بازدید آژانس همكاریهای بین المللی ژاپن از مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادكوه

بازدید آژانس همكاریهای بین المللی ژاپن از مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادكوه

به گزارش انجمن پارسیان رئیس كارگروه آژانس همكاریهای بین المللی ژاپن (جایكا) در نشستی كه بعد از بازدید مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادكوه در سازمان مدیریت پسماند برگزار شد، اعلام نمود: طی سفرهای مختلف به 50 شهر دنیا، متوجه اجرایی شدن طرح كاهش پسماند در این شهرها شدم اما طرح كاپ، در زمره بهترین های آن قرار دارد و می تواند تاثیرات خوبی به همراه داشته باشد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به برنامه ها و اقدامات صورت گرفته پیرامون طرح كاپ (كاهش پسماند)، اعلام نمود: استفاده مجدد از كالای بلااستفاده، كاهش پسماند و بازیافت زباله، سه كار كلیدی و اساسی مدیریت پسماند در جهان است كه در این راستا طرح كاپ جزیی از رویكرد نوین در شهرداری به حساب می آید.
علیپور با اشاره به اینكه كاهش پسماند از تولید تا دفع دارای شش مرحله است، عنوان كرد: این مراحل شامل برنامه های فرهنگی و اجتماعی در سطح شهر، تغییر در فرم مخازن و نحوه ذخیره سازی پسماند، بهبود وضعیت جمع آور زباله تر و خشك، تحول در انتقال پسماند (پس از جمع آوری)، مدیریت پروژه برای زباله های حجیم و بهبود دفع و بازیافت در مقصد یعنی مركز آرادكوه است.
در ادامه این نشست نمایندگان آژانس همكاریهای بین المللی ژاپن (جایكا) هم راهكارها و تجربیات خویش را پیرامون طرح كاپ بیان نمودند.
پرفسور یوشیدا رئیس كارگروه آژانس همكاریهای بین المللی ژاپن (جایكا) با اشاره به تجربیات كشور خود در زمینه كاهش پسماند، اظهار نمود: چند سال قبل ژاپن هم طرحی را در این حوزه اجرا كرد كه نتیجه آن كاهش 30 درصدی پسماند است، قطعا ایران هم با اجرایی كردن طرح كاپ می تواند به كاهش 30 درصدی زباله برسد.
یوشیدا، لازمه اجرایی شدن این طرح را راه اندازی كارخانجات MRF عنوان نمود و افزود: با راه اندازی این كارخانجات تفكیك زباله از مبدا به صورت كامل اجرایی می شود. همینطور افزایش مشاركت شهروندان در این حوزه اقداماتی فرهنگی همچون اهدای جوایز را می طلبد.
رئیس كارگروه جایكا با تاكید بر اینكه یكی از عوامل كلیدی كاهش پسماند، افزایش سطح اطلاعات شهروندان پیرامون طرح كاپ است، تصریح كرد: شهردار هم در این حوزه برای شهروندان بیانیه صادر كند تا آنها برای مشاركت در این مهم ترغیب شوند.
طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، یوشیدا افزود: یكی دیگر از نكات مهم در این راستا، ایجاد دفتر و یا اداره ای به نام كاپ است تا به صورت مستمر و هدفمند اقدامات و پروژه های مربوطه را پیگیری و رصد كند.
منبع:

1398/09/27
18:13:32
5.0 / 5
4189
تگهای خبر: سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum