رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا اعلام كرد

خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی كرونا

خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی كرونا

به گزارش انجمن پارسیان رئیس كمیته علمی كرونا با اعلان اینكه خبر خوبی در زمینه تولید آی وی آی جی یا ایمنوگلوبین كرونا داریم، اظهار داشت: ما نزدیك هستیم به اینكه ایمنوگلوبین یا پادتن اختصاصی كرونا را به دست بیاوریم.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، دكتر مصطفی قانعی در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری درباب اقدامات درمانی ویروس كرونا در دنیا اظهار داشت: پزشكی امروز مبتنی بر شواهد است و غیر از این را قبول نمی كند؛ در مطالعات پزشكی معمولاً دو گروه «كنترل و درمان» تحت نظر قرار می گیرند كه این مساله حداقل ۲ تا ۳ ماه طول می كشد تا طراحی و اجرا شود و در نهایت به نتیجه برسد.
به گفته وی تا كنون در دنیا دارویی معرفی نشده كه برمبنای شواهد علمی اثرگذاری قطعی روی بیماری كرونا داشته باشد؛ اما خیلی از مقالات برمبنای تجربیات شخصی نه تصادفی به چاپ رسیده اند.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا درباب تحقیقات پژوهشگران كشور در زمینه كرونا اظهار داشت: در این كمیته هر روز تیمی تمام شواهد دنیا را جمع آوری و مقالات را مطالعه می كنند تا ببینند كدام دارو مؤثر است و آنرا در پروتكل درمانی وارد سازند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اضافه كرد: بررسی های ما نشان داد داروهایی كه برای آنفولانزا و ایدز هستند در درمان كرونا بی اثرند. برخی داروها مانند كلوركین حتی در بعضی افراد ضرررسان است.
به گفته وی حالا به جایی رسیدیم كه فضای تحقیقاتی باز است به طوریكه برخی داروها پیشنهاد می شوند كه در صدد هستیم اثر گذاری آنها را بررسی نماییم و ببینیم كدام دارو در درمان كرونا مؤثر خواهد بود.
وی با اعلان اینكه برخی پیشنهادات دارویی رد شده، اظهار داشت: بعضی از این پیشنهادات كه تجربه شخصی بوده رد شده برای اینكه تأثیری در درمان كرونا نداشته است.
بررسی علمی ۲ داروی اكتمرا و رمدیسیور
وی درباب داروی «اكتمرا» اظهار داشت: تا دو هفته دیگر نتایج اولیه درباب اثرگذاری این دارو روی بیماران مبتلا به كووید ۱۹ مشخص می شود.
به گفته قانعی، همین طور داروی «رمدیسیور» نیز در حال مطالعه است كه اثرگذاری آن روی بیماری مشخص شود.
رئیس كمیته علمی مبارزه با كرونا اشاره كرد: هم اكنون بیش از ۲۰۰ تحقیق در كشور در زمینه كرونا در حال انجام می باشد كه سهم بزرگی در مطالعات جهانی خواهد داشت. تا دوماه دیگر نتایج این تحقیقات مشخص می شوند.
كاهش مرگ و میر با پلاسما درمانی
وی درباب پلاسما درمانی اظهار داشت: برخی مطالعات كه در FDA هم وجود داشت در كشور شروع شده كه نتیجه بخش بوده است؛ تزریق كورتون، همو پرفیوژن و سایر روش های درمانی كه پزشك می تواند به كار ببرد نیز در حال انجام هستند؛ برخی اقدامات مانند پلاسما درمانی منجر به كاهش مرگ و میر با كرونا شده است.
هنوز فرمول كشف شده ای برای درمان كرونا وجود ندارد
قانعی اشاره كرد: پزشكان تلاش كردند تا از ابزارهایی برای درمان كرونا استفاده كنند اما خلاصه مطلب این است كه فرمول كشف شده ای كه روی میز مورد قبول جامعه جهانی باشد وجود ندارد و ما منتظر هستیم.
رئیس كمیته علمی كرونا با تاكید بر اینكه شتاب علمی در زمینه كووید ۱۹ در كشور بالاست، اظهار داشت: ما تا ۶ ماه دیگر دراین زمینه حرف هایی برای گفتن داریم؛ همین طور تا یك سال دیگر واكسن كووید ۱۹ ایجاد می شود.
خبر خوش درباره تولید ایمنوگلوبین یا پادتن اختصاصی كرونا در كشور
قانعی با اعلان اینكه تا یك ماه آینده نتیجه اثرگذاری داروها مشخص می شود، بیان كرد: همین طور خبر خوبی كه در زمینه تولید آی وی آی جی (ایمنوگلوبین) داریم این است كه دو شركت دانش بنیان دراین زمینه اقدام نموده اند كه یكی جلو است و یك بازدید دیگر توسط سازمان غذا و دارو دراین زمینه از شركت صورت گیرد، تولید آی وی آی جی تأیید می شود. یك شركت دیگر نیز اقدامات دیگری دراین زمینه در دستور كار دارد. این بدان معنا است كه اگر ما تصمیم بگیریم كه آی وی آی جی را در داخل كشور انجام دهیم، ۳ شركت دراین زمینه فعالیت می نمایند. به عبارت دیگر ما نزدیك هستیم به اینكه ایمنوگلوبین یا پادتن اختصاصی كرونا را به دست بیاوریم. وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه آیا افرادی كه مبتلا به كرونا هستند در خانه می توانند درمان شوند، اظهار داشت: افرادی كه در منزل هستند می بایست اكسیژن خون خودرا اندازه گیری كنند و اگر كمتر از ۹۱ باشد باید به مراكز درمانی مراجعه كنند. همین طور اگر گرفتار التهاب ریه هستند باید تحت درمان باشند و از داروهای ضد التهاب استفاده كنند. اگر سن افراد بالا باشد و گرفتار بیماری های زمینه ای، چاقی، دیابت، فشار خون و… باشند حتما باید به مراكز درمانی مراجعه كنند. اما افراد لاغر بدون علایم می توانند در منزل از خود مراقبت كنند. وی درباب داروی كلروكین اضافه كرد: مصرف كلوركین و اثرگذاری آن روی كرونا در حال تحقیق است ولی اثبات نشده است. قانعی با اعلان اینكه ۱۰ بیمارستان روی تحقیقات كرونا وارد عرصه عمل شده اند اظهار داشت: تا یك ماه دیگر نتایج یك مطالعه بزرگ بین المللی را بیان خواهیم كرد برای اینكه تعداد بیماران ما قابل توجه است و كشور هم برای این كار شرایط را فراهم نموده است.


منبع:

1399/01/30
22:33:37
5.0 / 5
3420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum