یادداشت،

پروانه های سوخته در پیله درد و رنج تحریم ها

پروانه های سوخته در پیله درد و رنج تحریم ها

انجمن پارسیان: بیماران E.B پروانه هایی هستند كه در آتش تحریم ها می سوزند، آنها بدون آنكه بدانند تحریم چیست و آمریكا كجای دنیا قرار دارد، تحت تاثیر بیرحمانه ترین نوع تحریم قرار دارند و سیاست تحریم های واشنگتن به دردهای آنان افزوده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، فاطمه شریفی، كارشناس سیاسی و بین الملل در یادداشتی نوشت: تحریم؛ واژه ای است كه تمامی مردم ایران با آن آشنا بوده و كم و بیش اثرات ظالمانه آنرا از شروع پیروزی انقلاب اسلامی، در زندگی خود حس كرده اند. تحریم های اقتصادی، تجاری، نظامی، علمی، هواپیمایی، هسته ای و... اما در این بین، تحریم های ناجوانمردانه دیگری وجود دارد كه این روزها از طرف آمریكا اعمال می شود و به تحریم های دارویی شهرت پیدا كرده است. این مسئله در حالی است كه واشنگتن قبل از این ادعا كرده بود كه دارو را از فهرست تحریم های یك جانبه خود بیرون آورده، بطور مثال چند ماه قبل كه صحبت های برایان هوك، نماینده ویژه آمریكا در امور ایران انتشار یافت، وی ادعا نمود كه تحریم های آمریكا شامل مواد غذایی، دارویی و اقلام بشردوستانه نمی گردد. این ادعا در حالی عنوان شد كه همان زمان مقامات داخلی و حتی دبیر كل سازمان ملل طی مواضع خود، سخنانی خلاف این ادعا به زبان آوردند. دبیركل سازمان ملل در این زمینه اعلام نمود: «تحریم ها و محدودیت های بانكی ایران ممكنست بطور غیرقانونی بر تولید، دسترسی و توزیع داروها، تجهیزات و لوازم پزشكی در ایران تأثیر بگذارد. داروهای خارجی خصوصاً داروهای تخصصی مورد نیاز برای درمان بیماری های صعب العلاج همچون سرطان، بیماری های قلبی، تالاسمی و ام اس یا بیماری های نادر از اوایل سال ۲۰۱۸ در ایران كمیاب شده اند.»
فرهان حق، معاون سخنگوی دبیركل سازمان ملل متحد نیز در این زمینه اظهار داشت: «به دنبال صدور قرار موقت ماه اكتبر ۲۰۱۸ دادگاه بین المللی دادگستری، آمریكا موظف است موانع ناشی از مقررات هشتم ماه مه درباره صادرات دارو و تجهیزات پزشكی را به ایران برطرف كند، اما حالا شاهد آن هستیم كه ۱۵ كودك مبتلا به بیماری پروانه ای به سبب رنج های ناشی از توقف ارسال وسایل پانسمان زخم هایشان از طرف شركت سوئدی متاثر از تحریم های آمریكا، جان خودرا از دست داده اند. ما همه كشورهای عضو سازمان ملل را تشویق می نماییم كه از تصمیمات اتخاذ شده از طرف دادگاه بین المللی دادگستری پیروی كنند.»
قبل از فرهان حق، رئیس خانه «ای بی» خبر از فوت ۱۵ كودك مبتلا به ای بی (بیماری پروانه ای) بخاطر تحریم های آمریكا، داده بود. ماجرا هم از این قرار بود كه به سبب آمار كم بیماران ای بی در جهان امكان تولید پانسمان ویژه این بیماری برای اغلب كشورهای جهان ممكن نیست و بدین سبب تنها یك شركت سوئدی میپلكس این پانسمان را تولید می كند. حالا هم آن طور كه مدیرعامل و موسس خانه ای بی می گوید، این شركت سوئدی به سبب افزایش تحریم ها سهمیه پانسمان ایران را نداده و سبب شده است ۱۵ كودك ایرانی مبتلا به این بیماری جان خودرا از دست بدهند. این در حالیست كه وضعیت 300 نفر از این بیماران نیز وخیم اعلام شده است.
در كنار شركت سوئدی، شركت های دارویی زیادی در سراسر دنیا به بهانه این تحریم ها حاضر به همكاری با ایران نیستند و همین عدم همكاری به كمبود دارویی در ایران دامن می زند. با وجود اینكه از طرف مسئولان دولت گفته می شود كه بیشتر از ۹۶ درصد داروی مورد نیاز بیماران در داخل كشور تولید می شود، اما بدیهی است كه حجم قابل توجهی از مواد اولیه این محصولات؛ وارداتی بوده كه با گسترش تحریم ها ساخت دارو در داخل كشور را هم نا ممكن كرده یا با مشكلات جدی مواجه كرده است.
طبق ادعای مقامات آمریكایی صدور مواد غذایی و دارویی به ایران، تحریم نیست؛ اما به خاطر تحریم های مالی و بانكی هیچ شركت خارجی حاضر به ریسك نیست و به همین خاطر دسترسی به دارو برای بیماران ای بی و سایر بیماران صعب العلاج در ایران، نا ممكن شده است. تامین دارو و پانسمان برای بیماران پروانه ای از مهمترین نیازهای دارویی آنها در جهت كاهش دردهایشان است كه متاسفانه از اردیبهشت سال ۹۷ مصادف با می ۲۰۱۸ و بازگشت تحریم های ثانویه آمریكا، با مشكل جدی روبه رو شده است.
تامین یك قطع پانسمان A۴ مورد نیاز برای بیماری پروانه ای یك میلیون تا ۲ میلیون تومان هزینه دربر دارد و به هیچ عنوان هم در بازار آزاد قابل تهیه نیست. كشورهای مختلفی این پانسمان را تولید می كنند اما بهترین نوع پانسمان مورد نظر برای بیماران ای بی در كشور سوئد است. هم اكنون نزدیك به ۷۰۰ بیماری ای بی در كشور شناسایی شده اند و چنانچه نیاز آنها به پانسمان مورد نظر برطرف نگردد همه در معرض مرگ قرار می گیرند و این جنایت مقابل بشریت است.
نایب رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی نیز در این خصوص اظهار نمود: در سال های گذشته شركتی در ایران نمایندگی یك شركت سوئدی به نام میپلكس را در اختیار داشت و با برقراری ارتباط میان دو طرف، نیاز دارویی بیماران ای بی (EB) به كشور می رسید. اما با عنایت به اینكه خیلی از بانكهای بین المللی با ایران همكاری نمی كنند، بعد از تامین ارز نیز محدودیت هایی در جابجایی ارز و انتقال آن به شركت فروشنده دارو وجود دارد. سندیكای صاحبان صنایع انسانی ایران شهریور امسال نیز عنوان كرده بود كه «با آن كه تحریم های آمریكا به روشی مهندسی شده اند كه ممكنست به نظر برسد دسترسی بشردوستانه به مواد غذایی و دارو را هدف قرار نمی دهند؛ اما در عمل، تحریم های آمریكا همانند یك ابزار در جنگ اقتصادیست. رئیس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت نیز تاكید دارد كه آمریكا به شكل ناجوانمردانه ای دارو و تجهیزات بیماران را تحریم كرده و شركت سوئدی نیز پس از آن رسما اعلام نمود پانسمان میپلكس را در اختیار بیماران ایرانی قرار نمی دهد.
این صحبت ها در حالی مطرح می شود كه علاوه بر قرار موقت اخیر دیوان بین المللی دادگستری در شكایت ایران مقابل آمریكا كه غذا و دارو را جزو كالاهای غیر تحریمی اعلام نموده، كنوانسیون حقوق كودك برمبنای ماده بیست و چهار خود اعلام می دارد: «كشورهای طرف كنوانسیون حق كودك را جهت برخورداری از بالاترین استاندارد بهداشت و از تسهیلات لازم برای درمان بیماری و توانبخشی به رسمیت می شناسند.» با این وجود این روزها بیماران ای بی و خانواده هایشان علاوه بر غم بیماری، باید دغدغه تحریم ها را نیز داشته باشند، برای اینكه تحریم های آمریكا سبب شده این افراد به پانسمان ویژه ای كه از درد آنها كم می كند، نیز دسترسی نداشته باشند. تهیه مواد اولیه دارویی و واردات داروهای بیماران خاص خصوصاً پانسمان كودكان ای بی به سبب تحریم های آمریكا با مشكلات بسیاری هم راه است. برخلاف شعارها و وجود قوانین و پروتكل های بین المللی كه هیچ كشوری حتی در زمان جنگ نباید از حوزه دارو و تجهیزات پزشكی تحریم باشد، امروز در تهیه مواد اولیه و وارد كردن داروهای بیماران خاص، خیلی از كارخانه های داروسازی با مشكلات بسیاری مواجه اند.
منبع:

1398/09/03
09:59:12
5.0 / 5
4236
تگهای خبر: استاندارد , تخصص , حقوق , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum