انتقاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا

انتقاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا

به گزارش انجمن پارسیان ایسنا/خوزستان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آلودگی تهران و احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در هفته آینده، اظهار داشت: مافیای خودروسازی آنقدر توان مالی دارند كه تصمیم گیران را خریداری كنند پس بطور قطع با چنین شرایط جوی و ایستایی هوا مواجه می شویم.


عیسی كلانتری در همایش مدیران استان های تالابی كشور كه امروز (۲۸ آذرماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به آلودگی تهران و احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در هفته آینده، عنوان كرد: زمانی كه از ایران خودرو چهار خودرو به سازمان حفاظت محیط زیست هدیه می كنند به مفهوم این است كه هوای آلوده داشته باشیم و میلیون ها نفر آنرا استشمام كنند.
وی با تاكید بر اینكه احیای تالاب ها یكی از دستورات رئیس جمهوری است، اضافه كرد: به سبب سوءاستفاده گروه های اقتصادی و خاموشی محیط زیست، حق آبه تالاب ها به صورت كامل از بین رفته بود. بخشی كه باید حق آبه را می گرفت همیشه ساكت بود تا كار به جایی رسید كه اقتصادیون متوجه شدند به دنبال از بین رفتن حق آبه زیست محیطی، چه ضرری به وجود آمده است.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: شش سال است كه برای احیای دریاچه ارومیه ۱۰ هزار میلیارد تومان خرج كرده ایم اما هیچ وقت این دریاچه به حالت اول برنمی گردد. این دریاچه حدود ۱۱۰۰ كیلومتر وسعت دارد و از اینكه ۱۵ میلیارد مترمكعب آب داشته باشد خوشحالیم در صورتیكه نباید كمتر از ۲۰ میلیارد مترمكعب آب داشته باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان كرد: ما در انجام وظیفه در مورد محیط زیست كوتاهی و ظلم كرده ایم.
كلانتری خطاب به مدیران استان های تالابی كشور، اظهار داشت: باید برای تامین حق آبه بجنگید، همانطور كه كشاورزان برای آب مورد نیاز خود می جنگند، باید مدیران برای حق آبه زیست محیطی و حق آبه تالاب ها بجنگند.
وی اضافه كرد: اگر دست روی دست بگذاریم و منتظر بمانیم كه حق آبه تامین گردد، هیچ وقت حق آبه داده نمی گردد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به كاهش آب تجدیدپذیر كشور نسبت به ۴۰ سال گذشته، بیان كرد: باید حق آبه تالاب ها بعنوان مصرف كننده آب، از تخصیص دهنده آب گرفته شود.
وی اظهار داشت: در استان فارس دریاچه ای وجود دارد كه خشك شده است مگر اینكه بارندگی غیرمترقبه یا سیلابی مانند سیل اخیر خوزستان رخ دهد تا وضعیت آن بهبود یابد.
كلانتری اشاره كرد: همه تالاب ها مهم هستند اما تالاب هایی كه انتهای آنها به دریا متصل می شود از اهمیت كمتری برخوردار می باشند. تامین حق آبه تالاب هایی مانند جازموریان، پریشان، بختگان و گاوخونی اهمیت بیشتری دارد. اگر به دلایلی حق آبه تالاب شادگان یا هورالعظیم تامین نشود و آب به تالاب شادگان هم نرسد اما خلیج فارس در مجاورت آن قرار دارد.
وی عنوان كرد: یكی از اشتباه هایی كه شده و عواقب آنرا مشاهده می نماییم این است كه تعداد ۵۴ میلیون واحد دامی در كشور به ۱۲۲ میلیون واحد دامی رسیده است؛ ضرر آن صد برابر بیشتر از سود آن بوده است. سازمان هایی داریم كه برای نجات خود، دیگران را به استثمار می كشند و خساراتی به دیگران و كشور وارد می كنند كه گاهی این ضررها صد برابر سود شده است؛ نمونه این سازمان ها، سازمان امور عشایر ایران است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چرای دام و به دنبال آن فرسایش خاك، بیان كرد: اگر ۴۰ درصد فرسایش خاك به چرای دام مربوط باشد، معادل فرسایش حدود ۸۰۰ میلیون تن خاك است كه هزینه وارد شده به این خاك ۲۰ برابر كل تولید این محصولات دامی است.
كلانتری اظهار داشت: باید ببینیم چه اتفاقی می افتد كه تالاب ها خشكیده است؟
وی خطاب به مدیران تالابی، عنوان كرد: درست است كه حفظ گونه های جانوری و گیاهی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است اما شما دستگاه حاكمیتی هستید و نباید نسبت به مسائل بی تفاوت باشید تا تصمیمات و سیاست های خلاف توسعه پایدار و محیط زیست اتخاذ نشود چونكه اگر چنین تصمیم گیری شود، صد برابر انرژی بیشتری برای اصلاح آن لازم است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان كرد: در سازمان حفاظت محیط زیست هم گرفتار این مشكلات هستیم؛ اول ما را سرگرم كارهای كوچكی كردند كه شاید توان یا علم آنرا نداشتیم.
وی با اشاره به مشخص شدن حق آبه ۳۸ تالاب، اظهار داشت: اینكه در شهریورماه میزان ۳ میلیون مترمكعب آب به گاوخونی برسد، تأثیر زیادی در آن ندارد و باید برای تامین ۱۷۷ میلیون مترمكعب حق آبه تلاش شود. تا زمانی كه حق آبه تالاب سیلابی داده نشود امكان آب رسانی وجود ندارد. اینكه شش مترمكعب آب بر ثانیه در مردادماه در زاینده رود جاری می شود، شش قطره آن هم به گاوخونی نمی رسد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان كرد: نیاز آبی تا حدی بالا است كه كشاورزان شرق اصفهان لوله آب را می شكافند تا آب برداشت كنند.
وی اظهار داشت: باید عقلمان را در تقاضاهایمان به كار بگیریم. مبحث حق آبه از راه دادگاه هم قابل پیگیریست. در صورتیكه آب مصرفی ۴۰ درصد كم شود آن زمان هم حق آبه می تواند به همین میزان كم شود. همان گونه كه محیط بان برای دفاع از جان یك آهو مقابل شكارچیان غیرمجاز می ایستد، باید برای مسائل زیست محیطی هم ایستادگی نماییم و كشته دادن در این راه بی ربط نیست.
كلانتری اشاره كرد: باید مسائل مهم تر در اولویت قرار بگیرد. امروز بی آبی بزرگترین خطر كشور است. باید حق آبه تالاب ها و حق آبه زیست محیطی تامین گردد و دراین زمینه از هیچ كس نترسید. تا زمانی كه حق آبه را نگیرید كوتاه نیایید و برای حقوق نسل های آینده بجنگید.

1398/09/29
19:05:33
5.0 / 5
4281
تگهای خبر: توسعه , حقوق , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum