یك مقام مسئول در وزارت بهداشت:

۱۴ دانشگاه علوم پزشكی مأمور تحقیق درباره كرونا شدند

۱۴ دانشگاه علوم پزشكی مأمور تحقیق درباره كرونا شدند

به گزارش انجمن پارسیان قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مهمترین اقدامات تحقیقات علوم پزشكی را در حوزه مقابله با كرونا ویروس شرح داد و اظهار داشت: كمیته های فناوری، اخلاق پژوهش و اپیدمیولوژیك فعال شده اند.


خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: كرونا ویروس از خانواده ویروس هایی است كه عامل ایجاد سرماخوردگی است. شهرت این ویروس به علت سرایت بسیار بالای آن است در مواردی باعث اپیدمی های گسترده در سراسر دنیا شده است. به علت تغییراتی ژنتیكی كه با گذشت زمان در كروناویروس اتفاق افتاد، در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۱) این ویروس سبب ایجاد بیماری سارس (سندرم شدید حاد تنفسی) در چین شد. پس از گذشت نزدیك به یك دهه در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) ویروس كرونا سبب بروز یك بیماری شبیه سارس در عربستان شد. ویروس كرونا (كویید ۱۹) در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین دیده شد و بعد در سایر مناطق دنیا دیده شد، نگرانی زیادی را در مجامع جهانی ایجاد كرد. تحقیقات در سراسر جهان تنها به یك نتیجه رسیدند كه منشأ این ویروس ناشناخته است. ویروس های كرونا، گروه بزرگی از خانواده های ویروس ها را تشكیل می دهد. ساختار این ویروس از دو لایه تشكیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیكی و لایه بیرونی آنرا تاج های پروتئینی تشكیل داده اند. ویروس كرونا را «ویروس تاج دار» هم می نامند؛ چون كه لایه پروتئینی این ویروس به شكل تاج است. جالب است بدانیم كه واژه كرونا (corona) از اسم كرَون (Crown) به معنای تاج گرفته شده است؛ انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد كه گاهی به دستگاه تنفسی حمله می كنند و گاهی علایم خویش را در روده و معده افراد نمایان می كنند. علایم ویروس كرونا در ریه، معمولاً در سرماخوردگی های معمول و نوعی سرماخوردگی ترشح آور به نام پِنومونیا ظاهر می شود كه معمولاً در بیشتر افراد با سرماخوردگی ملایمی همراه می باشد. گرچه، انواعی از این ویروس هستند كه با علائمی شدیدتر همراه می شوند. درصد مرگ ناشی از كرونا ویروس جدید حدود ۲ درصد و بسیار كمتر از اپیدمی های مشابه ۲۰ سال گذشته است. از هر ۵ نفری كه مبتلا به كرونا ویروس جدید می شوند، ۴ نفر (۸۰ درصد مبتلایان) علایم خفیفی دارند و تنها ۵ درصد مبتلایان از نوع وخیم هستند. همینطور خوشبختانه احتمال مرگ كودكان در كروناویروس جدید بسیار اندك و نزدیك به صفر است.
محققان در خیلی از نقاط دنیا از زمان شیوع این بیماری در چین، تحقیقات خویش را در زمینه های مختلف شامل شناسایی ویروس و درمان آن آغاز كرده اند. خیلی از مطالعات آنها تا كنون ما را در راه شناخت بهتر ویروس و مقابله با آن هدایت كرده است اما هنوز درمان قطعی برای این بیماری كشف نشده است. همینطور بسیاری برای تولید واكسن ضد كرونا تلاش می كنند به صورتی كه تا كنون ۲۰ واكسن در حال توسعه است اما هیچكدام تأیید نهایی نشده اند و عنوان می شود رسیدن به یك واكسن مورد تأیید ماه ها زمان می برد. در این راه برخی دانشگاه ها و مراكز علمی و فناوری در كشور ما هم تلاش هایی را انجام داده اند و ساخت و تولید دارو و واكسن را هم در دستور كار خود قرار داده اند. در همین رابطه با قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفتگویی داشتیم كه به شرح زیر است: شاهین آخوندزاده در گفتگو با خبرنگار مهر مهمترین اقدامات حوزه تحقیقات علوم پزشكی در مقابل ویروس كرونا را شرح داد. فعال شدن سیستم رجیستری اطلاعات بیماران مبتلا به كرونا ویروس در كشور قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: در گام اول تمام اطلاعات بیماران مبتلا به كرونا ویروس در كشور در یك دیتابیس جمع آوری می شود تا بتوان از آن برای تحقیقات استفاده نمود. یك سیستم ثبت بیماری ها بوجود آمده و استادان در نقاط مختلف كشور می توانند این اطلاعات را در آن سیستم، ثبت كنند. این سیستم رجیستری تمام بیماران را شناسنامه دار می كند و از مجموع این اطلاعات گزارش ملی تهیه می شود. وی ادامه داد: این سیستم رجیستری حالا فعال گشته است و تابحال اطلاعات زیادی از بیماران هم در آن ثبت شده است. آخوندزاده با اشاره به این نكته كه دوره های این چنینی از همه گیری یك بیماری می تواند برای پژوهش خطرناك باشد، خاطرنشان كرد: بحث رعایت اخلاق در پژوهش نكته بسیار مهمی در زمان همه گیری یك بیماری است. همینطور اخلاق در نشر تولیدات علمی هم اهمیت دارد. تمام تحقیقات كرونایی باید تأییدیه اخلاق پژوهشی داشته باشند وی اظهار داشت: ازاین رو دستورالعملی از جانب معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به تمامی دانشگاه ها داده شد كه تمام طرح های تحقیقاتی مربوط به كرونا ویروس كه مقرر است صورت گیرد، با وجود فوریت و اورژانسی بودن باید تاییدیه اخلاق پژوهشی داشته باشند. دانشگاه ها می توانند با سرعت بیشتری طرح ها را بررسی نمایند اما باید حتما طرح ها تاییدیه داشته باشند.
هر مقاله ای كه از ایران مقرر است درباره كرونا ویروس منتشر شود و مقرر است در آن اطلاعات اپیدمیولوژیك منتشر شود، چون این مورد جنبه ملی دارد، حتما باید تأیید معاون پژوهشی دانشگاه و كمیته اخلاق پژوهشی را داشته باشند. می توانند سریع آنرا بررسی نمایند اما باید تاییدیه لازم را دریافت نمایند قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: هر مقاله ای كه از ایران مقرر است درباره كرونا ویروس منتشر شود و مقرر است در آن اطلاعات اپیدمیولوژیك منتشر شود، چون این مورد جنبه ملی دارد، حتما باید تأیید معاون پژوهشی دانشگاه و كمیته اخلاق پژوهشی را داشته باشند. می توانند سریع آنرا بررسی نمایند اما باید تاییدیه لازم را دریافت نمایند. ما می خواهیم مقالات با صحت منتشر شوند، ازاین رو باید دقت نماییم كه گزارش هایی كه از ایران می خواهد در دنیا منتشر شود، كاملاً علمی و بر مبنای مستندات باشد. وی اظهار داشت: ازاین رو دستورالعمل اخلاق در پژوهش هم برای كارهای تحقیقاتی و هم برای نشر مقالات به دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ گردیده است. اختصاص اعتبار ۵ میلیارد تومانی به دانشگاه های علوم پزشكی در حوزه كرونا ویروس آخوندزاده از اختصاص اعتبار ۵ میلیارد تومانی به دانشگاه های علوم پزشكی كه دارای امكانات، زیر ساخت و نیروی انسانی برای تحقیق در حوزه كرونا ویروس دارند، اطلاع داد و اظهار داشت: این اعتبار را بسیار سریع به دانشگاه ها ابلاغ كردیم. ۱۴ دانشگاه علوم پزشكی این اعتبار را دریافت كرده اند و بیشتر دانشگاه های بزرگ و مراكزی هستند كه درگیر كرونا ویروس هستند. وی از تشكیل كمیته ملی تحقیقات كرونا ویروس در وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: جلسه این كمیته برگزار گردید و اساتید در رابطه با هر بخش در این كمیته حضور دارند كه بیشتر اساتید از دانشگاه های علوم پزشكی مستقر در تهران، با عنایت به شرایط موجود در آن حضور دارند. تشكیل كمیته ملی تحقیقات و فناوری استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به ایجاد كمیته فناوری در این كمیته ملی تحقیقات اظهار داشت: بحث تولید كیت های آزمایشگاهی برای تشخیص، دارو و واكسن های احتمالی در این كمیته نظارت می شود. این تیم كارهای تحقیقاتی كه در دانشگاه ها انجام می شود را هدایت می كند. وی ادامه داد: یك كمیته اپیدمیولوژیك در درون كمیته ملی هم تشكیل شده است كه ثبت بیماری ها و مطالعات اپیدمیولوژیك را فعال كرده اند. آخوندزاده تصریح كرد: یك كمیته كارآزمایی بالینی داریم كه بر روی داروهای مؤثر در كرونا ویروس در حال فعالیت هستند. این داروها احتمالاً مؤثر در درمان كرونا ویروس هستند. كارآزمایی به صورت ویژه از جانب اساتید عفونی و متخصص ریه در حال انجام می باشد. تا این لحظه هیچ داروی جدیدی برای كرونا ویروس در دنیا تولید نشده است وی تصریح كرد: تا این لحظه هیچ داروی جدیدی برای كرونا ویروس در دنیا تولید نشده است. همه داروهایی كه برای درمان كرونا ویروس در حال بكارگیری است، داروهای ضدویروسی هستند كه برای درمان هپاتیت یا درمان مالاریا استفاده می شدند. ازاین رو ما هم در ایران از داروهای موجود در فارماكوپه هایی كه مورد تأیید دنیا است، استفاده می نماییم. در پروتكل های درمانی هم از داروهای ضد ویروس كه مورد تأیید جهانی هستند استفاده می شود.
ساخت دارو با یك مولكول جدید سریع قابل انجام نیست و مطالعات طولانی نیاز دارد. واكسن هم همچنین است. ازاین رو نمی توان جامعه را منتظر داروی جدید گذاشت. از همین رو كارآزمایی های بالینی كه صورت می گیرد بر روی داروهای موجود در حال انجام می باشد قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: ساخت دارو با یك مولكول جدید سریع قابل انجام نیست و مطالعات طولانی نیاز دارد. همینطور واكسن هم همچنین است. ازاین رو نمی توان جامعه را منتظر داروی جدید گذاشت.
وی اضافه كرد: از همین رو كارآزمایی های بالینی كه صورت می گیرد بر روی داروهای موجود در حال انجام می باشد. این داروها كاربرد دیگری داشته اند و الان در حال تحقیق اند كه بتوان از آنها برای درمان كرونا ویروس استفاده نمود. راه اندازی آزمایشگاه تشخیص كرونا ویروس در مراكز تحقیقاتی وی تصریح كرد: یك فراخوان به معاونت های پژوهشی دانشگاه ها عرضه شد كه مراكز تحقیقاتی كه در كشور امكانات و نیروی متخصصی دارند كه بتوانند آزمایشگاه تشخیص كرونا ویروس را خیلی سریع راه اندازی كنند به وزارت بهداشت اعلام كنند تا به مجموعه آزمایشگاه های تشخیص كرونا ویروس اضافه شوند. آخوندزاده خاطرنشان كرد: حالا ۴۰ آزمایشگاه در كشور كار تشخیص را برعهده دارند كه نكته مهمی است و ما توانسته ایم ۴۰ آزمایشگاه را با یك پروتكل رسمی راه اندازی نماییم. بر همین مبنا جواب این آزمایشگاه ها به علت پروتكل یكسان، همخوانی نزدیكی دارند. وی اظهار داشت: از همین رو این مراكز تحقیقاتی كه پتانسیل لازم را دارند برای آینده به شبكه ۴۰ آزمایشگاه تشخیصی می پیوندند تا نیاز كشور را برطرف كنند. آزمایشگاه های تحقیقاتی كشور هم رصد و تجهیز می شوند كه در تشخیص موارد بیشتر به كشور كمك كنند. ساماندهی تحقیقات روی تشخیص، درمان و مطالعات اپیدمیولوژیك كرونا ویروس استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: تلاش شده است در این مدت كوتاه تحقیقات بر روی تشخیص، درمان و مطالعات اپیدمیولوژیك كرونا ویروس ساماندهی گردد.
وی ادامه داد: همینطور تلاش كردیم در شبكه های اجتماعی آخرین اطلاعات علمی كه در دنیا وجود دارد جمع آوری شود و در اختیار محققان كشور قرار گیرد. البته این اطلاعات به صورت علمی است و مورد استفاده عموم قرار نمی گیرد. آخوندزاده درباره تناقض های علمی كه در زمینه كرونا ویروس در سطح دنیا انتشار یافته اظهار داشت: بسیار طبیعی است كه در شرایط اورژانسی مقالاتی چاپ شوند كه اطلاعات متناقضی داشته باشند. اگر این دوره در دنیا با موفقیت به پایان برسد، خواهیم دید كه خیلی از مقالاتی كه در این دوره چاپ شده اند، بر روی آنها علامت سوال گذاشته می شود. طبیعت كارهای اورژانسی همین است. وی اظهار داشت: اما ما در وزارت بهداشت با دستورالعمل اخلاق در پژوهش و اخلاق در نشر تلاش خواهیم كرد كه از ایران كمتر مقالاتی با عجله چاپ شود. قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره هماهنگی مراكز مختلفی كه در حوزه كرونا ویروس تحقیقات انجام می دهند، اظهار داشت: تمامی مراكز تحقیقاتی هماهنگی لازم را دارند. وی با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله در زمینه تولید دارو و واكسن اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله هم بر مبنای همین پروتكل طرح خویش را تصویب كرده و كمیته اخلاق پژوهشی آنها هم بر مبنای پروتكل وزارت بهداشت كار خویش را انجام می دهد و بعد از دریافت تاییدیه آنرا به كارآزمایی بالینی می برند و در همین روند باید اجازه سازمان غذا و دارو را هم دریافت نمایند. وی اظهار داشت: تحقیقات در حوزه كرونا ویروس در كشور از سه هفته پیش شروع شده است.

1398/12/21
15:11:43
5.0 / 5
3264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum