هوش مصنوعی انسان ها را در مورد حیات در دیگر سیارات فریب می دهد

هوش مصنوعی انسان ها را در مورد حیات در دیگر سیارات فریب می دهد

به گزارش انجمن پارسیان نتایج یك بررسی نشان داده است هوش مصنوعی امكان دارد شواهد غلطی را در مورد حیات در دیگر سیاره ها در اختیار دانشمندان قرار دهد و بدین شكل محققان را فریب دهد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از اسلش گیر، ستاره شناسان و متخصصان علوم فضایی از سال ها قبل به دنبال یافتن شواهدی در مورد حیات در دیگر سیارات هستند. اما هنوز شواهد قطعی و زیادی در این حوزه جمع آوری نشده است.
با پیشرفت فناوری، هوش مصنوعی به كمك محققان آمده تا شواهدی در این مورد جمع آوری شود، اما هوش مصنوعی هم می تواند شواهد مورد اشاره را به غلط عرضه نماید و دانشمندان را فریب دهد.
تحقیقات مؤسسه SETI در آمریكا در مورد حیات در دیگر سیاره ها مدتی است كه با استفاده از هوش مصنوعی انجام می شود و شواهدی هم از همین طریق در این حوزه جمع آوری شده است. اما بررسی هایی كه توسط دكتر گابریل دلاتوره در اسپانیا صورت گرفته از آن حكایت می كند كه هوش مصنوعی امكان دارد شواهدی را در مورد حیات در دیگر سیاره ها جمع آوری كند كه این شواهد جعلی و غیرواقعی باشند و وجود خارجی نداشته باشند.
در این زمینه بعنوان مثال به شناسایی سیاره ای كوتوله به نام Ceres با استفاده از هوش مصنوعی اشاره شده كه ابتدا تصور می شد حیات در آن امكان دارد، اما بعدها مشخص شد نور شدید ساطع شده از آن ارتباطی با انعكاس آب ندارد و ناشی از رسوبات نمكی براق در سطح Ceres است.
دكتر گابریل دلاتوره اخطار داده تا زمانی كه الگوهای مورد استفاده سیستم های هوش مصنوعی اصلاح و بهینه سازی نشوند باز هم امكان وقوع اشتباهات مشابه وجود دارد.

1398/11/24
01:50:53
5.0 / 5
3934
تگهای خبر: تحقیقات , تخصص , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum