سفارش های وزارت بهداشت درباره كوله پشتی دانش آموزان

سفارش های وزارت بهداشت درباره كوله پشتی دانش آموزان

به گزارش انجمن پارسیان مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن توضیح علل بروز برخی ناهنجاری های قامتی و استخوانی در دانش آموزان، درباره كوله پشتی مناسب دانش آموزان سفارش هایی را بیان نمود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر سیدحامد بركاتی درمورد استانداردهای استفاده از كوله پشتی مدرسه، اظهار نمود: كوله پشتی اگر به صورت صحیح و مناسب انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد، بهترین وسیله برای حمل كتاب و وسایل مدرسه است و نسبت به كیف دستی ارجحیت دارد. اما اگر درست انتخاب و استفاده نشوند، می تواند سبب تغییر شكل در اندام و افزایش احتمال به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه كمر و ناهنجاری های قامتی شود.
وی ادامه داد: دانش آموزان دوره ابتدایی نباید بیشتر از ۱۰ درصد وزن خویش را حمل كنند. به صورت مثال، اگر وزن دانش آموز ۲۵ كیلوگرم است، وزن كیف او نباید از ۲.۵ كیلوگرم بیشتر باشد. محل قرار گرفتن كوله پشتی در یك دست یا آویخته بر شانه در یك طرف بدن هم از علل اصلی مشكلات دانش آموزان در طرز نشستن و ایستادن و همینطور در بدشكلی اندام است. چونكه وقتی كوله پشتی سنگین باشد، دانش آموز بیش از اندازه پشت را قوس دار می كند یا سر و تنه را به جلو خم می كند تا بتواند وزن كیف را تحمل كند.
وی افزود: این فشار روی عضلات گردن و پشت سبب خستگی بیش از اندازه و صدمه می شود. اگر دانش آموز كوله را بر روی یك شانه حمل كند، برای جبران وزن اضافی آن به طرف مقابل خم می شود و این مساله درد بخش فوقانی و تحتانی پشت، كشش عضلات شانه و گردن را به دنبال دارد. بعلاوه، بند باریك برخی از كوله ها جریان خون و رشته های عصبی دست ها را تحت فشار قرار داده و سبب ضعف و گز گز شدن بازو و دست ها می شود. كوله پشتی پس از آویزان كردن، باید حدود ۳ سانتیمتر بالاتر از خط كمر یا گودی كمر باشد.

بنابر اعلام وبدا، بركاتی اضافه كرد: كوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شكل ندهد. عرض بندهای كوله پشتی باید حداقل ۵ سانتی متر باشد و به صورت متقارن تنظیم شود. كوله پشتی در هنگام قرار گرفتن روی پشت نباید روی باسن قرار گیرد و بهتر است توسط بند سوم در ناحیه كمر بسته شود. دانش آموزان باید هنگام بلند كردن كوله پشتی به جای كمر، زانوهای خویش را خم كنند و كتاب های سنگین تر خویش را در مركز ثقل كیف و نزدیك به پشت قرار دهند. ضمن اینكه برای كاهش صدمه در هنگام بلند كردن كوله پشتی می توان پیش از استفاده آنرا روی میز با ارتفاع مناسب قرارداد و با كمك یك نفر دیگر آنرا به دوش انداخت؛ استفاده از كوله پشتی های جیب دار به سبب امكان توزیع وسایل و در نتیجه وزن بار، مناسب تر هستند.استفاده از كیف های چرخ دار توسط دانش آموزان سفارش نمی شود

مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در انتها خاطرنشان كرد: استفاده از كیف های چرخ دار توسط دانش آموزان سفارش نمی شود؛ چونكه ضمن سنگین شدن وزن كوله پشتی، باعث محدودیت هایی در هنگام عبور از پله های مدارس، كنار جوی ها و دست اندازهای كنار خیابان ها و همینطور عبور از درب مدرسه به سبب هجوم دانش آموزان در هنگام تعطیلی، می شود كه این موارد لازم است در هنگام خرید كیف توسط والدین مد نظر قرار گیرد.1398/07/08
13:53:11
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum