مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خبر داد:

ورود روزانه ۵۳۰۰ تن پسماند به آرادكوه ظرف مدت ۶ ماه

ورود روزانه ۵۳۰۰ تن پسماند به آرادكوه ظرف مدت ۶ ماه

انجمن پارسیان: مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از ورود روزانه 5300 تن پسماند در شش ماهه نخست امسال به مجموعه آرادكوه آگاهی داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، شینا انصاری در همایش بین المللی كلیماتون اظهار داشت: این رویداد بعد از توافق پاریس هر سال برگزار می شود و امسال شهرداری تهران به شكل گسترده این رویداد را با تمركز بر سوژه كاهش تولید پسماند برگزار می نماید. محوریت رویداد كلیماتون مقابله با تغییرات اقلیمی است و یكی از مولفه ها در این زمینه بحث تولید و مراكز دفن پسماند است.
وی ادامه داد: از آنجائیكه پسماند موجب تولید گاز متان می شود و این گاز از عوامل مخربی است كه نقش موثری در گرمایش زمین دارد. اساسا سوژه پسماند و مدیریت آن در محیط زیست از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
وی با تاكید بر اینكه محور رویداد كلیماتون امسال كوشش برای كاهش تولید پسماند است، اضافه كرد: روزانه حدود ۸۰۰۰ تن پسماند به مجموعه آرادكوه وارد می شود. بدین سبب هر اقدامی كه تولید پسماند را كم كند و در جهت بازیافت و مباحث اقتصادی مربوط به آن و همین طور جلب مشاركت های مردمی باشد كمك می نماید كه نگاه متفاوتی به پسماند داشته باشیم.
مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر اینكه برمبنای آخرین آمار در شش ماهه نخست سال جاری روزانه ۵۳۰۰ تن پسماند آرادكوه وارد شده است، اضافه كرد: ۶۸ تن پسماند بیمارستانی و ۳۸ هزار تن خاك و نخاله های ساختمانی حاكی از تولید بی رویه پسماند در تهران است كه آب، خاك و حتی هوا را نیز آلوده می كند. از سال ۸۳ قانون جامعی به نام قانون مدیریت پسماند وجود دارد كه مباحث كلیدی همچون تفكیك وظایف دستگاه های مختلف در زمینه پسماند را به روشنی مشخص كرده است. بخشنامه اجرایی این قانون نیز در سال ۸۴ ابلاغ گردیده و بعد از آن بخشنامه هایی توسط دولت در زمینه پسماند تصویب گردید اما به دلیلهای عدیده ای این قوانین به نحو مطلوب اجرایی نشده است.
انصاری اشاره كرد: شاید یكی از دلیلهای عدم اجرای این قوانین عدم آگاهی دستگاه های ذیربط باشد. البته شاید فقدان ضمانت اجرا نیز سبب شده كه با گذشت ۱۴ سال هنوز در اجرای این قانون با مشكلاتی مواجه باشیم.
وی با اشاه به برخی قوانین مربوط به مدیریت پسماند اشاره كرد: قوانین ما بازدارندگی لازم را ندارند و برخی نهادها خود تولید كننده پسماندهای خطرناك هستند. ناچیز بودن مجازات ها و بی توجهی به آموزش ها و مشاركت های مردمی از عوامل مهم عدم توفیق در كاهش تولید پسماند است. بی شك جلب مشاركت مردم از مهمترین مواردی است كه باید بطور كامل به آن پرداخته شود و تا زمانی كه شهروندان مشاركت نكنند نمی توان اهداف را به پیش برد. البته نظارت دقیق و كافی بر اجرای قوانین در این زمینه وجود ندارد.
وی فقدان همكاریهای فرابخشی در مدیریت پسماند را از دیگر مشكلات این حوزه خواند و اضافه كرد: بنظر می رسد در واحدهای صنعتی تولید كننده پسماند اطلاع كافی درباره مدیریت این پسماندها وجود ندارد. تاكید ما بر این است كه باید زمینه مشاركت های شهروندی و بخش خصوصی در حوزه مدیریت پسماند را فراهم نماییم كه امیدوارم این نشست این مهم را محقق كند و بتوانیم از ایده های نو استفاده نمائیم.
منبع:

1398/08/02
19:12:23
5.0 / 5
4143
تگهای خبر: آموزش , توسعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum