توسط برگزیده جشنواره خوارزمی؛

نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری گسترش یافت

نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری گسترش یافت

انجمن پارسیان: برگزیده جشنواره خوارزمی موفق به گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری شده كه در علوم كامپیوتر كاربرد دارد؛ همین طور این طرح به حوزه نانو نیز گسترش داده شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، یكی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در امتداد «گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری» پژوهشی انجام داده و برمبنای آن موفق به كسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی برق و كامپیوتر این جشنواره شده است.
دكتر قاسم جابری پور مجری طرح گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری اظهار داشت: سالهاست كه حساب كامپیوتری به تدوین الگوریتم های كارایی عمل های حسابی و طراحی و پیاده سازی رقمی آنها می پردازد.
عضو هیأت علمی دانشكده مهندسی و علوم كامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینكه برای افزایش كارایی مدارهای مربوط، نظام های عددی نامتعارف (غیر دودویی و دهدهی متداول) مانند «مانده ای»، «افزونه ای» و «لگاریتمی» تعریف شده و مدارهای خاص عمل های حسابی و تبدیل اعداد از نظام های متعارف به آن نظام ها و برعكس، طراحی و پیاده سازی شده اند.
وی با اشاره به اینكه برای كاهش مصرف توان در كامپیوتر نیاز به راهكارهایی است كه یكی از این چاره ها انجام عملیات در نظام های عددی نامتعارف است اظهار داشت: در همین راستا مطالعات خود در زمینه گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب كامپیوتری را انجام دادیم.
عضو هیأت علمی دانشكده مهندسی و علوم كامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی اشاره كرد: این مطالعات در امتداد افزایش سرعت اجرای عملیات محاسبه (۴ عمل اصلی جمع، ضرب، منها و تقسیم) در كامپیوترها و دستگاه های دیجیتال اجرایی شده است ضمن آنكه سبب كاهش میزان گرمای تولید شده در حین انجام محاسبات در كامپیوترها خواهد شد.
جابری پور با اشاره به اینكه نظام عددی متعارف، حساب دهدهی است كه در نظام كامپیوتری به صورت «دو دویی» و «باینری» شمرده می شود، اشاره كرد: نظام عددی دهدهی دارای ۱۰ مقدار صفر تا ۹ است ولی در نظام عددی افزونه ای یك تا دو رقم ۱۰ و ۱۱ به آن اضافه می شود. كار كردن با این ارقام سبب می شود كه سرعت انجام عملیات بالا رود و مصرف توان نیز كم شود.
وی افزود: باتوجه به نیاز مبرم صنایع بیمه، بانكداری و هرگونه محاسبات پولی به حساب دهدهی، سریع ترین و كارآمدترین مدارهای چهار عمل اصلی و جذر در این طرح به ثمر رسیده است.
وی با تاكید بر اینكه نتایج این طرح به حوزه فناوری نانو نیز بسط داده شده است، اظهار داشت: نتایج این مطالعات در جهت بهبود كاربرد نظام های عددی در نظام های مدارهای دیجیتال است.


منبع:

1398/12/04
13:36:43
5.0 / 5
4160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum