشگران از روش های یادگیری ماشینی برای شناسایی نوع فعالیت مغزی كه نشان دهنده درد است، استفاده كردند و از آن بعنوان نشانگر درد بهره گرفتند.
در نهایت پژوهشگران توانستند با استفاده از این روش با دقت ۸۷ درصد محل دقیق درد در هر شخص را اندازه گیری كنند. با اینكه این مطالعه گام بزرگی در پزشكی به حساب می آید اما پژوهشگران آن اعتقاد دارند كه بررسی های بیشتری برای تأیید این فناوری لازم است.1398/06/28
22:53:05
5.0 / 5
4422
تگهای خبر: فناوری , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum