توصیه های عضو هیات علمی دانشگاه تهران برای مقابله با كرونا:

حفظ آرامش و نشاط معنوی ما را در مقابله با آفات صدمه زا و ویروس كرونا پر توفیق می كند

حفظ آرامش و نشاط معنوی ما را در مقابله با آفات صدمه زا و ویروس كرونا پر توفیق می كند

به گزارش انجمن پارسیان استاد روانشناسی دانشگاه تهران معتقد است: حفظ آرامش و نشاط معنوی، گشاده رویی و مثبت اندیشی، تألیف قلوب و امید آفرینی، نیایش و توكل به خالق علیم و حكیم و قدیر، ما را در مقابله با آفات صدمه زا و ویروس كرونا پر توفیق خواهد نمود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر غلامعلی افروز عضو هیات علمی دانشكده روان شناسی دانشگاه تهران در مطلبی در صفحه شخصی خود با عنوان "آرامش"، لازمه سلامت زیستی و تعادل روانی آورده است: چند روزی است، همه ما شاهد بوق و كرنای پرشتاب و تنش زا در وصف ویروسك نا خوانده ای به نام كرونا هستیم!
تردیدی نیست كه همه ویروسهای عفونی می توانند به شكل جدی صدمه زا باشند. همین است كه تقویت ایمنی و مصونیت سلولی، آمادگی های زیستی و روانی در مقابله با این ویروسها امری بسیار حیاتی می باشد.
لیكن در این رهگذر، نشر خیلی از پیامهای صوتی و تصویری تنش آفرین، با هدف تولید اضطراب فراگیر، ایجاد ناامنی روانی، نگرانی عمومی و كلافگی فكری در میان اقشار مختلف مردم، بخصوص خانواده ها، كودكان و نوجوانان علاوه بر آنكه، آرامش مردم را مختل نموده و اعتماد به نفس و احساس خود ارزشمندی آنان را تضعیف می نماید، سبب سستی سیستم ایمنی شده و آمادگی روانی و نشاط و سر زندگی ایشان را به صورت قابل ملاحظه ای كاهش میدهد.
به سخن دیگر، اضطراب و تنیدگی های روانی حاصل از پیامهای پر تهدید و تبلیغات تنش زا و بعضاً مغرضانه كه عموماً در خارج از كشور برای ایجاد ناامنی روانی و واكنش های حاد هیجانی در مخاطبان تولید و نشر می یابد، یقینا در كوتاه مدت و بلند مدت، بیشتر از ویروس كرونا سلامت زیستی و روانی و پویایی اجتماعی انسان را متأثر نموده و احساس خود باوری و انگیزه تلاشمداری را می كاهد.
یقیناً، اضطراب، ناامنی درونی، حاكم شدن احساس ناامیدی بر اندیشه و روان انسان، به تدریج كنشهای ذهنی و حافظه را مبتلا به اختلال نموده و سیستم ایمنی بدن را متأثر می نماید. اضطراب شدید، فرآیند گردش طبیعی خون و جریان تنفسی را گرفتار نارسایی نموده و غدد درون ریز و برون ریز را مختل و زمینه های احتمال سكته های قلبی و مغزی را مضاعف می كند در حقیقت، آرامش، سرمایه بی بدیل حیات زیستی و روانی انسان است، بدون تردید، در شرایط بحران، تقویت آرامش روانی مردم از بیشترین اهمیت برخوردار می باشد. ایجاد هر گونه تنش و تعارض تحمیلی و افزایش اضطراب و تزلزل در آرامش خانواده ها، رفتاری ناصواب و نابخردانه خواهد بود.
پر واضح است، در شرایط فعلی، حفظ آمادگی های كامل برای مقابله با پدیده نامیمون كرونا، امری است كاملا ضروری. در این مهم، رعایت اصول بهداشتی، تغذیه مناسب، خواب آرام شب هنگام، حضور كمتر در میان جمعیت ها، پرهیز از دست دادن ها و روبوسی ها، شستن مرتب دست ها، نوشیدن مایعات فراوان بخصوص آب گرم و چای كم رنگ می تواند بسیار مؤثر واقع گردد، شایان ذكر است كه نوشیدن مكرر آب خیلی گرم زمینه شستشوی دهان و گلو، ریه ها و شش ها و روده ها را فراهم نموده و به صورت قابل توجهی فرصت لانه گزینی و خوش نشینی از ویروس تاجدار كرونا در بدنمان سلب می شود.
در نهایت، حفظ آرامش و نشاط معنوی، گشاده رویی و مثبت اندیشی، تألیف قلوب و امید آفرینی، نیایش و توكل به خالق علیم و حكیم و قدیر، ما را در مقابله با آفات صدمه زا و ویروس كرونا پر توفیق خواهد نمود.1398/12/07
11:32:50
5.0 / 5
3665
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , علم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum